Вінниччина музично-театральна: куди піти та що дивитися 23-29 березня?

Театр Садовського і театр ляльок

      24 березня о 18.00 Вінницький музично-драматичний театр радуватиме прихильників консервативного сценічного мистецтва постановкою режисера Григорія Сиротюка.

      На великій сцені йтиме п’єса «Чай із м’ятою чи з лимоном?». Вистава, як видно з репертуару, користується популярністю не лише серед глядачів, але й у самому театральному середовищі. Парадоксально, але постановка, що ввійшла до переліку найбільш успішних робіт талановитого Г. Сиротюка, має яскраво виражене ліберальне звучання, одночасно виявилася зразком нашого мистецького консерватизму. Саме «Чай із м’ятою…» посів нішу тренування та одночасно відпочинку для вінницьких артистів.

      Підкреслю: в одній із «афіш» я вдалася до критичних зауважень із приводу частої демонстрації одних і тих самих вистав (це і є класичний театральний консерватизм). Вона не має нічого поганого за внутрішнім змістом, але здатна викликати падіння інтересу в середовищі найзавзятіших театралів… Так ось, хоча «Чай із м’ятою…» ставлять більш ніж часто, але його вінницькій інтерпретації не загрожує доля «сумної комедії»! Ні, Григорій Сиротюк і артисти постаралися, виготовивши постановку, котра перевершує інші вітчизняні інтерпретації твору, пропоновані обласними драмтеатрами. Зізнаюся, я і сама здивована, але на вінницькій сцені, яким би не був зворотний відгук глядачів, панує надзвичайно «домашня» атмосфера. Мабуть, цим постановка і «бере» всіх, хто прагне відвідувати її знову.

      Драматичний твір належить перу фахових французьких акторів – Даніеля Наварро та Патріка Одекера. Написаний на початку 1990-х рр. текст присвячений трагікомічній ситуації конфлікту всередині театру. Вінничани-садовці зуміли зловити правильний настрій авторів, передати атмосферу акторських заздрощів, недобросовісної конкуренції, нервової напруги, котра мала би псувати вистави, але насправді завжди додає їм належного рівня виконавської абсурдності. Комедія розкриє «закулісся» репетиції середньостатистичної постановки. Звісно, артистам у межах «Чаю із м’ятою чи з лимоном?» часто доводиться грати самих себе… Однак насамперед за самоіронію всі ми любимо та поважаємо найкращих театральних митців!

      Ціна квитків – 150-300 грн.

      25 березня о 18.00 на малій сцені муздрамтеатр знову вражатиме нетривіальною інтерпретацією п’єси «Бал негідників» французького драматурга Люка Шомара.

      Постановка французького «хіта» належить Григорію Сиротюку. Пластику ставить заслужена артистка України Діана Калакай, оформленням світла займається заслужений працівник культури України Анатолій Мельник. Із театральних зірок на сцені можуть з’явитися заслужені артисти Жанна Андрусишена і Максим Какарькін. При цьому звичний склад акторів відрізняється доброю злагодженістю, за що хочеться сказати особливе «дякую!» режисеру-постановнику.

      У ролі Габріеля виступатиме Єлизавета Гриценко чи Марія Левченко. Етьєна втілить згаданий Максим Какарькін або Михайло Крисов. Над образом Шанталь попрацюють Жанна Андрусишена чи Оксана Бандура. Бернара гратиме Олександр Радько (на заміні – Андрій Побережний). Усі названі актори мають достатній потенціал, аби тримати увагу публіки від початку вистави до її кінця.

      Постановки Люка Шомара мають цікаву специфіку. Зазвичай автор оригінальних текстів працює над сценаріями для кінематографу. Впевнена, всі читачі розуміють різницю театральних і кінематографічних підходів. Лише здається, що акторська робота завжди та всюди однакова… Насправді, між театром і кіно пролягла невидима лінія, котру авторам і, тим паче, режисерам дуже тяжко перетинати… Люк Шомар – один із небагатьох авторів, сценаристів, режисерів, чиї постановки можуть запросто мандрувати «посередині» світу кіно та світу театру. Він – універсальний драматург. Достатньо пригадати постановки «Велика брехня» (2009), «Мафія і ніжні почуття» (2010),        

      Ціна квитка стандартна – 200 грн.

      27 березня о 18.00 на великій сцені анонсую справжнє свято для вінницьких гурманів драматургії. Режисер Тарас Мазур ставитиме прем’єру – ексцентричну комедію Пітера Квілтера «Неперевершена»!

      Два дні підряд, у понеділок (27.03) та вівторок (28.03) нас вражатиме майстерність працівників театру, режисерської групи. Старатимуться всі – від маестро Т. Мазура до технічних співробітників. Сценографією та костюмерним супроводом займатиметься Лариса Франкова. Згадана вище Діана Калакай, як завжди, радуватиме очі якісною постановкою балету. Освітленням «завідуватиме» Лілія Мельник.

      Повний акторський склад «Неперевершеної» в інтерпретації Мазура все ще залишається таємницею. Зізнаюся, дуже приємно, коли у Вінниці є свої маленькі «драматургічні секрети». Надзвичайно цікаво побачити – хто ж відпрацює на сцені в перший день прем’єри? Чи зміниться «кадровий» склад на другий день? Театрально-мистецькі кола вінничан чекають постановку із погано прихованим нетерпінням. Що б не сталося на великій сцені театру Садовського 27 чи 28 березня, але я щиро раджу жителям і гостям обласного центру звернути свою увагу на простий і дотепний твір Квілтера.

      Англієць Пітер Квілтер вже давно переїхав на іспанські Канарські острови. Сьогодні буде коректно говорити про Квілтера як про «іспанського письменника». Однак увесь драматичний успіх і світове визнання він отримав на батьківщині. Театри лондонського Вест-Енду відкрили Квілтеру шлях на Бродвей, де письменник неодноразово здобував лавреатство престижних премій.

      Хочу відзначити. Драматична пристрасть Квілтера – писати про співаків. Його комедія «Glorious!» присвячена біографії оперної співачки. В той же час, найбільш успішна п’єса «Кінець райдуги» (також про долю співачки) дебютувала в головному залі Сіднейської опери (Австралія). У будь-якому разі, сьогоднішній Пітер Квілтер – іспанський драматург, чия слава крокує англомовним світом, чиє прізвище знане в США, Канаді, Великобританії, Південно-Африканській Республіці. Ставлять Квілтера також в Індії. У нього немає жодних проблем із глядацькою аудиторією чи режисерськими контрактами. Загадкою для шанувальників залишається тільки принципова позиція Квілтера, котрий відмовляється від постійного життя в одній із духовно близьких (навіть його текстам!) «англосаксонських» країн.

      У понеділок і вівторок вінничанам покажуть справді достойну прем’єру.

      Впевнена, що вартість квитків для такого дійства невелика – від 150 до 400 грн! Підтримаймо якість театру Садовського!!!

      29 березня о 18.00 на малій сцені пройде філософська комедійна драма «Замовляю любов». Вочевидь, садовці пропонують «Замовляю любов» як епілог до демонстрованої напередодні прем’єри. Комедія спонукатиме до «вдумливого сміху». Не треба буквально сприймати гумор чи створені акторами драматургічні обставини. Слід заглибитися в причини показаного дійства, зануритися в справжнє значення сказаних слів, спробувати задуматися над назвою твору. Одразу підказую глядачам – подумайте про всі можливі значення заголовку. Дайте собі персональну (тільки для себе!) відповідь на віковічне питання: «Чи піддається справжня любов замовленню?». Окрім безпосереднього тексту, п’єса міститиме багато прихованих алюзій, порівнянь, перебільшень. За нею треба слідкувати уважно. Дарма, що на малій сцені розгортатиметься «комедія».

      Жанрова неоднозначність, стилістична довершеність, вербальна точність – всі ці обставини залишать тривале естетичне задоволення кожному вінницькому театралу. Однак я ще раз наголошу: постановка цікава поєднанням естетики з етикою. Мораль тут присутня та ще й у великій кількості! Філософське наповнення дозволить провести час із користю. Якщо маєте міцні, довірливі стосунки, то неодмінно завітайте на виставу зі своєю другою половинкою.

      «Замовляю любов» написала київська письменниця Тетяна Іващенко. Вперше п’єсу демонстрували житомирянам зусиллями музично-драматичного театру ім. І. Кочерги. Наша вінницька спільнота імені Садовського взяла твір «на озброєння» в 2012 році. Особисто я хотіла би відзначити кардинально іншу роботу авторки – історичну трагедію «Елегія STYKS». У ній розкривається тема злочинної операції «Вісла», проведеної польським комуністичним урядом у співпраці з радянськими більшовиками. Тоді відбулося незаконне виселення української етнічної більшості з регіонів Надсяння, Лемківщини, заміна українського населення польським. Цей типовий комуністичний злочин знайшов у висвітленні Т. Іващенко цілковито свіжий погляд. Прем’єра також пройшла 2012-го в Львівському муздрамтеатрі ім. Ю. Дрогобича.

      Що ж, 29 березня матимете змогу задуматися над сенсом і значенням справжніх, зрілих любовних почуттів. Режисура належить народній артистці України Таїсі Славінській. У ролях – заслужена артистка України Любов Остапчук, Роман Хегай-Семенов, Анна Положенко.

      Ціна одного квитка – 200 грн.

      Наприкінці звертаюся до юних читачів, а також до батьків, зацікавлених у належному вихованні дітей.

      25 березня об 11.00 та 13.00 Вінницький академічний обласний театр ляльок відкриється виставою «Веселі ведмежата». П’єса авторства М. Поліванової детально пояснить, що рекомендовано, а що не бажано робити діткам, якщо вони тимчасово залишаються без догляду дорослого. Режисер-постановник – заслужений артист України М. Ніколюк. Оформленням сцени та художніми образами завідує заслужений працівник культури України А. Гладкова. Музичний супровід забезпечить композитор, заслужений працівник культури України Р. Мархлевський.

      Ціна одного квитка – 100 грн.

      Наступного дня, 26 березня об 11.00. та 13.00 театр ляльок спробує модернізувати дитячу казочку «Курочка Ряба», відому кожному. Обіцяно нові сюжети, образи та навіть характери! Автором інтерпретації, що має на меті добре посмішити юних відвідувачів, виступив Р. Кочанов. Режисурою завідує О. Іноземцев. Музичний супровід «зробить» композитор В. Якубович.

      Ціна квитка незмінна – 100 грн.

      Проводьте час у театрі з користю! Думайте, насолоджуйтеся, мрійте!

      Далі буде!

Карина ВОЛОШИНА,

мистецтвознавиця

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені