«Від життєвих труднощів вакцинуйте дітей спортом»,

– радить педагог з тридцятирічним стажем, спортсмен з Теплика, майстер спорту із зимового поліатлону, чемпіон Європи та світу зі спортивної ходьби Петро Гарник

Спортом Петро Іванович, який родом із Бершадщини, зацікавився у підлітковому віці. Сьогодні такий вид вуличних активностей назвали б воркаутом, а тоді це була гімнастика на брусах з елементами легкої атлетики. Сільські хлопчаки весь вільний час проводили на вулиці, змагаючись один з одним, хто вправніший та витриваліший. І юний Петро вже тоді «не пас задніх»…

З того часу спорт вже не залишав його життя: легка атлетика, рукопашний бій, спортивна ходьба і, зрештою, поліатлон, з якого спортсмен отримав звання майстра спорту.

Здобута освіта у Вінницькому педагогічному інституті ім. М. Островського сприяла подальшому розвитку молодого спортсмена, а окрім того, він брав під опіку молодь, яку й направляв, вселяючи впевненість у собі для досягнення майбутніх спортивних звершень. Далі була служба в десантних військах.

– Отримавши диплом, разом із дружиною Світланою ми зупинили свій вибір на Теплику. Світлана пішла працювати до місцевої спортивної школи тренером з легкої атлетики, а я – до Теплицької середньої школі №1 вчителем з фізичного виховання. Паралельно обоє займалися легкою атлетикою, будували будинок, виховували дітей. Я навіть працював кілька років у місцевому РВ УМВС, але за деякий час все одно повернувся в школу до дітей, – розповідає Петро Гарник. – Сьогодні в спортивній школі Теплика у напрямку легкої атлетики ми набираємо дітей вже з 10 років. Вважаю, що раніше в цей спорт краще не йти, адже дитина має виробити власну мотивацію, фізично зміцніти та навчитися чути тренера і виконувати його команди. Нині я поєдную роботу в школі, де викладаю дітям допризовну військову підготовку, та працюю на півставки у теплицькій ДЮСШ.

Три роки поспіль Петро Гарник підтверджував нормативи у майстри спорту із зимового поліатлону, який включає підтягування, кульову стрільбу та біг на лижах на дистанції 5 і 10 км. Однак з 2009 року спортсмен зацікавився спортивною ходьбою і вже за чотири роки на ХХ Чемпіонаті світу з легкої атлетики серед ветеранів у Бразилії, що проходив у місті Порто-Алегрі, гідно відстоював честь України, Вінниччини та Тепличчини. На змаганнях зі спортивної ходьби на дистанції 20 км він отримав бронзову медаль, а на 5 км був п’ятим.

– Дітей для спорту потрібно готувати морально, фізично і психологічно. Постійно проводити з ними час, ходити в походи, загартовувати і на власному прикладі показувати, який спосіб життя варто обирати, – дає поради Петро Гарник. – Тренер має величезний вплив на дітей, з якими займається, і навіть критика від нього, на відміну від батьків, сприймається дитиною з розумінням та без агресії. Засмучує, що на державному рівні зайнятість молоді спортом пропагується досить слабко. Ці обов’язки нині перекинули на територіальні громади, а в них і без розвитку спорту багато проблем. Мають бути затверджені державні програми для пошуку юних спортсменів, забезпечення їхнього розвитку в тому чи іншому виді спорту та відслідковуванні кар’єрного зростання. Найчастіше майбутнього чемпіона досвідчений тренер може розпізнати вже з 5-6-річного віку, але це не остаточний вердикт, все залежатиме від наполегливості дитини та підтримки її батьків.

Старші діти Петра Івановича, а їх у нього троє, кандидати у майстри спорту зі спортивної ходьби (син та донька неодноразово брали участь у міжнародних змаганнях, отримували відзнаки та нагороди). А найменший Михайло, якому лише 10 років, нині готується до змагань зі спортивної ходьби, які незабаром проходитимуть в Івано-Франківську. 

Петро Іванович уважно стежив за цьогорічними Олімпійськими іграми, які проходили у Токіо, та відзначив, що очікував кращих результатів від українських «ходаків». Вважає, що причиною невдачі могла бути погана акліматизація спортсменів та брак часу для відпочинку після довгого перельоту. Каже, що на собі відчув зміну часових поясів та температурні коливання, коли фінішував із сонячним ударом на Чемпіонаті світу в Бразилії. Спортсмен нікого не звинувачує у провалі, однак вважає, що потрібно зробити висновки та врахувати їх для майбутніх змагань.

Петро Іванович неодноразово відзначався нагородами районного, обласного та державного рівнів. Був занесений на районну та обласну Дошку пошани. Майстер спорту Петро Гарник є багаторазовим чемпіоном  України з легкої атлетики та поліатлону. Він абсолютний чемпіон України із зимового поліатлону (2011 р.) та зі спортивної ходьби серед ветеранів, золотий (на 2 км) та срібний призер (на дистанції 5 км) Чемпіонатів Європи (2012 р.). У зимовому Чемпіонаті Європи в Іспанії (2013 р.) виборов бронзову нагороду на відстані 3 км.

Нині подружжя Гарник готується до чемпіонату України зі спортивної ходьби, де виступатимуть їхні вихованці та самі ходаки-ветерани. Не за горами й відкриття спортивного клубу зі спортивної ходьби в Теплику, про який давно мріє Петро Іванович. Він буде об’єднувати під своїм дахом ветеранів зазначеного спорту та молодь, яка тільки починає своє сходження до вершин спортивного Олімпу. 

                         Вікторія МЕЛЬНИК

Фото з особистого архіву Петра Гарника 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені