Від обстрілу здригнулась Вінниця
Цей день – 14 липня 2022 року – місто не забуде ніколи. Три крилаті ракети класу «Калібр», випущені росіянами з корабля в районі мису Фіолент в окупованому Криму, влучили в паркувальний майданчик біля будинку побуту «Ювілейний», що на площі Перемоги.
Трагедія сталась о 10 годині 50 хвилин. Згоріли припарковані автомобілі, в частині з яких перебували люди, також була зруйнована прилегла до будинку побуту клініка, в якій загинули майже всі лікарі та відвідувачі, значних руйнувань зазнав і Будинок офіцерів та відділення банку, розташоване біля його входу. Вибуховою хвилею було вибито вікна, а подекуди навіть пошкоджено перестінки в будівлях довкола місця влучання…
Чимало людей у Вінниці в той час почули незвичне гудіння, не схоже на звук двигунів літака, а дехто навіть побачив, як підлітає до цілі «подарунок» від російських терористів. Потім було три гучних вибухи поспіль, від яких здригнулись і будинки, і серця. На місці влучання почалась пожежа, в небо здійнявся стовп чорного диму. Тривожно закричали сирени «швидких» та машин рятувальників, які поспішали надавати допомогу тим, хто вижив.



«Пожежу на паркувальному майданчику біля Будинку побуту у центрі міста, котра виникла в результаті ракетного обстрілу, ліквідовано. Загиблих станом на 13.15 – дванадцятеро. 14 постраждалих госпіталізовано. Працює близько 150 рятувальників, кінологів та психологів», – повідомили в ДСНС через дві з половиною години після вибухів. Запрацювала також телефонна гаряча лінія для пошуку людей, адже кількість загиблих, постраждалих і зниклих ще уточнювалась.
Відгукнулись донори, і вже пообіді обласний департамент охорони здоров’я поінформував, що центр служби крові забезпечений усіма необхідними матеріалами, також, що медичні заклади, до яких госпіталізовано потерпілих, забезпечені всіма витратними матеріалами.
А в цей час російські пропагандисти у своїх ЗМІ та соцмережах раділи і звітували про успішне «високоточне» влучання у «військовий об’єкт українських нациків». Спочатку сказали, що буцімто влучили в казарми ЗСУ в Гайсині, потім поширили брехню про те, що ураженою ціллю став Будинок офіцерів у Вінниці, в якому нібито саме радилися українські військові та постачальники зброї. Хоча насправді вінницький Будинок офіцерів не є ніяким військовим штабом. Це, по суті, будинок культури, де відбуваються концерти, репетиції та заняття гуртків.



Наступного дня вранці ГУ ДСНС області повідомило, що загиблими на той моент були вже 23 особи (серед яких три дитини), 71 особу (з них три дитини) госпіталізовано, за медичною допомогою звернулося 117 осіб, а 18 осіб досі вважалися зниклими. Роботи з розбирання завалів ще тривали. Також не ідентифікованими залишалися 11 тіл загиблих.
15 червня на території Вінниці та Вінницької області наказом начальника Вінницької ОВА Сергія Борзова було оголошено день жалоби. О 12.00 пам’ять загиблих внаслідок російського ракетного обстрілу вшанували хвилиною мовчання.
«Вчора відбувся ракетний обстріл м. Вінниці: загалом було випущено 5 ракет з підводного човна із акваторії Чорного моря. Три ракети «Калібр» влучили в інфраструктурні об’єкти міста, 2 ракети збили ППО на території Вінницької області. Уражено цивільні об’єкти соціально побутової та культурної сфери Вінниці, загинули жінки, діти… Удар завдано по одній з центральних площ міста, де було в цей час багатолюдно. Пошкоджено 50 автомобілів, в яких також перебували люди. На жаль, є 23 загиблих, з них – троє дітей. На сьогодні госпіталізовано 80 людей: 52 людини – учора ввечері, але до ранку кількість звернень збільшилась через шок та ускладнення. В лікарнях міста були задіяні усі операційні – зокрема, у міській і обласній клінічних лікарнях та у військових медзакладах. Були викликані на роботу всі лікарі, проблем із медикаментами та медичним обслуговуванням наразі немає», – розповів журналістам начальник Вінницької військової адміністрації Сергій Борзов через добу після трагедії.
Згодом було повідомлено, що кількість жертв зросла до 24-х – у лікарні померла ще одна жінка, яка зазнала 85% опіків поверхні тіла.
Те, що сталося, спонукало вкотре звернути увагу на стан укриттів у місті. Так, одне зі сховищ особисто інспектував міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, інше, розташоване поблизу місця трагедії, перевіряв заступник голови Офісу Президента України Кирило Тимошенко. «Територіальній громаді м. Вінниці надано припис щодо виявлених недоліків і встановлено термін на їх усунення. Будуть зроблені відповідні висновки, і найближчим часом буде проведений їх ремонт та облаштування. Загалом, перевірка та приведення всіх укриттів до ладу проводитиметься дуже швидко», – зазначив очільник області, який закликав громадян не ігнорувати оповіщення про повітряну тривогу.



Варто зазначити, що на завалах будівель, які постраждали від обстрілу, працювали не лише рятувальники, а й слідчі та фахівці прокуратури. Адже за цей та інші подібні злочини рашисти рано чи пізно мають бути покарані. Наразі розпочато розслідування у кримінальному провадженні за фактами порушення законів та звичаїв війни, що поєднано з масовим умисним вбивством.
Як завжди буває в таких випадках, люди подають заявки про пошкодження житла, влада обіцяє оперативно відновити дахи на двох житлових будинках і вікна у 56 будинках, також радиться з фахівцями і розмірковує, чи вдасться відновити Будинок офіцерів і «Ювілейний», чи доведеться їх знести…
Але, звісно, найціннішою втратою, яку відновити неможливо, є людські життя. Жінки, чоловіки, дівчата, хлопці, діти – мирні жителі мирного міста. Зокрема, увесь світ облетіло фото 4-річної дівчинки Лізи, яка в той злощасний ранок ішла з мамою на заняття до логопеда і загинула у своєму дитячому візку.
На момент підготовки публікації дехто з постраждалих перебував на межі життя і смерті. 17 липня стало відомо, що трьох пацієнтів із Вінниці вертольотами було доставлено до Львова в опіковий центр, ще двох готували до транспортування. Міський голова Сергій Моргунов повідомляв, що на той час 67 поранених внаслідок ракетного обстрілу продовжували отримувати медичну допомогу в лікарнях. Серед них 14 пацієнтів було у важкому стані, четверо – у критичному.За його словами, у потерпілих переважно опіки та осколкові поранення. Є також пацієнти, які надалі потребуватимуть протезування, їм готові допомогти в Ізраїлі. Також про готовність прийняти поранених вінничан заявили в Чехії…
Висловлюємо співчуття рідним і близьким загиблих та просимо Бога, аби кількість жертв не зростала.
Юрій СЕГЕДА