Вода з пластику: чи безпечні ваші пляшки?

Ви помічали, що майже на кожному виробі з пластику стоїть якесь маркування. Зазвичай це трикутники з якимись цифрами та незрозумілими значками приблизно такого формату: PETE (1), PETE (1), HDP (2), PCV (3), LDPE (4), PS(6), OTHER (7) OTHER (0), HDPE), 5 (PP). Навіть якщо не має літер, а є цифра –  це один із видів пластику (всього їх сім). Давайте розбиратися.

PET(1) або ПЕТ – поліетилентерефталат. Використовується при виготовленні тари для води, безалкогольних напоїв, соків. З нього можуть бути виготовлені одноразові тарілки, склянки, пляшки для води, пива, молочних продуктів і  олій. PET(1) PETE(1) не можна використовувати для розігрівання в мікрохвильовці, для гарячих напоїв чи їжі, за жодних умов не використовуйте для вживання алкогольних напоїв, що містять від 4% спирту. Термін придатності такого посуду – один рік за умов відсутності прямих сонячних променів, потім він починає виділяти шкідливі речовини. Повні пляшки з водою і  олією більше року зберігати також не можна. Це посуд разового використання. В такому пластику вода без додавання певних препаратів буде придатною до вживання лише 90 днів, першою ознакою буде неприродний запах води. Також такий пластик не можна мити гарячою водою.

HDP (2) або HDPE 2. PE-HD 2 поліетилен високої щільності, інша назва поліетилен низького тиску. Вважаєтьтся найбезпечнішим пластиком. З нього виготовляють пакети для молока і води, пластикові кружки, пакети для соків, флакони для шампунів та миючих засобів. Може виділяти формальдегід (токсична речовина, яка вражає нервову, дихальну, статеву систему, може викликати генетичні порушення у нащадків).

PVC(3), V3 або ПВХ – полівінілхлорид. Найнебезпечніший пластик, з нього роблять пластикові труби, кабелі, проводи, одноразовий посуд, пластик містить бісфенол А, вінілхлорид, фталати, а також може містити кадмій. При горінні виділяє в повітря небезпечні канцерогенні діоксини, смертельно небезпечна отрута. Даний вид пластику настільки дешевий, що компанії повинні дуже цінувати свою репутацію, щоб його не застосовувати. У чому полягає небезпечність? Починаючи з 10 дня, пляшка з вмістом будь-чого починає виділяти вінілхлорид.

LDPE(4), PE-LD 04. Цей пластик використовується при виробництві пляшок і при виробництві пластикових пакетів. Поліетилен (РЕ, ПЕ) безпечний при контакті з холодними продуктами, але тільки за наявності маркування – вилки і склянки. Він витримує температуру до 100 ° С, хімічно стійкий, не чутливий до ударів, при охолодженні застигає. Однак заморожувати харчові продукти краще в спеціальній харчовій плівці, тому що звичайні пакети, охолоджуючись, можуть виділяти небезпечні речовини.

PP(5) або ПП – поліпропілен. Визнаний безпечним для харчового використання. З PP5 виробляють склянки, банки, посуд для гарячих страв, пляшечки для годування дітей, харчову плівку і контейнери для продуктів. Такий посуд термостійкий, не схильний до корозійного розтріскування, витримує кип’ятіння без зміни своїх властивостей.

Максимальна температура при використанні РР 120-130ºС. У посуді з поліпропілену можна підігрівати їжу в мікрохвильовці, з неї можна пити гарячі напої.

На жаль, через наступні висновки не може бути абсолютно безпечним, адже при контакті з жирами і алкоголем відбувається його руйнування з виділенням токсичного формальдегіду, який викликає хвороби нирок, печінки, а іноді сліпоту.

PS(6) – полістирол. Виготовляються переважно стаканчики для йогурту, вазонні горщики, м’ясні лоточки, коробочки під овочі і фрукти, сендвіч-панелі і теплоізоляційні плити. При повторному використанні виділяє стирол, який є канцерогеном. Та це ще не все, на що здатний PS6-полістирол при нагріванні та контакті з гарячими продуктами, жирами і алкоголем виділяє стирол і формальдегід – високотоксичні речовини, які, накопичуючись в тканинах, сприяють виникненню цирозу печінки, захворюванням нирок, сліпоті, загостренню алергічних реакцій. Такий посуд не придатний для гарячих продуктів, розігріву їжі в мікрохвильовці, а також для алкогольних напоїв.

Тому якщо вирішили на пікніку вживати алкогольні напої, купіть замість пластикових стаканчиків паперові  – ті, що використовуються для кави.

OTHER (7), OTHER (0) або ІНШЕ, тобто інший пластик. У цю групу відносять інші полімери, які не вказані вище, наприклад полікарбонат. При нагріванні і тривалому використанні з такого посуду виділяється бісфенол А, який викликає гормональні порушення, порушує репродуктивну функцію і викликає діабет. Осолбливо небезпечний БФА (бісфенол А) для вагітних жінок, новонароджених і дітей до 5 років. Однак це досить міцний  посуд, він не б’ється, переносить і розігрів у мікрохвильовці, і заморожування, тому часто використовується в ресторанах і кафе. Пам’ятайте: найбезпечніший пластик  – це PP(5) поліпропілен, за умови, що в нього не вливають жири чи спиртовмісні  наповнювачі. Найнебезпечніші PVC(3), V3 або ПВХ – полівінілхлорид та OTHER (7), OTHER (0).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені