Війна Росії проти України: хроніка подій
У нашій статті про стан укриттів та бомбосховищ (газета «Вінниччина» за 2 лютого цього року) були такі слова: «На думку спадає пісня про те, як 80 років тому «Киев бомбили, нам объявили, что началася война». Але кожен, хто мислить тверезо, розуміє, що сучасний Гітлер тепер може атакувати Україну не з заходу, як тоді, а з північного сходу…». На жаль, за три тижні це жахливе припущення стало реальністю.
24 лютого вранці Росія масовано атакувала Україну повітряними та наземними військовими силами. «Вторгнення почалося. Щойно були ракетні удари по військових командних пунктах, аеродромах, військових складах у Києві, Харкові, Дніпрі. Ідуть артилерійські обстріли кордону», – повідомив тоді на своїй фейсбук-сторінці радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. У цей час початок війни почули і відчули жителі багатьох регіонів України, що межують із Росією, Білоруссю та окупованим Кримом.



За кілька хвилин до цього, близько 5-ї ранку, кремлівський фюрер оголосив про початок військової операції – нібито для «демілітаризації та денацифікації України». І полетіли на «братню Україну» ракети, зокрема й на Київ – «мать городов русскіх». Російські війська вдерлися до України біля Харкова, Херсона, Чернігова, Сум, увійшовши не лише з Росії, а й з Білорусі та тимчасово окупованого Росією Криму та Придністров’я, відібраного свого часу росіянами в Молдови.
За кілька хвилин після оголошення війни пролунали вибухи в Києві, Харкові, Одесі та на Донбасі. Росія запустила крилаті та балістичні ракети по аеродромах, військових штабах і військових складах. Більшість смертоносних ракет відбивали вітчизняні сили протиповітряної оборони, але ворожий обстріл дістав і нашу область – на арсеналі біля Калинівки загинули двоє військовослужбовців – Ігор Усик із Рівненищини та Олександр Соя з Калинівки (уродженець с. Іванів). Більше двох десятків осіб зазнали поренень.
Сухопутним шляхом російські військові вдерлися поблизу Харкова, також близько 7-ї ранку почали сунути колонами з Білорусі. Українські прикордонники повідомили про атаки на об’єкти в Луганську, Сумах, Харкові, Чернігові, Житомирі, також на Херсонщині з боку окупованого Криму.
У цей час Президент Володимир Зеленський оголосив запровадження в Україні воєнного стану. Повітряний простір над Україною було повністю закрито для цивільної авіації, аби не повторити трагедію зі збиттям пасажирських літаків, як це сталося з малайзійським «Боїнгом», збитим росіянами у 2014-му.
Майже одразу стало зрозуміло, що на північному напрямку ворог активно проривається до Києва, а на південному – до дамби Каховської ГЕС, аби пустити дніпровську воду в Крим. Під жорстоким натиском опинилися також міста Маріуполь та Щастя. А до прикордонного острова Зміїний у Чорному морі підійшли 2 російських кораблі й вимагали від прикордонників здатися…
Станом на 11.00 російські військові на двох напрямках – Харківському та Чернігівському – просунулись на відстань до 5 км. У цей час окупанти почали зазнавати перших втрат. Зокрема, на об’їзній біля Харкова було спалено 4 танки армії РФ. А ближче до полудня оприлюднили офіційне повідомлення про збиття семи літаків-винищувачів окупанта. Над Межигір’ям Київської області «долітався» і російський військвий гелікоптер. До речі, пізніше українського аса, який збив майже десяток російських «яструбів», почали називати Київським янголом, але його ім’я не оприлюднюють – з міркувань безпеки пілота і його родини.
Є закономірність війни, згідно з якою більших втрат у живій силі зазнає сторона, яка наступає. Але й наші захисники поклали свої життя за Україну. Так, у Подільському районі Одеської області внаслідок російського удару по військовій частині загинули 18 осіб. З’явились і перші жертви серед цивільного населення. Так, в Умані на Чаркащині внаслілок влучання снаряда посеред вулиці загинув 39-річний місцевий житель, п’ятеро осіб зазнали поранень.



Запеклі бої точилися за аеропорт «Антонов» у Гостомелі на Київщині. Очевидно, окупанти планували використати його, аби приймати військово-транспортні літаки з бійцями, зброєю та технікою для подальшого взяття Києва. У Гостомелі 20 вертольотів «КА-52» та «Мі-8» РФ висадили ворожий десант, зав’язався бій, наші сили ППО збили там 3 російських вертольоти. Після 19-ї години надійшло повідомлення, що летовище захоплено, але згодом наші захисники його відбили… Забігаючи наперед, скажемо, що план ворога провалився, адже ні Гостомельського, ні жодного іншого аеропорту росіянам захопити не вдалось.
У Генштабі ЗСУ о 14-ій годині першого дня масштабної війни повідомили, що тривають бої (з перемінним успіхом) за міста Генічеськ, Скадовськ та Чаплинка на Херсонщині. Врешті окупанти таки захопили головну споруду Північнокримського каналу та Каховську ГЕС. Аксьонов та інші ставленики Путіна в Криму вже готувалися зустрічати воду з Дніпра, але наразі нема повідомлень про те, що їм це вдалося.
В обідню пору на території Житомирщини російські війська пішли на прорив державного кордону через пункт пропуску «Вільча». Голова Сумської ОДА поінформував, що ведуться бої за Охтирку (захисники двічі відбивали наступ), а за годину бої точились уже під Сумами. Під Глуховом ліквідовано 15 ворожих танків Т-72 за допомогою ПТРК «Javelin». Під вечір російські війська увійшли в Генічеськ та Олешки. В облогу потрапив Конотоп. Російський розвідувальний взвод здався в полон на Чернігівщині. Усі полонені в один голос заявляли, що прибули до кордону на навчання і до останнього не знали про вторгнення в Україну.
Того ж вечора російські військові захопили ЧАЕС і взяли в заручників її працівників та охоронців. Наступного дня в Чорнобильській зоні було зафіксовано певне перевищення радіаційного фону, спричинене, скоріш за все, тим, що ворожа техніка здійняла пилюку.
Наприкінці першого дня війни Президент України прозвітував, що на Донбасі ЗСУ діють відмінно, але харківський напрямок складний і проблемна ситуація на півдні. МВС повідомило, що ситуація у Донецькому оперативному районі напружена, але контрольована, ворог не зміг просунутися вглиб України на східному напрямку.
Близько опівночі російські окупанти таки захопили острів Зміїний. Спочатку на ультимативну вимогу здатися 13 українських прикордонників послали російський військовий корабель «на три букви». Потім було повідомлення, що цей маленький острів розстріляно і всі захисники загинули. Проте пізніше на російських телеканалах з’явився сюжет про українських полонених, серед яких нібито і бійці зі Зміїного. Отже, інформація про те, що вони вижили, потребує перевірки.
Серед перших цивільних жертв – родина, яку російські «визволителі» розстріляли в машині на виїзді з Нової Каховки – п’ятеро осіб включно з півторамісячною дитиною… Здійснювалась також ворожа інформаційна атака. Поширювались численні фейкові новини, що нібито українська армія не чинить опору, що Україна втратила Харків, Херсон і Суми, що систему ППО України знищено, що населення вітає росіян тощо.
25 лютого Україна знову прокидалася від обстрілів. Так, у Києві на вул. Кошиця було частково зруйновано житловий будинок.
Президент Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію, у своєму брифінгу дорікнув країнам, які зволікають із запровадженням санкцій проти Росії, попросив про військву допомогу та запевнив, що захисники України тримаються.
Після 4-ї ранку сили протиповітряної оборони України збили 2 балістичні ракети і літальний апарат над Києвом. Для зупинення наступу колон окупантів, що рухалися із зони відчуження, українські військові після бою змушені були підірвати міст на Іванків біля с. Демидів. Уночі зазнав ракетного удару аеропорт Рівного. Велись бої у Дергачах і Печенігах. У Києві знешкодили диверсантів, які захопили автомобілі ЗСУ та прорвались у місто, а за ними рухалася колона ворожих вантажівок. Кияни повідомляли про пересування окупантів, яких оперативно знешкодили.
На Луганщині при відбитті атаки під Трьохізбенкою ліквідовано 2 російські танки і 1 БМП. Колона російської техніки рухалася на Старобільськ і готувалась переправитися через річку Айдар, але українські артилеристи розбили окупантів, противник відступив. Близько 08.30 поблизу с. Вознесенське Золотоніського району українські військові збили черговий ворожий літак. Пілот встиг катапультуватися.
Навіки закарбував своє імя на скрижалях історії України матрос Віталій Скакун з Тернопільщини, який підірвав Генічеський міст разом із собою, що сповільнило просування окупантів і дало можливість підрозділу ЗСУ організувати оборону. За цей вчинок він удостоєний звання Героя України посмертно.
На Херсонщині під Олешками цього дня було розбито групу російських окупантів. Під Вінницею ЗСУ збили російську крилату ракету. Також Повітряні сили ЗСУ завдали удару по авіабазі ворога в Міллерово (Ростовська область), звідки здіймалися ворожі винищувачі. Підрозділи Оперативного командування «Північ» знищили близько 20 ворожих танків на менському напрямку. Також ліквідовано колону ворожої техніки, яка рухалася на Чернігів. У Великих Копанях Херсонської області ЗСУ розбомбили колону російської техніки, що наступала з Криму. О 14-й годині розпочато запеклу оборону Києва.
Поблизу Біловодська українські воїни прорвали позиції загарбників та закріпили успіх контрнаступом. Зазнавши значних втрат, російські підрозділи рятувалися втечею у напрямку кордону РФ. А в місті Гола Пристань українські військові збили російський вертоліт. Також при обороні Маріуполя наші дали бій танковій дивізії, знищено 22 танки.
Станом на 17-ту годину 25 лютого переправу в напрямі Херсона українськими військами було втрачено. Офіс Президента повідомив, що за добу російськими силами було пошкоджено щонайменше 40 об’єктів цивільної інфраструктури.
У цей же час Путін заявив китайському лідеру Сі Цзіньпіну, що Росія готова провести переговори на високому рівні з Україною «з приводу американського стратегічного виклику». Російська влада запевнила, що готова відправити делегацію для переговорів у Мінськ, проте за кілька годин Путін закликав українців до повалення української влади.
26 лютого близько 1-ї години ночі над Київською областю сили протиповітряної оборони збили російський літак Іл-76 із ворожим десантом. У Києві ракета влучила у багатоповерхівку поблизу аеропорту «Київ». На станції київського метро «Берестейська» українським силам вдалося знищити колону російської техніки. Столичне метро припинило рух потягів і стало цілком слугувати як укриття від ворожих атак. Національна поліція частково знищила розвідувально-диверсійні групи, які проникли до столиці.
ЗСУ також зупинили наступ ворога в Харківській області, тривали міські бої в Охтирці. Ворог завдав поодиноких авіаційних ударів у районах Сум, Полтави, Маріуполя. До 8.30 Каховську ГЕС вдалося повернути під контроль України і забезпечити її штатну роботу. Володимир Зеленський у відеозверненні повідомив, що бої тривають, але ворожі атаки успішно відбиваються. Міський голова Києва Віталій Кличко доповів, що у місті не лишилося російських військових, але діють ворожі диверсійні групи. Офіс Президента також спростував твердження путінського прессекретаря Пєскова, що Україна нібито відмовляється від переговорів.
Також було повідомлено, що тієї ночі на Вінниччині окупанти невдало спробували атакувати військову частину Нацгвардії. Близько 3-ї ночі диверсанти (скоріш за все, закинуті раніше з сусідньої так званої «Придністровської Молдавської республіки») намагалися напасти на одну із військових частин Нацгвардії. КПП частини обстріляли з цивільного авто, яке наблизилось на великій швидкості. У відповідь наші гвардійці відкрили вогонь. Тієї ж ночі біля Калинівки українські військові збили російський літак СУ-25.
У Генштабі ЗСУ близько 13-ї години поінформували, що військові підрозділи російських окупантів втрачають наступальний темп, очікують надходження додаткових підрозділів та вимушені зупинятися для поповнення запасів. Чернігівська ОДА повідомила, що російські війська обстріляли місто з «Градів». У селищі Бородянка на Київщині снаряд влучив у житловий будинок, загинули троє людей.
Російські безпілотники (дрони) кружляли біля морського узбережжя на Одещині та в гирлі Дунаю. Також, за повідомленням Координаційного штабу Зони Відчуження, російські сили зімітували повітряний бій над Чорнбильською зоною, аби звинуватити Україну в нападі та можливій ядерній катастрофі. Увечері того ж дня російська військова техніка, зокрема «Гради», наблизилася до м. Енергодар і розвернулася в бік Запорізької АЕС. А на трасі Ізюм – Харків окупанти обстріляли пасажирський автобус, загинули п’ятеро, поранені шестеро осіб.
Аби унеможливити просування ворожих сил залізницею, українські війська підірвали залізничні вузли, що зв’язували українську залізницю з російською. Представник Офісу Президента України Арестович розповів, що просування російських військ до Києва зупинилося через «величезні втрати» ворога, завдані українськими силами. Розвідка США повідомила, що в Україні є «ознаки життєздатного опору», а російські війська не досягли бажаного ними прогресу.
Увечері 26 лютого наші захисники відомили про розгром під Гостомелем елітного підрозділу військ РФ – 141-го моторизованого спецполку Росгвардії – та про загибель генерала Магомеда Тушаєва, який очолював цих «чеченців-перевертнів». Проте Кадиров інформацію про смерть свого соратника заперечує.
27 лютого вночі у Василькові на Київщині через ракетний удар РФ загорілася нафтобаза. Там тривали також бої за аеропорт. У Харкові українським силам вдалося відбити атаки ворога, зберігши контроль над містом. Суми лишилися під контролем України, як і Охтирка, але під час боїв за неї була пошкоджена ТЕЦ.
Продовжилося знешкодження диверсійних груп у Києві. Під час обстрілів Києва снаряди влучили в пункт захоронення ядерних відходів об’єднання «Радон». Герметичність сховища порушилася. Українські сили знешкодили у районі Гостомеля спецпідрозділ Росгвардії Чечні. Російські війська підірвали газопровід у Харкові. Близько 9-ї години у місто Буча Київської області заїхала російська техніка, почалися вуличні бої. Опівдні ЗСУ відновили контроль над містом Волноваха в Донецькій області, інфраструктура якого сильно постраждала.
Українська делегація домовилася зустрітися з російською без попередніх умов на українсько-білоруському кордоні в районі річки Прип’ять. Олександр Лукашенко взяв на себе відповідальність за безпеку під час проїзду, переговорів та повернення української делегації. А поки домовлялися про майбутні переговори, аеропорт у Житомирі близько 18-ї години зазнав ракетного удару з Білорусі.
Під час зустрічі з міністром оборони Шойгу та головою Генштабу Збройних сил РФ Герасимовим Путін доручив перевести російські сили стримування (серед яких і ядерні) в особливий режим несення служби. Але міжнародні аналітики зауважили, що ядерні сили й так майже завжди перебувають у підвищеній готовності».
Як повідомило командування ЗСУ, російські військові вдаються до особливо підступних методів ведення війни – переодягання в захоплену форму українських військових, поліцейських та представників ДСНС, захоплення машин швидкої допомоги та поліції для здійснення підривної діяльності. Так, окупанти були захопили два автомобілі ЗСУ, переодяглися у форму українських військових і рухалися до центру Києва зі сторони Оболоні, а за ними їхала колона російських військових вантажівок. Цей «карнавал» наші військові вчасно помітили і знешкодили. Згодом на окраїні столиці була частково знищена, а частково затримана і група російських диверсантів-кадировців, які пересувалися на захопленій «швидкій».
Значних втрат зазнали окупанти на Полтавщині. Як повідомив голова тамтешньої ОДА, у результаті злагоджених дій Тероборони, авіації та артилерії ЗСУ було завдано численних ударів по скупченнях російської техніки та живої сили. У результаті сотні одиниць знищеного й пошкодженого озброєння, численні втрати особового складу, паніка серед російських солдатів. Деморалізований противник уже не зміг згрупуватись і просунутися вглиб області…
Багато аналітиків відзначили занепад бойового духу тих окупантів, які вже потрапили до України і отримали тут «по зубах». Але ті, хто посилає до України чергові колони загарбників та хто віддає накази обстрілювати наші землі з території Росії та Білорусі, схоже, почали ще більше скаженіти через невдачі та вдаватись до більш жорстокого натиску.
За даними МВС України, станом на вечір 27 лютого за 4 дні повномасштабної віни загинуло понад 350 українців, серед них, за різними даними, від 14 до 16 дітей. Також понад 1670 українців були поранені. Що стосується ворога, то заступниця Міністра оборони України Ганна Маляр повідомила (станом на 6 годину ранку 28 лютого) про знищення близько 5300 російських військових, 29 їхніх літаків, 28 вертольотів, 191 танка, 816 бронемашин, 291 автомобіля, 60 цистерн тощо. Звісно, офіційна влада Росії та підконтрольні їй ЗМІ визнають лише кількох своїх загиблих. А сайт «Ищи своих», створений в Україні для пошуку росіянами інформації про своїх загиблих і полонених, у Росії оперативно заблокували… «Баби єщьо нарожают» – відома і давня приказка росіян про своїх солдатів.
28 лютого Київ прокинувся після порівняно спокійної ночі. Міська влада відкрила магазини, відновив рух наземний транспорт і частково метро. Але станом на 6-у годину ранку окупанти продовжили завдавати удари по військових та цивільних аеродромах, пунктах управління військами силами, об’єктах ППО, важливих об’єктах інфраструктури. Зокрема, ракетних ударів зазнали житлові будинки в Житомирі та Чернігові. І це в той час, коли відбувались переговори…
Цього дня росіяни вдерлися в Бердянськ. Там, за повідомленням Запорізькї ОДА, окупант застрелив місцевого мешканця за відмову дати телефон. А близько 14-ї години війська РФ з установки «Град» обстріляли житлові квартали Харкова, порушивши цим усі норми міжнародного гуманітарного права. За попередньою інформацією, від цього обстрілу в Харкові загинули 11 мирних громадян, десятки зазнали поранень, зокрема й важких. Обстріляли росіяни і житлову зоні Сєверодонецька.
О 18.40 на околиці Броварів у бік Києва було здійснено авіаналіт, внаслідок якого постраждало 6 мирних жителів. У столиці теж пролунали численні вибухи через запущені балістичні ракети. «Справедливі переговори можуть бути тоді, коли одна сторона не б’є по іншій стороні реактивною артилерією саме в момент переговорів», – зазначив Володимир Зеленський.
Вечір 28 лютого (п’ятого дня війни) минав під звуки тривожних сирен та у сподіваннях на результати переговорів. У них із українського боку взяли участь голова парламентської фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія, Міністр оборони України Олексій Резніков, радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк, 1-й заступник глави делегації України в Тристоронній контактній групі Андрій Костін, народний депутат Рустем Умєров та заступник Міністра закордонних справ України Микола Точицький.
Увечері обидві делегації відбули до своїх столиць для подальших консультацій зі керівниками держав, а журналістам повідомили щось на кшталт «домовились продовжити домовлятися».
1 березня ЗСУ повідомили про знищення 5 ворожих літаків та кількох колон російської техніки, зокрема під Черніговом та на Полтавщині, також про те, що ворожі солдати почали більш масово здаватися в полон, а моряки на військових кораблях РФ відмовилися виконувати наказ командирів про штурм Одеси.
Російські «визволителі» знову бомбили Харків, зокрема площу біля обласної адміністрації. Зазнав обстрілів також Київ, але загалом ніч була спокійнішою, ніж попередня. Проте командування ЗСУ застерегло, що ворог, очевидно, не полишив свого наміру, а лише перегруповує сили…
Підготував Юрій СЕГЕДА