«Живі» десерти для улюблених клієнтів
приготує та наморозить вінничанка Ірина Гут.
Героїня сьогоднішньої статті має економічну освіту, багато років пропрацювала в сфері продажів, була коучем, проводила тренінги зі збільшення обсягів реалізації товарів та успішної роботи з клієнтами для менш обізнаних колег. Зрештою, пішла «у вільне плавання» – ризикнула відкрити власну справу. Суміщати декретну відпустку та бути власницею невеличкого бізнесу (крамнички сувенірної продукції) пані Ірині вдавалося з легкістю. Однак через світову пандемію магазинчик довелося закрити. На рентабельність бізнесу вплинув
Корисною випічкою та солодощами з мінімальним вмістом цукрів Ірина Гут цікавилася давно. Маючи двох донечок-ласунок, намагалася прищепити їм культуру споживання «правильних» солодощів, без домішок, барвників, підсилювачів смаку, надмірної кількості розпушувачів, олій та цукрів. Для когось карантин перетворюється на стагнацію, а для молодої матусі він, навпаки, став поштовхом для отримання нових знань та допоміг розібратися в темі корисних десертів.
– Я страшенна солодкоїжка, так само як і мої діти. З часом до мене прийшло усвідомлення, що ми споживаємо надто багато солодкого, і це не робить нас здоровішими. У моєму оточенні є люди (в тому числі й діти), які хворіють на цукровий діабет, але ця хвороба – не вирок, а ті, хто на неї страждають, також хочуть жити повноцінно і харчуватися смачно. Тож захотілося «перепрошити» свій раціон, а заодно плавно перепрограмувати й усю сім’ю на здорове харчування, без фанатизму, звісно. А отримані знання дали мені можливість втілити свій задум у життя, – зізнається пані Ірина.
– Правильні десерти – це збалансоване солодке, ти не з’їси його багато, наїстися можна навіть одним шматочком. Однак у пп-десертах немає трансжирів (лише масло жирністю не менше 82%), заміна пшеничного борошна на інше з низьким глікемічним індексом (для людей, які мають непереносимість глютену або діабет). Найкраще використовувати мікс борошна: кукурудзяне, мигдальне, тапіоки, зелених бананів, кокосове тощо. Цукор також заміняю на щось менш шкідливе та калорійне. Віддаю перевагу деяким перевіреним підсолоджувачам, концентрованим сиропам (цикорію, агави) та цукрозамінникам. Не використовую фруктозу, адже вона негативно впливає на роботу нашої печінки. З медом також потрібна обережність, адже багатьом він не підходить через його надмірну алергенність. Для тих, хто має непереносимість лактози, пропоную у випічці використовувати замінники молочних продуктів – зокрема рослинне молоко (вівсяне, мигдальне). Воно і перетравлюється краще нашим організмом, і не викликає алергічних реакцій, – каже вінничанка.
«Живі» десерти дуже популярні серед веганів та сироїдів. Простими словами – солодке, яке не потребує термічної обробки та складається з великої кількості овочів, фруктів та горіхів. У складі натуральних raw десертів – база з міксу фініків, горіхів та насіння з кремом з кеш’ю, авокадо, ягід чи фруктів. Така комбінація робить смак живим і виразним без рафінованого цукру, підсилювачів смаку та штучних підсолоджувачів. На перший план виходить природний смак та аромат інгредієнтів. Додаткову насолоду веганські солодощі отримують від сиропу топінамбура або фініка – корисних природних підсолоджувачів і справжніх суперфудів.
Незважаючи на чималу калорійність сирих десертів, у них немає цукру, борошна, трансжирів і консервантів. Натомість вони багаті амінокислотами та поліненасиченими жирними кислотами, включаючи Омега 3 та 6.
– Ми всі дбаємо про зовнішній вигляд свого тіла, тренуємо м’язи, робимо розтяжку. Однак потрібно не нехтувати й тренуванням смакових рецепторів у роті. З особистого досвіду скажу, що чим менше ти їсиш солодкого, тим менше тобі його хочеться. Зауважу, що моя сім’я вже не може їсти куплені в магазинах торти. Вони для нас надто солодкі, аж нудкі. Нещодавно придбали пів торта у кав’ярні, але доїсти його так і не змогли… Звикли до моїх у міру солодких та ситних десертів, – зізнається жінка.
Наостанок кондитерка порадила читачам «Вінниччини» пити більше чистої води, менше вживати цукру та трансжирів та тренувати свої смакові рецептори. Адже це, на думку пані Ірини, покращить якість їхнього життя, додасть енергії та здоров’я.
Пропонуємо й вам приготувати кілька улюблених рецептів Ірини Гут.
Кекси «Нашвидкуруч»
Коли потрібно швидко зробити дітям сніданок або ж дуже хочеться чогось солоденького до чаю в холодну осінню пору, то рецепт цих кексів стане в нагоді.
Склад: вівсяні пластівці (або ж вівсяне борошно) – 40 г, какао – 1 ст. л., яйце – 1 шт., олія – 1 ст. л., молоко – 3 ст. л., підсолоджувач – за смаком.
Приготування. Якщо у вас пластівці, то потрібно змолоти їх у кавомолці. Змішуємо всі інгредієнти. Заповнюємо силіконову чи паперову форми для кексів на ⅔ і відправляємо їх в розігріту духовку на 3-5 хвилин на 180ºС. За бажанням можна додавати ягоди, сухофрукти, горіхи. Пластівці потрібно брати вищого ґатунку, які варяться 10-20 хв.
Яблучний тарт «Татен»
Восени маємо багато яблук, тому готуємо десерти із них – смачно, корисно і бюджетно.
Склад: яблука – 800-900 г, мускатний горіх і кориця – дрібка, лимонний сік – 2 ст. л. Карамель: 5 ст. л. тростинного цукру, 25 г вершкового масла
Тісто: (коли немає часу на самостійну ліпку тіста, то можна використати покупне листкове) 250 г борошна, 150 г вершкового масла, 1 жовток, трішки крижаної води, сіль – дрібка.
Приготування. Борошно перетираємо з вершковим маслом до утворення крихти, додаємо жовток, сіль і трішки крижаної води. Вимішуємо тісто. Залишаємо тісто на 15 хвилин у холодильнику. Тим часом яблука нарізаємо скибочками, викладаємо у форму по колу, посипаємо корицею та мускатним горіхом і збризкуємо лимонним соком. Готуємо на пательні карамель. Топимо цукор і додаємо масло. Коли все змішалось, заливаємо яблука.
Тісто розкачуємо та накриваємо яблука. Потрібно зробити проколи тіста виделкою. Ставимо в розігріту духовку до 200ºС на 20-25 хв. Після того як вийняли, потрібно, щоб пиріг настоявся хвилин 15-20, а потім перевертаємо його і подаємо до столу.
Яблука в тісті
Склад: яблука – 7-8 шт., кориця – 1-2 ст. л. Для тіста: борошно – 300 г, вершкове масло – 150 г, яйце – 1 шт., сметана (жирність на ваш смак) – 2-3 ст. л. Для шоколадної глазурі: какао – 2 ст. л., молоко – 2 ст. л., цукор – 3-4 ст. л., масло – 50 г.
Приготування. Для тіста подрібнюємо борошно з вершковим маслом до утворення крихти, додаємо яйце, сметану. Вимішуємо і ставимо в холодильник. Яблука очищаємо від шкірки, розрізаємо навпіл і виймаємо серцевину.
Тісто розкачуємо дуже тоненько. Завертаємо половинку яблука і обвалюємо в кориці. Ставимо розрізом донизу на пергамент і випікаємо 25 хв. у розігрітій духовці до 200ºС. Для глазурі все змішати і проварити на водяній бані до кипіння. Яблука покриваємо теплою шоколадною глазур’ю.
Вікторія МЕЛЬНИК
Світлини надані Іриною Гут