Головна інвестиція – прагнення бачити своє село квітучим

У селі Метанівка колишнього Теплицького, а нині Гайсинського району, місцеві жителі менш як за пів року створили неймовірної краси рукотворну оазу – рекреаційну зону. За інвестиції їм слугували любов до історичної спадщини села та поклик душі бачити Метанівку квітучою.

Кілька років тому місцевий активіст, громадський діяч і взагалі творча особистість Іван Тищенко з такими ж ветеранами, котрим нині 70 і більше років, з власної ініціативи взялися наводити лад у старовинному водяному млині. Млин цей дуже особливий, в області таких більше немає. Це єдина 200-літня історична пам’ятка цього села, але ж яка!!! І мисливці вирішили її відновити. Не в плані роботи, а для сільського музею.

– Мисливське братство нашого села нараховує зо 3 десятки чоловік, – ділиться спогадами ініціатор створення сільського музею Іван Тищенко, колишній голова сільської ради. – Десь у 80-х роках ми створили мисливський клуб, котрий ще жартома називають клуб пенсіонерів. Тож облаштували у млині невеличкий камін і після полювання збиралися й обговорювали всілякі житейські питання й відпочивали. Тобто у той час цей млин залишався під наглядом мисливців. На будівлі висічено дату 1820, тобто сьогодні йому вже 200 років. За переказами старожилів, млин побудував Демид Продан, нащадок місцевої козацької родини. Тож нам дуже хотілося його зберегти. Щоправда, ідея з музеєм виникла дещо пізніше, спершу ми вирішили почистити ставок, бо на той час він перетворився уже на болото. За сприяння тодішнього депутата сільської ради Григорія Скрипника та інших небайдужих сельчан зібрали необхідну суму коштів, найняли трактор, розчистили ставок, загатили греблю, набрали води та провели омріяне зариблення

Згодом до цієї ідеї пристало понад 50 небайдужих сельчан та колишніх жителів села, для яких батьківська земля досі залишається найріднішою.

– І тоді до нас потягнулися люди – мабуть, побачили, що ми слів на вітер не кидаємо, – доповнює свого товариша такий же ентузіаст Віктор Ситніков. – Хтось посприяв деревиною, хтось підсобив іншими матеріалами, допомогли порізати на пилорамі, тож насамперед настелили у млині підлогу, причепурили інтер’єр, щось підмурували-пофарбували, на наш заклик люди поділилися старовинними речами, що припадали пилом на горищах.

Багато хто з мешканців села чи вихідці з нього допомогли фінансами. Завдяки цьому вдалося спорудити неподалік на галявині три бесідки, насадити дерев і квітів, обгородити цей мініпарк огорожею. Сьогодні млин – це зона для фотосесій, жодне весілля не обходиться без нього. Приємно, що й діти тут не тільки відпочивають і бавляться, але й долучаються до прибирання території. Словом, роботи зроблено чимало і все господарським методом на громадських засадах, як кажуть, толокою. Наповнення музею артефактами триває досі, тож аби сформувати належним чином експозицію, планують навіть залучити фахівців музейної справи. Словом, хочуть привести цей об’єкт історичної спадщини до такого стану, щоб його визнали пам’яткою історії та архітектури ще й на державному рівні. Власне, історія з млином стала поштовхом для реалізації інших проєктів.

– Щоб легше було гуртувати людей на добрі справи, вирішили створити сторінку в соціальній мережі «Наша Метанівка», – розповідає колишній житель села, директор дитячо-юнацької спеціалізованої спортивної школи з волейболу у Вінниці, голова ГО «Наша Метанівка» Віталій Дімітрієв. – Ще раніше ми звернулися до старости села про створення такої офіційної сторінки сільської ради, на якій би висвітлювалась інформація про роботу старостату, різноманітні питання, що стосуються життя села, його благоустрою, земельних і юридичних аспектів, соціально-культурної сфери. На жаль, взаєморозуміння досягнути не вдалось, тому ініціативу у свої руки взяла громадськість. Ми створили таку сторінку самі з єдиною метою – щоб чесно й правдиво довести до влади і жителів плани щодо покращення соціально-економічного розвитку сільської території, – завершує думку співрозмовник.

Впродовж зимово-весняного періоду активісти організували зустрічі з педагогічним колективом школи, соціально-активними і небайдужими жителями, старостою та депутатами сільської ради, на яких обговорювали питання про стан села, перспективи його розвитку і, зокрема, про відповідальність за це посадових осіб та жителів Метанівки. Керівництву пропонувалось розробити стратегічний план розвитку громади на короткочасний та більш тривалий термін і розпочати його втілення. Не отримавши ствердної відповіді, вирішили допомогти – самі напрацювали бізнес-план розвитку села, власним коштом виготовили інформаційний буклет, щоб роздати жителям села для ознайомлення. І знову осічка, бо роздати вдалося лише частину тиражу.

– У цей же час ініціативна група розпочала роботу з благоустрою Метанівки, для чого здійснили об’їзд села та обстежили стан прибудинкових територій, – продовжує Віталій Дімітрієв. – Були і вимоги до деяких жителів навести порядок біля своїх домоволодінь. Після об’їзду попросили старосту, як представника влади, нагадати жителям про їх громадський обов’язок утримувати садибу й подвір’я у належному стані. Адже благоустрій села є одним з основних завдань і напрямків, які мають ставити перед собою керівники сіл і міст. І починати слід з малого, з того, що не потребує жодних інвестицій. На жаль, не всі місцеві жителі поставились до цього з розумінням та відповідальністю. Тож ця робота триватиме і надалі. Зокрема, визначено представників вулиць, котрі будуть проводити роботу на своїх територіях щодо відповідальності жителів за благоустрій і порядок. Більше того, плануються і більш радикальні заходи – фото, відео та інша інформація про людей, які не дбають про культуру та благоустрій села, будуть подані до відома усім жителям Метанівки.

Наступним кроком була участь і перемога в обласному конкурсі «Комфортні громади». Проєктом передбачалось облаштувати в селі рекреаційну зону у вигляді площі з фонтаном, лавочками та зеленими насадженнями. До отриманих 150 тис. грн бюджетних коштів (у тім числі – 35 тисяч виділила сільська рада, ще 15 тис. грн надала Гайсинська районна рада) долучили спонсорські, якусь частину коштів знайшов співрозмовник. Хоча приводити у порядок центр села розпочали, ще коли цих грошей не було.

– Зокрема, слів подяки заслуговує Валерій Тригубенко, що надав для спільної справи 50 тисяч, – продовжує Віталій Дімітрієв. – Він фермер, живе і працює у сусідній Орлівці, але родом з Метанівки, тож не залишається байдужим до її проблем. Валерій Олександрович і раніше допомагав коштами на вікна для школи. Чоловік обожнює футбол, утримує сільський футбольний клуб, який виступає на чемпіонаті області у вищій лізі. Суттєву допомогу надав і Василь Олександрович Коротущенко, депутат Соболівської сільської ради. Він організовував людей на толоку, переймався їх харчуванням під час роботи. Не залишався осторонь приватний підприємець Олег Дешевий та багато інших щирих душею метанівчан, яких наша громадська організація відзначила грамотами й подяками.

Обсяги роботи були вражаючими – попередньо місцевість під площу належало спланувати і вирівняти екскаватором, а потім ще й виконати чимало роботи з укладання каменю та приготування цементного розчину. Словом, усі працювали у поті чола. І все це, крім оренди трактора, – господарським способом на ентузіазмі. Як зазначив співрозмовник, ніяких ландшафтних дизайнерів задля економії коштів не залучали, не було і попереднього плану забудови – усе «з голови», як кажуть, «на хлопський розум». Обговорили, дійшли згоди – і до праці, в ході роботи з’являлись нові ідеї, тож вносили корективи. Як кажуть: «Очі боялися, а руки робили». З травня по осінь робота кипіла, багато хто із жителів Метанівки мав за честь і обов’язок працювати на створенні центральної сільської площі. У підсумку спільними зусиллями ця рекреаційна зона вийшла на славу – охайна, чепурна й сучасна. А впродовж цього часу біля млина, де знаходиться вже згадуваний історичний музей, було збудовано ще й капличку. І знову ініціаторами та виконавцями задуму стали Іван Іванович Тищенко та Борис Олексійович Лещенко. Кипіла робота з благоустрою території Свято-Успенського храму села Метанівка Вінницько-Тульчинської Єпархії Автокефальної Православної Церкви України. Спільними зусиллями жителів підготовлено до друку і випущено у світ книгу про історію села, автором якої є Василь Костянтинович Тищенко, колишній директор школи. А кілька місяців тому з ініціативи тих же небайдужих метанівчан створили ще й громадську організацію «Наша Метанівка».

За словами її голови Віталія Дімітрієва, масштабних планів щодо розвитку Метанівки попереду є багато, тому необхідно максимально згуртувати жителів для спільної, злагодженої роботи.

– Свого часу ми звернулися до старости села з пропозицією розробити стратегічний план розвитку, котрий би став своєрідною «дорожньою картою» спільних дій, – пояснив він. – Проте спостерігаючи деяку байдужість місцевої влади до усіх цих починань, ГО «НАША МЕТАНІВКА» самотужки розробила й презентувала громаді проєкт перспективного плану розвитку села на 2021-2022 роки. Він передбачає благоустрій, соціальну політику, медичне забезпечення жителів та економічні питання. Кожен із цих напрямків має свої пункти і конкретні терміни виконання.

Для прикладу, щодо благоустрою – передбачається впорядкувати територію особистих домогосподарств. Йдеться про те, щоб вирізати всі старі й непридатні дерева та кущі і навести лад біля своїх домоволодінь, зробити ремонт огорож біля хат; спільними зусиллями навести порядок в господарствах, які не мають господарів, зробити тут стандартну (іміджову) огорожу, навести лад на подвір’ях. Розробити проєкти оформлення вільних місць центральної частини села, зокрема, на площі неподалік церкви посадити і огородити парк; до літа наступного року огородити площу навпроти школи, теж посадити тут парк, зробити 1-2 альтанки, прикрасити її символами шкільної атрибутики і встановити тут бюст Тараса Шевченка. Це тільки деякі пункти з благоустрою. Є перелік конкретних для реалізації питань в охороні здоров’я. Щодо економічної сфери, то тут дуже важливо знайти можливість почати розробку закинутого метанівського кар’єру, що дало б можливість вирішити проблеми з ремонтом сільських доріг та під’їздів до села, а далі слід спланувати і розпочати ремонт сільських доріг. Провести переговори і залучити до співпраці керівництво автомобільних доріг у Вінницькій області щодо покращення стану дороги обласного значення Соболівка – Красносілка. У цьому ж списку – пошук інвесторів, щоб створити вузол для виготовлення виробів із бетону (огорожі, стовпчики і т.д.), а ще – ремонт ФАПу, наведення порядку в сільському будинку культури, пошук постійного місця розташування для відділення поштового зв’язку. На порядку денному є багато інших болючих для громади питань. Кого цікавить, уся ця інформація є в соціальній мережі на ФБ-сторінці «Наша Метанівка».

– Спинятися ми не будемо, – переконаний Віталій Дімітрієв, – Це наша мала батьківщина, ми всі звідси родом, тут жили, працювали й поховані наші батьки й діди, тому ми теж зобов’язані залишити щось своїм нащадкам. Принаймні добру пам’ять і повагу до себе.

Юрій ЧОРНИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені