Знати свою історію

На фото – генерал-поручик Армії Української Народної Республіки, уродженець с. Заливне Новомиколаївського району Запорізької обл. Олександр Вишнівський.

На його честь у рідному селі встановлено дешевеньку меморіальну дошку та названо одну із вулиць Запоріжжя. Ще видана невеличка брошурка. На цьому в принципі крапка.

Переважна більшість земляків легендарного героя О. Вишнівського просто не знають, хто він такий. Я вже мовчу за всю Україну.

Мі́шка Япо́нчик (справжнє ім’я та прізвище Вінницький Мойша-Яків Вольфович). Народився в єврейській сім’ї візника-биндюжника. Злодій, знаменитий одеський нальотчик. Про цього злодія пишуть книги, знімають фільми, практично всі в Україні знають, хто такий Япончик.

Так ось, під час Української революції (1917-1921) 45-а дивізія РСЧА Йони Якіра спробувала контрнаступом відбити Вапнярку… І кинула в бій полк М. Япончика – відомого злодія з Одеси, який зібрав полк із кримінального елементу єврейської національності та матросні… Цікаво, що цей полк підпорядковувався іншому кримінальному авторитету – міфологізованому комбригу Котовському…

Під селом Вербова полк Мішки зійшовся із козаками нашого земляка, тоді ще полковника О. Вишнівського… Це була 3-я стрілецька дивізія дієвої армії УНР. Там вона й отримала назву «залізна».

Славні часи, славні бої. Про Крути чули всі, і з цього бою зробили трагедію всього українського народу. Що там сталось, я думаю, вам відомо. А от про бої за Вапнярку мало хто знає, на жаль. А вони стали героїчною сторінкою нашого народу. Ці бої описують, як дуже жорстокі, із рукопашними сутичками на багнетах…

І козаки зуміли відбити атаку «червоних» та розбили вщент «полк імені Лєніна» М. Япончика. Так, «жуліки» та «матроси» кинули фронт під Вапняркою і втекли до Одеси… Дезертирів тоді довелося зупиняти більшовицькому спецзагону, і в результаті перестрілки М. Япончика було вбито.

Олександр Вишнівський у своїй статті «Вапнярка» стверджував, що за витривалість, виявлену українськими вояками під час Вапнярської операції, дивізія здобула спочатку неофіційно, а потім і офіційно назву «Залізна».

У ході боїв за Вапнярку особовим складом дивізії було знищено 22 ворожі частини в загальній кількості до 11 тисяч бійців. Серед яких і знаменитий полк, очолюваний мобілізованим більшовиками відомим одеським бандитом М.Япончиком.

Пізніше із злодія зробили ікону. А українці й зараз не знають та й не хочуть знати, хто такий Олександр Вишнівський…

Але знати своїх героїв не те що потрібно – НЕОБХІДНО!

З Інтернету

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені