Думки про Тероборону

Моя служба в ТрО розпочалась 24 лютого…

Добре пам’ятаю, як в перші тижні тисячі вінничан стояли в чергах в Тероборону. Не було розгубленості і страху, натомість панував оптимізм і впевненість у наших силах. У нас було достатньо часу, щоб отримати «калашмат», вдягнути однострій, познайомитись з хлопцями і стати в стрій.

У Києві, Харкові, Чернігові, Сумах добровольці вже 24 лютого вступили в перші бої. І не просто вистояли, а перемогли, зупинивши ворога і зробивши свій безцінний внесок у майбутню Перемогу.

Перемогли, довівши просту формулу: неможливо взяти місто, де в кожного є зброя, якою він вміє користуватись. Неможливо перемогти країну, де кожне місто – фортеця.

ТрО ЗСУ, як окремий рід сил ЗСУ, потребують свого осмислення і наповнення. Вони не повинні бути «меншим» братом ЗСУ. Закон «Про ТрО» писався довго і важко, створювались батальйони і бригади ТрО поспіхом. Проте практика показала не лише можливості, потенціал, але й слабкі сторони підрозділів Територіальної оборони.

Питання відкрите, наведу кілька міркувань.

1. Служба в ТрО ЗСУ, ДФТГ повинна стати почесною і престижною. Це як гордість громади, делегування кращих представників. Відповідно громада в певній частині бере на себе забезпечення свого батальйону ТрО. До цього долучається місцевий бізнес.

2. Стрілецька зброя, однострій, бронежилет, каска та рюкзак зі всіма необхідними речами на перший тиждень війни мають бути в кожного бійця вдома.

Щорічні збори та тренування.

Треба створювати таку систему, щоб сто тисяч бійців Тероборони, після надходження команди з мобілізації, були готові стати в стрій за кілька годин.

3. Виборність коиандирів ТрО за козацьким звичаєм. Всі пропозиції запровадити виборність командирів в армії зустрічають повне нерозуміння і спротив, хоча за правильного підходу це дає дуже якісні результати. ТрО може стати пілотний проєктом запровадження такого підходу.

4. У мирний час бійці ТрО повинні стати активними учасниками життя громади, першими помічниками правоохоронців, народним контролем.

При цьому дуже важливо відокремити Територіальну оборону від «місцевих князьків», в першу чергу міських голів і депутатів, які будуть намагатись створювати через батальйон ТрО свою приватну армію.

Володимир ВОЛОВОДЮК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені