Коли любиш свою справу

На Бершадщині садівник-аматор Іван Шевчук успішно вирощує на одному стовбурі по декілька плодових дерев.

Садівництвом Іван Григорович ґрунтовно займається вже майже два десятиліття. Надихнув його на цю справу земляк, агроном за фахом, Іван Мадюдя.

– Він показав, як щепити дерева, мені сподобалося, відтоді це стало моїм захопленням, яке приносить велике задоволення, – щиро каже Іван Шевчук.

Біля його дому близько сорока плодових дерев – яблуні, груші, сливи, вишні, черешні, абрикоси, персики різних сортів. Сад доглянутий, між деревами росте газонна трава. Дещо окремо посаджено кущі жимолості, яку ще називають «медовою ягодою», що цінується за свій смак і цілющі властивості. Доглядає садівник і за трьома кущами інжиру.

З особливою гордістю Іван Григорович показує субтропічну екзотичну рослину – зізіфус. Це – природне джерело краси, молодості і здоров’я, тож недарма його ще називають «деревом життя».

– Років десять тому я привіз зізіфус із Криму, – розповідає Іван Шевчук. – Було лише одне дерево, тож воно не плодоносило. Потім передали із Нової Каховки Херсонської області ще одне, яке я посадив поруч із тим. Цього року вже з’явилися перші чотири плоди.

Але особисто мене в його саду найбільше вразила слива сорту Стенлі, на якій «мирно уживаються» ще кілька сортів абрикоси і персика – загалом вісім плодових дерев! По суті на одному дереві такий собі мінісад. Далі Іван Григорович демонструє яблуні, груші, персики, на яких по 3-4 сорти плодових дерев.

Питаю садівника: а навіщо така комбінація? Чим відрізняються смакові якості плодів «рідного» дерева і щепленого?

– Таке щеплення роблять, коли в саду бракує місця, – пояснює Іван Шевчук. – Смакові якості плодів мало чим відрізняються. Важко передати неймовірну красу таких дерев у періоди цвітіння і дозрівання плодів, які, до того ж, екзотичні.

Спеціальної освіти з агрономії або садівництва Іван Григорович не має, все опановує самотужки. Знайти необхідну літературу нині завдяки Інтернету зовсім нескладно. Оскільки має невеличкий магазин, в якому продає насіння, засоби захисту рослин, добрива, садовий інвентар, часто буває на виставках-продажах саджанців, насіння, де й купує собі все необхідне для садівництва. Якось придбав яблуню, яка плодоносить червоними всередині яблуками, що дуже корисні для діабетиків. Вже прищепив її на інші яблуні.

Іван Григорович водив мене по саду і з усмішкою на обличчі, блиском в очах залюбки розповідав про кожне дерево, способи щеплення, обрізку й догляд за культурами. Стверджує: раніше більш поширені були високорослі, потужні дерева, які стійкіші до хвороб, шкідників. Зараз більше культивуються виведені сорти, карликові і напівкарликові дерева, які плодоносять вже на другий-третій рік, але коренева система яких слабка.

Дуже важливе значення має обрізка дерев. Іван Шевчук починає її з осені після сильних морозів і завершує весною до сокоруху. Спочатку обрізає яблуні, груші, потім персики, абрикоси, вишні. Видаляє слабкі, хворі гілочки, а також ті, які направлені всередину, бо, авторитетно стверджує, «загущена крона не дихає».

Не менш важливий процес – обробка дерев сумішами, боротьба зі шкідниками. Іван Григорович аргументовано переконує: нині плодові дерева необхідно обробляти щонайменше чотири рази – по голому конусу (до розпускання бруньок), перед і після цвітіння, а також у період плодоносіння.

Досвідчений садівник-аматор детально розповідав і про техніку виконання і способи щеплення, і про вибір вдалого часу для його проведення, і про догляд за щепленими деревами.

Своїми секретами щеплення плодових дерев Іван Шевчук поділився з братами Борисом і Василем, які вже теж опанували цю справою. Дуже часто в магазин до Івана Григоровича приходять садівники-аматори, з якими він також ділиться досвідом, на практиці показує, як виконувати щеплення. Тим, хто лише починає займатися садівництвом, радить: саджанці бажано брати із розсадника, де гарантують, що це той чи інший сорт. Потрібно наполегливо вивчати необхідну літературу, досвід інших, обов’язково попробувати щеплення, уважно спостерігати, аналізувати. До кожної рослини, особливо, екзотичної, потрібен свій підхід.

Іван Шевчук мріє виростити горіховий сад – уже з братом висадили кілька десятків дерев. У планах – щепити їх кращими сортами (до речі, горіх щеплювати непросто і не завжди виходить), а в міжряддях висадити фундук.

Сподіваємося на те, що креативний садівник-аматор з успіхом втілить свою мрію у життя.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ

Бершадська міська територіальна громада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені