Земельна реформа в дії: перший «дзвоник» для Іванівської ОТГ

Минулої п’ятниці в Іванівській об’єднаній територіальній громаді колишнього Калинівського, а нині Хмільницького району, сталась не зовсім ординарна подія – відбулися загальні збори жителів громади, на які запросили також депутатів усіх рівнів і керівників господарюючих тут суб’єктів. Необхідність у скликанні такого велелюдного зібрання була продиктована порядком денним, за яким передбачалось розглянути одне-єдине питання – про «Рейдерське захоплення 220 га земель запасу Іванівської сільської ради». Прибули і представники влади, зокрема, заступники голів Хмільницької районної ради та райдержадміністрації, і навіть радник голови облдержадміністрації. Словом, щось схоже до набату, за масовістю подібні віча скликалися, мабуть, ще за часів Київської Русі, коли на наших предків сунули усілякі ординці і виникала необхідність захищати свої землі. Вів засідання заступник Іванівського сільського голови Ігор Лановий.

– Такий резонанс був потрібен для того, – прокоментував він згодом цю подію телефоном, – щоб привернути до проблеми, що виникла у нашій громаді, якомога ширше коло співгромадян і навіть дійти до керівництва держави, аби всі знали, які загрози можуть чатувати на кожного і на інші територіальні громади. Сьогодні це сталося у нас, а завтра з подібним може зіштовхнутися будь-яка інша сільська рада. Тому необхідно відпрацювати алгоритм колективної безпеки.

– А в чому суть цього рейдерства у вашому випадку?

– Суть у тому, що за кілька літніх місяців цього року наша сільська рада отримала 110 однаковісіньких заяв про виділення з її фондів землі. Тобто, відбувається ніщо інше, як рейдерська атака із захоплення 220 гектарів землі. Схема проста – окремі ділки скупили через свою мережу в молодих людей за 250-500 грн довіреності для того, щоб згодом два чоловіки представляли їхні інтереси в питаннях отримання земельних ділянок. Ці довіреності є генеральними, з правом продажу земельної ділянки. Тож ці два чоловіки спочатку написали від імені 110 молодих людей заяви на адресу нашої сільської ради про те, що вони хочуть реалізувати своє право на особисте селянське господарство. Зміст їх приблизно такий: «Прошу надати дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га на території Гущинецької сільської ради Калинівського (Хмільницького) району Вінницької області (Іванівської ОТГ) для ведення особистого селянського господарства».

Цікавою є географія місця проживання цих 110 людей – починаючи від населених пунктів Вінницької області – аж до Генічеська і навіть з Донецького регіону. Що цікаво, у всіх заявників контактний телефон вказаний тільки однієї адвокатської контори, котра нині їх захищає. Нам вдалося вийти на трьох бажаючих отримати землю, то вони сказали, що взяли інформацію про ділянки з Інтернету, іншому нібито порадив товариш, а дехто взагалі чув уперше про якісь 2 га. Були й такі, які відверто зізналися, що їм заплатили по 500 грн. На сесії сільської ради було розглянуто декілька таких заяв і депутати відмовили заявникам у їхніх клопотаннях, тож згодом ми отримали 6 судових позовів. А 11 та 19 жовтня Вінницький окружний адміністративний суд визнав протиправними рішення 11 та 12 сесій Іванівської сільської ради 8 скликання від 02.07. та 21.07. 2021 року щодо сорока двох осіб у «наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею по 2 га для кожного окремо на території Іванівської сільської ради».

– Яким може бути подальший розвиток подій у цій ситуації?

– Незважаючи на таке рішення суду, збори ухвалили рішення про те, щоб звернутися з відповідними заявами до Президента України, народних депутатів України від нашої області, щоб внести зміни до земельного законодавства, які б унеможливили подібні дії. Крім того, сільська рада подаватиме апеляційні скарги на рішення суду, і у такий спосіб будемо домагатися, щоби двісті гектарів наших земель залишилися у користуванні громади.

– Чи виділяється земля учасникам АТО?

– Першочергово ми маємо виділяти землі учасникам АТО/ООС. Таким є рішення сесії сільської ради. Проте отримали заборону на це до забезпечення судового позову. Словом, ринок землі запрацював не так, як цього багато хто очікував, сподіваючись на цивілізовані методи.

– Чи відомо, хто стоїть за усім цим?

– Прізвища цих двох відомі, але чи є хто за ними – маємо надію, що правоохоронні органи розберуться. Адже цьому необхідно покласти край і покарати спритників, щоб іншим не кортіло. Мабуть, така ситуація не тільки у нашій громаді а й у багатьох інших по всій Україні. Проаналізувавши цілий стос документів, що отримали, визначили за приблизними підрахунками, що вартість затрат на всю цю шахрайську оборудку може складати десь понад 200 тис. грн. Це говорить про те, що за усім цим стоять далеко не бідні люди.

– У зв’язку з передачею державних земель сільгосппризначення у комунальну власність Іванівська сільська рада наряду з іншими сільрадами отримала додаткові земельні ресурси. Як ви збираєтесь їх використати?

– Ми будемо працювати у правовому полі і вживемо усіх заходів чинного законодавства, щоб забезпечити нашій територіальній громаді економічну безпеку, добробут і процвітання.

Словом, для більш чіткого розуміння, що коїться, треба пригадати, як торік у жовтні завершилося утворення об’єднаних територіальних громад. Згодом, з грудня минулого року – по травень цього року відбулася передача державних сільськогосподарських земель у комунальну власність цих ОТГ. А вже з 1липня було знято заборону на продаж-купівлю землі для фізичних осіб. Цим же законодавством передбачено право кожного громадянина України отримати безоплатно для ведення особистого селянського господарства до 2-х га землі. Такий собі ланцюжок, де все взаємопов’язане. На цьому фоні дехто швидко зметикував, як заробити на дурничку – варто лише домогтися цих 2 безкоштовних гектари, а згодом «загнати» їх утридорога. І це тільки «квіточки» – «ягідками», мабуть, будемо ласувати трохи пізніше.

Розмовляв Юрій ЧОРНИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені