Екскурсію в обмін на сміття

проводять дітям та дорослим на вінницькому підприємстві «Еко-Сервіc», яке здійснює закупівлю вторинної сировини та приймає на утилізацію небезпечні відходи.

– Віднедавна ми почали проводити екологічні екскурсії у себе на підприємстві, які відбуватимуться увесь червень (за попереднім записом). Годину триватиме сама екскурсія «Еко-сервісом», а далі – майстер-клас, де відвідувачі матимуть можливість самостійно розфасувати принесене із собою сміття по відповідних фракціях. Після проробленої роботи екскурсовод перевіряє, наскільки успішно вони справилися з поставленим завданням. У формі гри-розваги і набуті за екскурсію знання закріплюються швидше та ефективніше. До нас приїздять з усієї області. Їх не лякають ні далека дорога, ні погана погода. Працюємо як з першачками, так і з студентами вишів. Нещодавно зустрічали гостей з Мурованокуриловецької школи-ліцею №1, які спеціально приїхали до Вінниці, щоб відвідати наше підприємство і розібратись в питаннях правильного сортування сміття. Під час екскурсії діти побачили гори плівки, макулатури, ПЕТ-пляшки, пластмаси та металу, які готують до переробки на підприємстві. Дізнались, що піддається переробці, а що ні. Як сортують ПЕТ-пляшку і як правильно підготувати її до здачі в пункти прийому. Які є види макулатури і як розібратись у цілому світі пластмас, – розповіла керівник відділу з маркетингу на «Еко-Сервісі» Ольга Маліновська. – Людина тільки тоді може запам’ятати, що сортується, а що ні, коли зробить це своїми руками. Звісно, їм допомагають члени нашої команди, але під кінець майстер-класу всі відвідувачі опановують головні правилами сортування.

А починати виховувати екологічно свідомих людей потрібно ще з пелюшок. Так роблять у дитячому садочку «Теремок», який віднедавна став власником контейнерів для сортування сміття. Вихователі та малеча з азартом сортують окремо папір, пластик, скло і метал та здають їх на переробку в «Еко-Сервіс».

– На базі нашого підприємства знаходиться кафедра екології та охорони природного середовища ВНАУ. Нам, які безпосередньо займаються збором та утилізацією твердих побутових та небезпечних відходів, дуже приємно передавати знання студентам, для яких ця тема може стати головною метою в житті. Адже майбутні фахівці мають добре знати про свою професію не лише з лекцій в аудиторіях, але й побачивши весь процес на власні очі, – зазначила пані Ольга.

Крім того, «Еко-Сервіс» здійснює прийом від населення вже відсортованого сміття (пластику, скла, паперу, металобрухту, пластмаси тощо). Приймають і батарейки, але що з ними робити далі, поки що не визначилися, адже в Україні наразі немає жодного підприємства, яке б приймало їх на утилізацію. Донедавна цю функцію виконувала компанія у Львові, але нині й вона не працює. Тож керівництво «Еко-Сервіcу» на роздоріжжі, адже переправляти за кордон на переробку використані батарейки – задоволення не з дешевих, а отже, потрібно «законсервовувати» їх на місцях в очікуванні кращих часів.

За кордоном цю проблему вирішують вже на етапі купівлі батарейок, де в ціну товару закладається утилізаційний збір. А після використання батарейки здають у спеціальні пункти прийому, а ті, в свою чергу, отримують компенсацію (згаданий збір) від держави, – розповіла Ольга Маліновська.

На підприємстві кажуть, що в Україні існує величезна проблема з роз’яснювальною роботою серед населення із сортування сміття. Люди вважають, що їм за здані і відсортовані відходи мають заплатити, ще й немало. В іншому випадку нарікають, що краще палитимуть сировину, а не витрачатимуть час на її фасування та транспортування до пункту прийому. Однак у Німеччині за спалювання макулатури в приватному володінні мешканці вже б отримали штрафні санкції і наступного разу не допускали б такої помилки. Тобто, в екологічному сенсі нам ще рости і рости…

– Спочатку потрібно створити людям відповідні умови для сортування сміття. В ідеалі біля кожного будинку має бути невеличкий фасувальний майданчик (хоча б на чотири основних фракції) з відеоспостеженням. Контроль за правильним сортуванням відходів має проводити «сміттєва» поліція. І обов’язково має вестися регулярна просвітницька робота серед усіх верств населення. Адже не весь пластик можна переробити, а принесені людьми брудні ПЕТ-пляшки і поліетиленові пакети теж не піддаються переплавці, – роз’яснює пані Ольга. – У нас можна придбати картонні (призначені для сухих приміщень) та пластмасові контейнери. Пропонуємо чотири типи контейнерів для: пластику, паперу, металу та скла. Ми беремося обслуговувати їх в межах міста. Для цього користувачі контейнерів мають викликати наш екомобіль за спецномером, ми приїдемо і все заберемо. Придбати баки для фасування можна як комплектом, так і по одному, в такому разі їхня ціна коливатиметься від 110 до 150 грн/шт. Пластмасові ж контейнери коштують значно дорожче: від 2 до 4 тис. грн. Державних програм для централізованої масової закупівлі контейнерів не прийняли, тож ми самі (мешканці багатоквартирних будинків та приватних будівель) маємо придбати їх, тим самим піклуючись про збереження свого здоров’я та чистоту довкілля для нащадків.

Щодо проблемних моментів у роботі, то керівництво підприємства вказує на недосконалу законодавчу базу, зокрема неприйнятий до кінця закон про поводження з твердими побутовими відходами, який «завис» ще у другому читанні. І навіть коли закон приймуть і він вступить у дію, то виникає багато запитань, як саме його реалізовувати на місцях.

– У кожній країні світу діють різноманітні способи протидії сміттєвому колапсу. Шведам, наприклад, свого сміття не вистачає, то вони закуповують у сусідів, в Італії за кожним днем тижня закріплений окремий вид сміття, і тільки він вивозиться. А поки відповідних умов для сортування відходів у нас у місті немає (або їх кількість мізерна), то наше підприємство бере на себе функцію їхнього збирача та утилізатора, –  підсумувала керівник з маркетингу.

Для більшої зацікавленості населення в сортуванні відходів на «Еко-Сервісі» навіть вдаються до заохочувальних акцій, зокрема за здані на переробку використані речі пропонують подарувати молоді дерева для висадки біля будинку.

Замовити екоекскурсію можна за телефоном: 0677437959.

Вікторія МЕЛЬНИК

Фото з фейсбук-сторінки «Еко-Сервісу»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені