Воєнний стан – до лісу зась!

Країна кілька місяців офіційно перебуває у воєнному стані. Водночас пекуче сонце створює умови для додаткової природної небезпеки – пожежної. Від недбало кинутого недопалка чи сірника, від іскри з вихлопної труби автівки можуть дуже легко зайнятися хвойна, трав’яна або листяна лісові підстилки. Але невігласи вперто продовжують підпалювати сміття, траву, сухе гілля (невдовзі, мабуть, прийде черга пожнивним залишкам), щодня негативно змінюючи статистику пожеж.

Із початку року на Вінниччині вже виникло 1620 пожеж у природному середовищі, вогонь знищив рослинність на площі 2165 гектарів. Щодня зараз реєструється 4-5 пожеж в екосистемах.

Неконтрольоване полум’я залюбки поширюється сухою рослинністю – з великою швидкістю та на великі площі.

Коли ж низова пожежа перетворюється на верхову, боротися з вогнем стає неймовірно складно. За таких обставин потрібно залучати велику кількість людей, техніки та навіть авіацію. Можливі величезні збитки та дестабілізація системи життєзабезпечення.

Усі ми розуміємо, що будь-яка подібна надзвичайна ситуація (зокрема і в нашій області) буде ворогу тільки на руку.

Поки Збройні Сили України відбивають атаки ненависних рашистів, бійці Служби порятунку та лісівники Вінниччини тримають стрій, аби вогонь у тилу не перетворив «легені планети» на попіл. Як і передбачено законодавством, постійно здійснюються профілактичні рейди та міжвідомчі тренування щодо ліквідації умовних пожеж у лісових масивах.

Днями, приміром, відбулися планові масштабні тактико-спеціальні навчання на базі Вороновицького лісництва ДП «Вінницький лісгосп».

Рятувальники спільно з працівниками лісової та мисливської охорони мали на меті перевірити оперативність реагування працівників господарства та їхню взаємодію з місцевими підрозділами ДСНС щодо боротьби з вогнем в екосистемах. До заходу було також залучено сили і засоби ДП «Тиврівський райагроліс».

За тактичним задумом навчань, через необережне поводження з відкритим вогнем невстановленої особи у 52-му кварталі Шендерівського лісництва виникла «пожежа». Майстер лісу обходу №1 Тарас Кудлаєнко помітив займання та сповістив про надзвичайну подію керівництво Вінницького лісового господарства.

Через сильний вітер та високу температуру повітря вогонь швидко поширився сухою  підстилкою. До місця «надзвичайної події» оперативно прибули найближчі підрозділи державної лісової та мисливської охорони.

Попри зусилля працівників відомства (які з ранцевими обприскувачами розпочали боротьбу з вогнем, стали обкопувати місце займання та збивати полум’я «хлопавками») локалізувати «пожежу» не вдалося.

Площа «палаючих» насаджень продовжувала збільшуватися, тому на місце події викликали додаткові сили з  Шендерівського, Вороновицького та Тиврівського лісництв, а також райагролісу – на ліквідацію пожежі залучили два відповідних модулі (трактори із діжками, пристосованими для гасіння вогню), а також техніку ПКЛ-70 для створення захисних мінералізованих смуг.

Процес приборкання полум’я очолив безпосередньо головний лісничий ДП «Вінницький лісгосп» Євген Ільченко. Також згідно з легендою навчань, через несприятливі фактори виникла загроза перетворення «низової» пожежі на «верхову», тому черговий лісгоспу отримав команду терміново зателефонувати до Служби порятунку «101».

На місці надзвичайної події відділення чергового караулу Державної пожежно-рятувальної частини №17 селища Вороновиця оперативно здійснило розвідку та бойове розгортання. Від пожежної автоцистерни бійці ДСНС через розгалуження подали кілька стволів на гасіння «охоплених вогнем» дерев. У досить стислі терміни рятувальники ДПРЧ-17 (5 чоловік) локалізували, а трохи згодом – остаточно ліквідували «пожежу».

Начальник підрозділу ДСНС капітан служби цивільного захисту Михайло Деркач та інженер з охорони і захисту лісу ДП «Вінницький лісгосп» Валерій Лавренюк прийняли рішення виставити пожежні пости для чергування по периметру місця «займання».

Під час підбиття підсумків керівники навчань – начальник оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Вінницькій області полковник служби цивільного захисту Руслан Новак та начальник відділу лісового господарства обласного управління лісового та мисливського господарства Ігор Мельник – підкреслили важливість співпраці та спільних злагоджених зусиль як у профілактиці лісових пожеж, так і під час реагування на можливі займання. Представники обласних  відомств дали високу оцінку діям особового складу під час ліквідації зазначеної вище умовної пожежі.

В умовах воєнного стану, безперечно, актуальним також є питання обізнаності людей при знаходженні різноманітних боєприпасів. Через це у програму тактико-спеціальних навчань цьогоріч рятувальники запропонували включити інструктаж лісівників стосовно поводження з вибухонебезпечними предметами.

Начальник групи піротехнічних робіт частини ПР аварійно-рятувального загону спецпризначення майор служби цивільного захисту Дмитро Рачик ознайомив учасників заходу із видами гранат, мін, артилерійських снарядів, авіабомб, що можуть бути виявлені працівниками лісгоспу та агролісу під час обходів.

Досвідчений сапер розповів присутнім про використання країною-агресором заборонених міжнародним гуманітарним правом протипіхотних мін-«ловушок», касетних бомб та ракет, фосфорних боєприпасів. Також під час інструктажу лісівники довідалися, як діяти в разі знаходження ними підозрілих чи небезпечних предметів, а також як правильно надавати долікарську допомогу потерпілим від вибухів.

Запровадження воєнного стану вимагає сьогодні від усіх консолідації зусиль. Наша держава спрямовує сьогодні усі сили на перемогу над московською ордою. Водночас кожен громадянин має пам’ятати, що ліс – це національне багатство країни. Про це говориться і у Постанові КМУ №612 від 20.05.22р. «Про затвердження Порядку організації охорони і захисту лісів». На жаль, більшість лісових пожеж виникає через так званий людський фактор! Недбалість це чи навмисні дії паліїв кожного разу з’ясовують компетентні органи, адже в умовах воєнного стану така поведінка взагалі може розглядатися як диверсійна діяльність.

У свою чергу рятувальники та лісівники області закликають жителів Вінниччини усвідомити масштаби загрози, що несе в собі «червоний півень». Високий клас природної пожежної небезпеки передбачає заборону на відвідування (у тому числі з метою полювання чи збирання грибів) усіх лісових насаджень.

За будь-яких обставин не допускається спалювати рослинність в лісі та інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу (зокрема на ділянках сільськогосподарського призначення ближче, ніж сто метрів до меж хвойного лісу, 50 метрів – до мішаного та 20 метрів – до листяного лісу). А горе-господарникам рекомендовано постійно пам’ятати про адміністративну та кримінальну відповідальність за спричинення пожеж в екосистемах.

Олександр КУТОВИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені