В Україні офіційно запрацював ринок землі

Після майже 20-ти років мораторію в Україні нарешті запрацював ринок землі. Відтепер громадяни України можуть вільно здійснювати купівлю-продаж земельних ділянок. Які документи для цього необхідні та що потрібно врахувати при укладанні угоди? Пояснює директор державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою» Ярослав Ярославський.

– Для оформлення договору купівлі-продажу земельної ділянки її продавець, окрім свого паспорту та ідентифікаційного коду, повинен мати: документи на право власності земельної ділянки, витяг із Державного земельного кадастру, звіт про експертну грошову оцінку ділянки, а також витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

– Де власнику землі отримати такі документи, як витяги із Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно?

– Витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно можна отримати у центрі надання адміністративних послуг або ж онлайн – через веб-портал Міністерства юстиції. Замовлення витягу з Державного земельного кадастру про ділянку здійснюється зручним способом на сайті Держгеокадастру. Якщо відомості про земельну ділянку відсутні в кадастрі, Вінницький інститут землеустрою може розробити відповідну документацію та її внесення з присвоєнням кадастрового номеру, а також за потреби виготовити експертну грошову оцінку.

– Хто має право купувати землю сільськогосподарського призначення?

– Покупцями землі можуть стати лише громадяни України – фізичні особи, територіальні громади та держава. А з 1 січня 2024 року цей перелік доповнять юридичні особи, де засновниками є виключно громадяни України. Покупцю слід буде пред’явити нотаріусу паспорт, ідентифікаційний код та нотаріально засвідчену згоду чоловіка/дружини на купівлю ділянки, паспорт та ідентифікаційний код чоловіка/дружини, свідоцтво про шлюб.

– Чи будуть проводитися перевірки щодо фінансового чи майнового стану покупця?

– Так. Покупця перевірятимуть на предмет можливості придбання земельної ділянки. Тому він має бути готовим до документального підтвердження джерел походження коштів або інших активів, за які здійснюється покупка.

У якій формі відбуватиметься оплата за угодою?

– Розрахунки між сторонами за договором купівлі-продажу відбуваються лише в безготівковій формі. Тож для цього як покупець, так і продавець мають відкрити рахунки у банківській установі.

– Чи існують якісь обмеження щодо обсягу земель, які хоче придбати особа?

– До 1 січня 2024 року громадянин України може купити земельні ділянки сільськогосподарського призначення на загальну площу до 100 га. Хочу зазначити, що ці обмеження не стосується землі, яка була набута до моменту відкриття ринку землі – 1 липня 2021 року. А вже на другому етапі запуску ринку, з 1 січня 2024 року, обмеження щодо максимальної площі придбаних земельних ділянок зросте до 10 тис. га.

Розпитувала Наталя ОСТАПЧУК

На фото: Ярослав Ярославський

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені