«Збройні Сили України – гарант безпеки і миру»

Такою була тема круглого столу, учасники якого обговорили становлення українського війська, його сучасні проблеми та підтримку ЗСУ. Дискусія відбувалась у відділі новітніх технологій обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Валентина Отамановського за ініціативи осередку організації ветеранів України.

«Наразі вже не ми, ветерани, а наші діти та онуки, враховуючи кращі національні військові традиції, боронять українську землю від російської агресії», – сказав у вступному слові голова обласної організації ветеранів України генерал-майор у відставці Володимир Мазур.

Голова обласної асоціації ветеранів силових структур України Петро Бойко зазначив, що в період становлення незалежності України влада «не дуже добросовісно ставилась до війська» і що ми лише сьогодні усвідомили: підтримка військових – це гарантія життя у незалежній та сильній державі.

Історію Збройних Сил України висвітлив у своєму виступі професор Павло Кравченко з Вінницького педуніверситету.

Про непростий досвід створення Добровольчих формувань територіальних громад розповів генерал-майор у відставці Павло Дісяк. За його словами, спочатку для роботи ДФТГ надавали непристосовані приміщення, потім ці формування взагалі «розпустили», але все ж чимало бійців устигли пройти вишкіл і згодом потрапили на фронт підготовленими, що зберегло життя багатьом із них.

Ветеран 43-ї ракетної армії Владислав Філатов (нині він голова регіонального відділення Асоціації міст України) наголосив на важливій ролі місцевого самоврядування у підтримці ЗСУ та вимушено переміщених осіб.

– Кожна територіальна громада допомагає деокупованим громадам або тим, які розташовані на лінії зіткнення. Також значною є допомога європейських країн завдяки співпраці органів місцевого самоврядування України з європейськими асоціаціями органів самоврядування, – зазначив В. Філатов. А на питання про ліквідацію українських міжконтинентальних ракет відповів, що в той час доводилось виконувати наказ, до того ж ішлося про екологічну загрозу, яку могла становити ядерна зброя, розташована в Україні…

Участь у круглому столі взяв і представник командування Повітряних Сил ЗСУ полковник Олександр Баюш, який розповів, що за подвиги в нинішній війні вже 25 представників Повітряних Сил удостоєні звання «Герой України», причому 16 із них – посмертно.

Слова вдячності ветеранам та чинним військовим-захисникам висловила Галина Кирпач, представниця Гуманітарно-інформаційного хабу «Я – Маріуполь», який діє у Вінниці та має партнерські стосунки, зокрема, і з обласною організацією ветеранів України. «Наші діти завжди кажуть, що ми обов’язково повернемося в Маріуполь завдяки нашим ЗСУ», – зазначила пані Галина.

Про 33 своїх волонтерських поїздки на передову розповів голова Жмеринської організації ветеранів полковник у відставці Анатолій Паламарчук. Він закликав не опускати руки і не забувати про необхідність підтримувати воїнів – не лише матеріально, а й морально, добрим словом, дитячим малюнком…

Професор Вінницького технічного університету Юрій Буренніков розповів про внесок університету у волонтерську діяльність та про центр перепідготовки і соціальної реабілітації ветеранів на базі ВНТУ.

Заступниця директора Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки Галина Слотюк розповіла, зокрема, про збирання бібліотекою спогадів ветеранів та закликала долучатись до цієї справи, зауваживши, що, за потреби, доступ широкого загалу до деяких спогадів певний час може бути закритим із міркувань безпеки.

Ішлося також про чимало проблем та шляхів їх вирішення. Зокрема, полковник запасу Юрій Московчук нагадав, як «Збройні Сили України розвалювалися і на стратегічних заводах замість ракет випускалися «кравчучки»… Наголосили присутні і на важливості патріотичного виховання та повернення у школу повноцінних уроків «Захисту Вітчизни» та фізкультури тощо.

За результатами круглого столу вирішено сформувати пропозиції до органів влади. А після завершення дискусії учасники поклали квіти до меморіалу на Майдані Небесної Сотні, вшанувавши пам’ять Героїв, полеглих за волю України.

Юрій СЕГЕДА

Фото Олесі ШЕВЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені