Колишній Вінничанин у США заповів мільйон доларів Валерію Залужному

Отримавши спадок, генерал Залужний передав усі ці гроші на підтримку ЗСУ.

У січні цього року головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний несподівано отримав мільйон доларів у спадок від американця українського походження Григорія Степанця та віддав їх на потреби армії. Про це розповіла газета «New York Times». Чи була у заповіті умова, що гроші треба передати на армію, газета не уточнює.

У генштабі ЗСУ підтвердили, що ця інформація відповідає дійсності. За повідомленням американського видання, такі великі кошти заповів Валерію Залужному громадянин США Грегорі (Григорій) Степанець, який працював у компанії «Microsoft». Причому спадкодавець не був родичем українського генерала.

Відповідно до оголошеного 15 листопада заповіту громадянина США українського походження Григорія Степанця, одним із отримувачів спадку в розмірі 1 мільйон доларів США визначений генерал Валерій Залужний, головнокомандувач Збройних Сил України. Генштаб ЗСУ також повідомляє, що 5 січня Валерій Залужний спрямував ці гроші у повному обсязі на спецрахунок Національного банку України для збору коштів на потреби армії.

Детальніше про нашого колишнього земляка розповів сайт «BBC News Україна».

Отже, Григорій Степанець народився 1938 р. у Вінниці. Його батько брав участь у Другій світовій війні й загинув у жовтні 1941 року. Григорій з матір’ю були евакуйовані на Урал, де зазнали голоду та інших випробувань. Після закінчення війни вони повернулися до Вінниці. У місті тоді так само було дуже мало їжі. Вижили лише завдяки тому, що дядько Григорія (ветеран, який був поранений і втратив ногу) ділився з ними військовим пайком.

Після закінчення середньої школи з золотою медаллю у 1956 р. Григорій Степанець вступив до Московського державного університету ім. Ломоносова, який теж закінчив із відзнакою, отримавши спеціальність із математики та з хімії, згодом ступінь кандидата наук з фізичної хімії.

Здобувши вищу освіту, Григорій Степанець працював науковим співробітником в університеті, згодом у кількох установах старшим системним програмістом і аналітиком. Він вільно володів українською, російською, німецькою, італійською та англійською мовами, переклав кілька книг.

«Працюючи в Геофізичному науково-дослідному інституті в Москві, він підписав листа на підтримку дисидентів і невдовзі був звільнений радянською владою за сфальсифікованим приводом. Пізніше його переслідував КДБ, і він не міг працювати. Подав заявку на отримання виїзної візи, але йому відмовили», – наводить ВВС інформацію генштабу ЗСУ.

Ситуація змінилася після приходу до влади Михайла Горбачова, коли Григорію Степанцю дали дозвіл на виїзд із Радянського Союзу. У 1989 році він приїхав до Сполучених Штатів і почав працювати в «Microsoft» у Редмонді (штат Вашингтон) розробником програмного забезпечення. Разом з іншим розробником вони запатентували для «Microsoft» свій винахід щодо декодування кодів даних змінної величини.

Як зазначено на американському сайті некрологів, земний шлях Григорія Степанця завершився 24 жовтня 2022 р. в місті Редмонд – наступного дня після того, як відійшла у вічність його дружина Алла, з якою вони познайомилися у 1959 році…

У Григорія Степанця залишилися донька, онук і правнук. Родичі розповіли, що «з любов’ю Григорія до України можна порівняти лише його любов до рослин і дерев».

«Я все своє життя віддав Збройним Силам. І не мав жодного сумніву, що повинен робити зі спадком. Остання воля пана Григорія, очевидно, полягала в тому, щоб підтримати в моїй особі українське військо. Вдячний всім, хто допомагає Збройним Силам України. І вдячний своїй родині за розуміння», – так прокоментував цю неординарну новину та свій вчинок Валерій Залужний.

А колишній нардеп Борислав Береза у своєму телеграм-каналі повідомив додаткову інформацію про спадщину від колишнього вінничанина. За його даними, Григорій Степанець заповів також по 2 млн доларів двом провідним українським університетам, ще один мільйон – для ізраїльської армії ЦАХАЛ.

Шкода, що на момент підготовки публікації журналістам не вдалося знайти фото покійного Григорія Степанця – людини, яка, без сумніву, заслуговує нашої вдячності та вшанування.

Підготував Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені