Кому та коли чекати на підвищення пенсій упродовж 2022 року?

У 2022 році в Україні планується кілька підвищень пенсій та соціальних виплат. На обліку в Головному управлінні Фонду області перебуває 438,6 тис. пенсіонерів. Відтак підвищення торкнеться більшості з них. Тож кому і коли збільшать пенсії, який її середній розмір в області, як змінилися умови виходу на пенсію в цьому році – в інтерв’ю нашій газеті розповіла начальниця ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області Олена Корчака.

Олено Сергіївно, нагадайте, наскільки суттєво зріс середній розмір пенсійної виплати на Вінниччині, адже торік було здійснено кілька етапів перерахунку для різних категорій пенсіонерів?

– В минулому році Міністерство соціальної політики вперше склало інформаційний календар підвищення пенсій, які відбудуться протягом року. Цей графік був розроблений для того, щоб суспільство бачило, коли та кому заплановані підвищення і в якому розмірі. Всі заплановані і передбачені законодавством перерахунки проведено вчасно.

Станом на 1 січня поточного року середній розмір пенсії в області становить 3410,48 грн, що на 418 грн більше, ніж на аналогічну дату минулого і майже на 900 грн позаминулого років. Це стало результатом минулорічних перерахунків, а сукупне зростання на 35% свідчить про планомірну та чітку стратегію у цьому напрямку. Найбільше зросли виплати пенсіонерів силових структур, учасників ліквідації ЧАЄС 1 категорії – понад дві тисячі грн, а льотчиків та шахтарів – понад тисячу.

– Не забули про чорнобильців і в цьому році…

– В минулому році були прийняті зміни до чорнобильського закону, частина з яких набула чинності з 01.01.2022. Так, з 01.01.2022 перераховані пенсії за умови доцільності та за наявності всіх необхідних документів:

– по інвалідності учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою;

– по інвалідності осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, пенсії по інвалідності;

– у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з числа вищезазначених осіб.

Пенсії в нових розмірах нараховані на січень 2022 року. При цьому розмір пенсії кожної особи є індивідуальним і залежить від групи інвалідності, відсотку втрати працездатності.

Також проведено масовий перерахунок пенсій з 1 січня 2022 року по 202 пенсійним виплатам по втраті годувальника батькам та подружжям осіб, які загинули у зоні АТО/ООС. Середній розмір щомісячних пенсій збільшився на 1712,23 грн, а мінімальна пенсійна виплата для цієї категорії осіб становить не менше 7800 грн.

– Жіноча частина пенсійної спільноти з нетерпінням чекає на анонсоване підвищення виплат жінкам 1962 року народження…

– Постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року №963 передбачено, зокрема, встановлення при призначенні пенсій за віком жінкам, які народилися у 1962 році, щомісячного підвищення в розмірі 9 відсотків пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону №1058.

Підвищення до пенсій встановлюється при дотриманні таких умов:

 * дата народження жінки – з 1 січня 1962 року по 31 грудня 1962 року,

 * пенсія за віком призначається відповідно до статті 26 Закону № 1058 вперше (раніше жінка не отримувала будь-яку пенсію).

Жінки, які раніше отримували пенсію по інвалідності, за вислугу років чи у зв’язку з втратою годувальника, при переведенні на пенсію за віком права на встановлення підвищення не мають.

Розмір підвищення визначається індивідуально та залежить від розміру пенсії жінки, обчисленої з урахуванням набутого нею страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

Зазначене підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 1058 – 10 прожиткових мінімумів, визначених для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи, що віку 60 років жінки, які народилися у 1962 році, досягають у 2022 році, підвищення до пенсій жінкам в розмірі 9 відсотків встановлюється саме у цьому році.

– Я так розумію, що на цей рік заплановані іще кілька етапів підвищення пенсії?

-Так, упродовж 2022 року заплановано ще ряд перерахунків пенсій, а саме:

– з 01.03.2022 відбудеться планова щорічна індексація пенсій. Також з 01.03.2022, у зв’язку зі зростанням середньої заробітної плати у галузях економіки України, очікується перерахунок пенсії працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації;

– з 01.04.2022 перераховуватимуть виплати працюючим пенсіонерам;

– з 01.07.2022 планується перерахунок пенсій у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія збільшиться з 1934 грн до 2027 грн). Також зростуть пенсійні надбавки та підвищення, пов’язані з показником прожиткового мінімуму, та максимальні розміри пенсій;

– з 01.10.2022 встановлюються доплати пенсіонерам вікової категорії від 70 до 75 років у розмірі до 300,00 грн. Крім цього, особам, яким виповнилося 70 років і більше, за наявності у жінок 30 років страхового стажу та 35 років у чоловіків мінімальна пенсія становитиме не менше 3000 грн;

– через зростання мінімальної зарплати з жовтня до 6700,00 грн також отримають підвищення пенсій 65-річні непрацюючі громадяни, які мають необхідний страховий стаж (30 років – для жінок, 35 років – для чоловіків);

– з 01.12.2022 буде ще одне підвищення мінімальних та максимальних пенсій у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з грудня він складе 2093 грн).

Перерахунки пенсій буде здійснено автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ.

– Хто у 2022 році отримає право виходу на пенсію?

– З 1 січня 2022 року в Україні змінено вимоги до страхового стажу, який дозволить громадянам вийти на пенсію за віком. Пенсійний вік і право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого особою відповідного страхового стажу і становить 60, 63 і 65 років. У 2021 році право на призначення пенсії за віком мали люди з 28-річним страховим стажем. У 2022 році право вийти на пенсію у 60 років матимуть люди, у яких страховий стаж становить не менше 29 років.

Якщо у людини немає такого стажу, то у 2022 році на пенсію у 63 роки зможуть вийти люди зі страховим стажем від 19 до 29 років.

У разі відсутності страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років, така пенсія призначається після досягнення людиною 65-річного віку. Звичайно, за наявності зазначеного страхового стажу, а саме – з 1 січня по 31 грудня 2022 року — від 15 до 19 років. Громадяни, які не накопичили 15 років стажу, зможуть вийти на пенсію у 65 років і отримувати соціальну виплату, яка визначається з урахуванням доходів сім’ї.

Дякую за розмову!

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені