Журналістам було цікаво

Насичену інформаційну зустріч для представників ЗМІ влаштували ГО «Ми – Вінничани» спільно з організацією «Центр соціально-політичного моніторингу «Вектор» та медіахолдингом «Новини Вінниці». Це був форум під назвою «Інформаційний фронт України: Вінниччина», під час якого була можливість почути актуальні думки представників ЗСУ, політологів та авторитетних експертів-аналітиків. Запрошені – представники територіальних громад, журналісти загальноукраїнських та місцевих ЗМІ, блогери, члени громадських організацій.

Під час форуму відбулись дискусії за темами: «Як і чим можуть бути корисні журналісти, ЗМІ, блогери та лідери громадської думки під час війни»; «Ефективні методики протидії російській пропаганді, ефективні кейси поширення української позиції в західних ЗМІ»; «Інформаційні тренди та ефективні інструменти».

Сюрпризом для присутніх став виступ Героя України, легендарного льотчика Вадима, що має позивний «Карая». Він підкреслив важливість підтримки засобами масової інформації військових у протистоянні з російськими загарбниками та важливість донесення до західних партнерів інформації про нагальні потреби ЗСУ (зокрема, щодо західних літаків-винищувачів) для захисту України і світової демократії загалом.

Про співпрацю зі ЗМІ та про інформаційну безпеку в умовах війни говорив речник Повітряних Сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат. За його словами, «всі дуже хочуть спостерігати війну онлайн і знати, що відбувається», але головне завдання журналістів зараз – не нашкодити своїми повідомленнями.

Як приклад він навів випадки, коли телеграм-канали інформують про повітряні загрози. Для цього навіть швидко створюються нові телеграм-канали, щоб набрати аудиторію і потім використовувати свою популярність для збирання пожертв чи заробляння грошей… Отже, нещодавно почала оприлюднюватись «інформація чутливого характеру» – публікації скріншотів системи, до перегляду якої мають доступ військові, які відбивають повітряну агресію. Причому публікувалися точні місця пересування ракет і «шахедів» та місця, де вони стають непомітними, зникаючи з радарів. Тобто на якому відрізку є слабка зона нашої ППО. І ворогу не треба було жодної розвідки, щоб про це дізнатися – йому достатньо було лише переглядати такі канали. Звісно, щодо цих дій є правова оцінка і відповідні статті Кримінального кодексу (втручання в діяльність Збройних Сил). Силовики це припинили і попередили про відповідальність…

Основне побажання для ЗМІ від Юрія Ігната – не нашкодити, ретельно вивчати тему, використовуючи достовірні офіційні джерела, також запрошувати лише професійних і компетентних спікерів.

Досвідом інформування світової спільноти про події Євромайдану та про початок російської агресії у 2014 році поділився наш земляк Валерій Чалий – колишній Надзвичайний і Повноважний Посол України у США, а нині голова правління Українського кризового медіацентру.

Тоді, 9 років тому, за його участі в центрі Києва було створено центр для західних журналістів, щоб вони брали інформацію з перших уст. Але, за його словами, важко було привернути увагу послів іноземних держав до війни, розв’язаної росією проти України, і переломним моментом стало збиття росіянами малайзійського пасажирського літака МН-17…

«Кульмінація на фронті ще не настала, на мій погляд, але вже бачимо, що деякий простір для дипломатії може з’явитися, і для роботи медіа. Ви не можете стримати західні і взагалі світові медіа (окрім російських, звісно, бо це вороги і щодо них у нас чіткі заборони). Система, яку ми створювали, на жаль чи на щастя, не ставить бар’єр перед тим, щоб на заході у ЗМІ були різні інтерпретації. І вони мають доступ до певного широкого кола людей. Тому ми – журналісти, блогери і всі, хто коментують – читаючи західні ЗМІ, маємо також із критичним ставленням до цієї інформації підходити», – зазначив Валерій Чалий і додав, що інколи дуже шкодить, коли закордонні ЗМІ підхоплюють неузгоджені заяви представників української влади, потім ці заяви спростовуються, але «новина» вже розлетілася світом. Свіжий приклад – поспішне повідомлення, що росіяни нібито вже залишили Нову Каховку…

Цікаві думки висловив під час форуму і політтехнолог та засновник агенції соціальної інженерії Сергій Гайдай, який ще у 2008 р. передбачив «зняття» з посади Януковича і силове захоплення Криму росією. Зокрема, він говорив про пропаганду та механізми протидії їй.

«Як тільки людина з’являється на білбордах, до неї виникає негативне ставлення і підозра, що вона буде брехати»; «Аудиторія сама шукає свою пропаганду»; «Фактор, який визначає, чому одні люди знайшли одну пропаганду, а інші знайшли іншу – це рівень інтелекту»; «Багато людей дивилися пропагандистські канали, але не всі стали зомбованими, бо рівень їхнього інтелекту дозволяв їм розбиратися»; «Потрібно виховувати в суспільстві здатність до мислення»; «росія вкладала у величезну пропагандистську машину, але вона була вертикальною, підпорядкованою центру, тому виявилась нестійкою»; «Україна – це країна приватної ініціативи, горизонтальних інформаційних мереж, тому українська протидія російській пропаганді виявилася дієвою»; «Коли ви бачите інформацію з двадцяти різних джерел, ви повинні вчитися аналізувати і розрізняти»… Такими були деякі тези виступу Сергія Гайдая.

Про настрої у країні-агресорі говорив виконавчий директор «Українського інституту майбутнього» Вадим Денисенко, який зауважив, що в Україні досі не було установ, які б серйозно займалися вивченням росії, тоді як ворога потрібно знати. За даними В. Денисенка, сподіватися на революційні зміни в тій країні наразі не варто, адже 75% росіян вважають, що справи у їхній державі «рухаються у правильному напрямку». А ще пропаганда їх переконала, що виступи проти влади неодмінно дуже небезпечні, бо призведуть до розвалу рф. Цікавим парадоксом тоталітарного суспільства є і так зване подвійне мислення: більшість росіян підтримують війну проти України («спеціальну військову операцію»), але якщо влада скаже, що цю «операцію» треба припинити, то таку думку влади теж підтримає більшість росіян… «Змінити ситуацію в росії може не суспільство, а еліти, проте вони неготові», – констатував експерт.

Також гості форуму мали нагоду активно спілкуватися з експертами і ставити їм питання. А наприкінці зустрічі голова ГО «Ми – Вінничани» Валерій Коровій та очільник Вінницького міського осередку цього об’єднання Сергій Кудлаєнко оголосили про конкурс журналістських робіт для блогерів і представників друкованих та електронних ЗМІ у 5-ти номінаціях: «Найкращий лонгрід про російську пропаганду та протидію їй», «Історія загиблого героя з Вінниччини», «Подвиг сучасних героїв війни з Вінниччини», «Історія успіху ВПО на Вінниччині» та «Правда про воєнні злочини росії – для західних ЗМІ». Переможців оголосять 6 червня, в День журналіста.

Юрій СЕГЕДА

Фото зі сторінки ГО «Ми – Вінничани»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені