В інтернатах Вінниччини порушували права підопічних

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини організував  моніторинговий візит до комунального закладу «Антопільський психоневрологічний інтернат» Вінницької обласної ради для вивчення стану дотримання прав підопічних, які в ньому проживають.

Як повідомляє офіційний сайт Уповноваженого (ombudsman.gov.ua), на час візиту в інтернаті, розрахованому на 110 місць, перебувало 109 підопічних, з яких 58 недієздатні, над 52-ма підопічними опіку здійснює заклад в особі директора.

Встановлено, що будівля інтернату є пам’яткою архітектури, приміщення відремонтовані, житлові кімнати підопічних чисті, містять необхідні меблі, зокрема для зберігання особистих речей підопічних. Проте моніторингова група виявила недоліки, які призводять до порушення прав підопічних на захист від катувань, охорону здоров’я та медичне забезпечення, прав розпоряджатися своєю власністю та прав осіб з інвалідністю. Зокрема, підопічні інтернату не отримують медичної допомоги у зв’язку з соматичними захворюваннями.

Так, під час візиту виявлено підопічного з онкозахворюванням, який з 2018 р. не отримував консультацій онколога, йому не виконувались лабораторні та інструментальні обстеження та не призначено відповідного лікування. Також виявлено підопічну, яка скаржилась на біль у ділянці живота. Огляд показав, що вона має велику килу і потребує оперативного лікування.

Також виявлено, що підопічні не можуть самостійно розпоряджатись власними коштами, покупки здійснює сестра-господарка на власний розсуд. Одяг, засоби гігієни та частину ліків підопічні купують за власний рахунок.

Певні порушення виявив і візит до Брацлавського психоневрологічного будинку-інтернату. Це стаціонарна соціально-медична установа для постійного проживання громадян похилого віку та осіб з інвалідністю від 18-и років із психоневрологічними захворюваннями. Заклад розрахований на 205 ліжкомісць, на момент візиту в ньому перебувало 192 особи (165 жінок та 27 чоловіків). Із 17 недієздатних осіб опіку над п’ятьма здійснює заклад, для 12 опікунами призначено родичів. Підопічні проживають у кімнатах чотирьох корпусів, забезпечені чотириразовим харчуванням. Відповідно до плану щеплень від Covid-19 провакциновано 98 підопічних та 29 працівників.

Моніторинг виявив недоліки, які порушують права підопічних. Зокрема, підопічні скаржились, що їх фіксують до ліжок підручними засобами. Маломобільним підопічним понад 3 місяці не забезпечувалася можливість перебування на свіжому повітрі, в корпусі наявний стійкий неприємний запах. Не дотримано норм житлової площі на особу, деякі кімнати є прохідними…

За результатами перевірок підготовлено звіти з рекомендаціями щодо усунення недоліків для керівництва закладу, Вінницькій облдержадміністрації, також для інформування Мінсоцполітики. Працівники секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини провели робочу зустріч за участі представників ОДА. Було озвучено виявлені недоліки та звернено увагу на системні порушення прав підопічних. Обговорено необхідність навчань для персоналу щодо недопущення випадків порушення прав людини та необхідність періодичного контролю з боку облдержадміністрації. Перший заступник голови Вінницької ОДА Наталія Заболотна дала доручення керівникам департаментів забезпечити контроль за дотриманням прав підопічних, які перебувають у закладах соціального захисту населення, а також розробити план усунення виявлених порушень, спираючись на рекомендації моніторингових груп.

Підготував Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені