Кербування, або Як виправити однобоке дерево

Що робити із деревцем, у якого гілки ростуть тільки на одній стороні?

Таке явище – однобокість – трапляється, причому відбувається з різними плодовими деревами, за винятком вишень і слив, у яких спостерігається витікання камеді. Причина – у недорозвиненні бруньок або гілочок, яким не вистачило харчування, або вони підмерзли взимку. Вихід полягає в тому, щоб активізувати на цій стороні стовбура сплячі бруньки. Робиться це за допомогою спеціальної операції, яка має назву «кербування».

Зазвичай для пробудження «сплячих красунь» на будь-якій рослині обрізають або прищипують головний пагін. Відповідною реакцією рослини стає ріст бічних пагонів, у тому числі й із дрімаючих бруньок. Цим прийомом користуються садівники й городники для того, щоб стимулювати розгалуження рослин.

Але для того, щоб активізувати точки росту, не обов’язково укорочувати головний пагін молодого дерева. Цілком достатньо зробити над брунькою надріз. Це приводить до перекриття в цьому місці судин, що проводять живильні речовини, і більша їхня частина дістається сплячій бруньці. Така нескладна операція зветься кербування.

Кербування здійснюють у той час, коли дерева перебувають у стадії спокою – це кінець зими або самий початок весни.

Для проведення операції необхідний дуже гострий ніж, який треба обов’язково продезінфікувати у спирті або міцному розчині марганцівки й витерти стерильним бинтом досуха. Лезом, відступивши від сплячої бруньки або недорозвиненої гілочки нагору 0,5 см, робиться два надрізи, відстань між якими – від 2 мм до 2 см. Така розбіжність пояснюється розмірами дерева: чим воно крупніше, тим більше повинен бути проміжок. Можна з’єднати краї й зняти кору у вигляді смужки. Але найкраще «працює» надріз у вигляді півмісяця, спрямованого «рогами» униз.

У кожному разі кору треба обов’язково виймати, інакше від «половинчастого» кербування користі не буде. Надріз, що утворився, необхідно акуратно замазати садовим варом, щоб він мав змогу згодом затягтися.

На завершення операції місце надрізу обмотують на 1-2 тижні ізолентою, але обов’язково липкою стороною догори. Доведено практикою: через пару тижнів зі сплячих бруньок на «голій» стороні дерева виростають молоді гілочки, які до осені стають повноцінними пагонами, а крона здобуває рівну форму.

Операцію з усунення однобокості рослин можна застосовувати на декоративних і ягідних кущах, і навіть кімнатних рослинах. Якщо стовбури або стебла мають невелику товщину, то цілком достатньо зробити одинарний надріз без видалення кори. Навіть таке незначне втручання змусить рослину дати своїм сплячим брунькам команду на пробудження. Подібне можна зробити з гілками дерев, змушуючи їх випустити більше вторинних пагонів, наприклад, нагору.

Перед тим як здійснити кербування, необхідно уявити собі його наслідки: чи не буде пагін, що виросте зі сплячої бруньки, заважати іншим гілкам?

НА ЗАМІТКУ

Кербування покликане не тільки поліпшити постачання живильними речовинами бруньки або пагона. Воно може виконуватися й зі зворотною метою – загальмувати розвиток зайво «запопадливих» гілок. У цьому випадку надріз робиться не вище, а нижче обраної бруньки або гілочки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені