«Козака Василя» посадять за салют?
У новорічну ніч, та ще й під час повітряної тривоги, вінничанин «запускав салют».
Як повідомив відділ комунікації поліціїВінницької області, за пів години поліцейські розшукали громадянина, який у новорічну ніч запускав феєрверки.
1 січня близько 00.30 до поліції надійшло повідомлення про порушення заборони використання салютів. Як розповів керівник Відділу поліції №1 Вінницького районного управління поліції Юрій Голуб, особу, причетну до правопорушення, поліцейські встановили за допомогою свідків події. Порушником виявився 45-річний вінничанин.
Чоловіка доставлено до відділу поліції для з’ясування усіх обставин події. Його дії кваліфікуються за ст. 296 Кримінального кодексу України (хуліганство). Санкція статті передбачає обмеженням волі на строк до п’яти років. Наразі розслідування триває.
Чимало читачів у соцмережах досить гнівно відреагували на цю нічну витівку вінничанина – образливими словами і коментарями на кшталт «прив’язати його до стовпа і добряче всипати різок», «нема йому що робити в 45 років – хай іде на війну», «відправити його на передову, хай подивиться на феєрверки» тощо. Була висловлена також думка, що треба садити за ґрати не тільки тих, хто запускає феєрверки, а й тих, хто їх продає.
Але дехто впізнав цього чоловіка, хоча на фото правоохоронці й приховали обличчя. Виявилося, що він – ветеран АТО, який пішов добровольцем на фронт ще 8 років тому. Удостоєний низки нагород, також захоплюється історичною реконструкцією, навіть знімався у фільмах та допомагав на зйомках як консультант зі зброї. Має колоритну зовнішність (вуса, оселедець, старовинний козацький одяг) і дуже нагадує того хвацького козака Василя з фільму «Пропала грамота»…



«Це не означає, що можна бути ветераном і скоювати безглузде. А якщо завтра він когось завалить – списати, бо ветеран? – обурився один із читачів фейсбук-сторінки «Поліція Вінницької області». – Якщо хворий, то лікувати!». А ще обізнані люди зазначили, що порушник запускав не феєрверк, бо у руках він тримає корпус від «нетравматичної сигнальної міни», яка використовується переважно прикордонними військами.
Більше того, дехто пригадав, що цей чоловік уже мав проблему з законом і потрапив під амністію. Так, Апеляційний суд Вінницької області 5 років тому повідомляв, що колегія судді задовольнила апеляцію прокурора і звільнила від відбування покарання учасника АТО Василя Л., винного у незаконному носінні, зберіганні, придбанні та передачі боєприпасів.
«…Будучи заступником командира взводу в батальйоні Національної гвардії України «Донбас», вивіз із зони АТО чимало боєприпасів. Частину їх заховав удома. Дещо віддав на зберігання товаришу. Решту (тротилову шашку, вибухову речовину, реактивну протитанкову ручну гранату, 400 гвинтівочних патронів) спакував у валізу. Перед цим обмотав боєприпаси поліетиленом і тканиною з різким запахом. Потім домовився зі знайомим, щоб той відвіз вантаж з Маріуполя у Вінницю. Після цього військовий і потрапив до рук правоохоронців та постав перед судом», – йшлося у повідомленні пресцентру Апеляційного суду.
Навіть якщо хтось зауважить, що ветеран і «любитель феєрверків», можливо, ще тоді передбачав, що згодом буде повномасштабна війна і Теробороні знадобиться зброя, все одно переправляти її з передової до Вінниці було незаконно.
Очевидно, ця історія повинна змусити багатьох замислитися. Зокрема про те, що статус ветерана не звільняє від обов’язку дотримуватись законодавства. А також про те, що на різних людей війна діє по-різному, і деякі ветерани можуть потребувати особливої уваги та допомоги, зокрема психологічної.
Юрій СЕГЕДА