Комісія працювала – проблеми залишилися…

Відкритий лист заступнику голови обласної ради І. Д. Івасюку

«Сутисківська ЗОШ (школа-інтернат, спеціалізована) протягом багатьох років фінансувалася за рахунок державного бюджету.

Проте із втратою керівників від Бога (відійшли у вічність) стала об’єктом посиленої уваги ділків від освіти, які використовували її кожен у своїх цілях.

У 2008 році з метою заволодіння земельним масивом, який належав школі і знаходився у її власності, для ведення підсобного господарства, заклад із землею виводять за межі населеного пункту. Ділянку в розмірі 22 га віддають безкоштовно одній із приватних осіб – засновників колишнього заводу «Автоелектроапаратура». Після втручання прокуратури землю повернуто, Державний акт на землю зникає невідомо куди.

Згодом із районного бюджету виділяються кошти для проведення ремонту в сумі 650 тис. грн. Гроші виділені, ремонти не проведені, наслідки ніякі. В той же час школа залишалась із дефіцитом води аж до 2016 року.

Із прийняттям Закону України «Про реформування шкіл-інтернатів» постало питання існування школи-інтернату як такого. У цей час у школі навчалось в межах 140-150 дітей, із них близько 100 сутисківських.

Переслідуючи передвиборні цілі, тодішнє керівництво району відкинуло пропозицію реорганізації закладу у дитячий реабілітаційно-оздоровчий центр дітей після перенесених онкологічних захворювань на державному утриманні. Збережений колектив поповнився б іще робочими місцями.

Районна рада приймає рішення прийняти школу до громади району і виступає в ролі засновника, запроваджуючи 4-разове безкоштовне харчування усіх дітей. 

Для поповнення контингенту учнів, за вказівкою колишнього керівника районної ради, доводиться завдання до кожної сільської ради направити у Сутисківську школу-інтернат по 5-6 дітей. Крім того, позиціонуючи себе в т.ч. як школа спортивного напряму, було іще прийнято дітей із Бердичева, Козятина, Жмеринки, Вінниці, Якушинець, Вороновиці, Шпикова, Луки-Мелешківської, Ворошилівки, Гнівані. Наслідки не забарились. Дотаційні сільські ради, обслуговуючий персонал шкіл, дитячі садки відчули заборгованість по зарплаті.

У 2018 році внаслідок пожежі знищується покрівля, вікна, двері в одному із корпусів. Будівлю не відновлено.

Школа позиціонує себе як спеціалізована по підготовці виробничих професій, і це в той час, як у м. Гнівань існує училище, яке готує таку категорію юнаків і дівчат, але відчуває нестачу учнів.

У грудні 2020 року на сесії районної ради намагаються передати школу до Сутисківської громади, депутати не голосують, питання зняте.

Депутати Сутисківської селищної ради, відчуваючи напруженість обставин, невизначеність долі дітей, колективу, надіючись на здоровий глузд у майбутньому, прийняли на сесії селищної ради рішення про прийняття її у склад громади, і це при тому, що у Сутисках є типова середня загальноосвітня школа на 1200 місць, в якій навчається більше 400 дітей. Крім того, у приєднаних селах Шершні, Гута-Шершнівська є школа І-ІІ ступенів (діяльність якої на сьогодні призупинено).

Ще до передачі цих обох шкіл, за результатами перевірки пожежного нагляду і їх приписів та за рішенням суду, Сутисківська спеціалізована школа зобов’язана була б припинити навчальний процес через відключення електропостачання, опломбування усіх приміщень. Шершнівській школі, до речі, теж був такий же припис.

У 2021 році при перевірці дотримання протипожежного стану у Сутисківській ЗОШ І-ІІІ ступенів передбачено усунення цілого ряду недоліків, в т. ч. встановлення протипожежної сигналізації. До речі, це стосується усіх трьох шкіл.

Слід відзначити, що ці недоліки були вказані й доведені до районного відділу освіти ще до передачі шкіл. Однак все залишилось не виконаним в повній мірі.

На ліквідацію усіх цих та інших вищевисвітлених недоліків виготовляється проєктна документація, але попередні підрахунки показують, що ці затрати складуть в межах 7-8 млн грн.

Крім того, є й інші потреби громади, які вимагають негайного вирішення – це співфінансування реконструкції дитячого садка на 320 місць, прокладання дороги Сутиски – Шершні, реконструкція будівлі під Прозорий офіс, водопостачання в селі Шершні, де критичний дефіцит води та ін.

Все це змусило звернутися до Вінницької облдержадміністрації та обласної ради з проханням прийняти на своє утримання Сутисківську спеціалізовану школу, інакше вона може бути реформована шляхом злиття із Сутисківською ЗОШ І-ІІІ ступенів.

В обласній раді була утворена комісія з розгляду цього питання, яку очолив заступник голови обласної ради Івасюк І.Д., уся діяльність якого впродовж десятиліть пов’язана із освітою.

На першому ж засіданні комісії з’ясувалося, що школа не визначена у своєму статусі ні як спеціалізована, ні як школа-інтернат, ні як загальноосвітня середня школа.

На будь-який із цих видів діяльності ліцензії відсутні.

І це впродовж останній трьох років! Постало риторичне питання: «Як це школа могла існувати, фінансуватись, видавати документи про освіту і т.п.». І це при безпосередньому контролі відомства Ігоря Івасюка.

Але ж фраза, яка дуже сподобалася працівникам школи, батькам дітей, що школу необхідно зберегти у громаді (не прийнявши її на утримання обласної ради), звучала постійно із уст очільника і сприймалась дуже схвально. Безрозрахункові пропозиції сипались, як із рогу достатку.

Досить «цікавою» була пропозиція, яку висловила працівниця із керівного складу освіти, яка зводилась до того, щоб переселити 800 жителів сіл Шершні, Гута-Шершнівської у смт Сутиски, і тоді відпаде потреба будувати дорогу, водогони, освітлення й підвозити дітей до школи. Тоді можна буде утримувати Сутисківську спеціалізовану школу…

Друге таке засідання комісії для «конструктивної» розмови було призначено на 10 червня у приміщенні спеціалізованого закладу. Цей захід готувався заздалегідь із елементами напівпідпілля. На цей конструктив було знову зібрано мітинг із числа учителів, батьків, але вони сиділи тихо в залі в очікуванні.

Знову нічия пропозиція не враховувалась, ніяких справді конструктивних розрахунків не проводилось. Виступ голови громади про те, що необхідно було б зібратись комісії із кількох чоловік й  прорахувати потреби, знайти місця економії, вийти на цифру фінансування – проігноровано.

Пропозиція, озвучена начальником департаменту освіти облдержадміністрації, про передачу школи у власність обласної громади не сприйнялась – «пізно озвучена».

Зупинились на тому, що паном Івасюком було проведено перемовини із мером м. Вінниці Моргуновим з приводу проплати за дітей міста, які навчаються у Сутисківській спеціалізованій школі в сумі 110 тис. грн (піднесено це так, як заслуга самого п. Івасюка) і ще по надуманій сумі – у 1 млн 100 тис. грн…

Таке «рішення» в одній особі (без голосування) було прийнято під оплески, так як і заготовлений виступ одного із батьків, щодо позиції голови селищної ради, де мене звинуватили в тому, що «він уже закерувався».

Жодного слова не сказали ні за дорогу до Шершнів, ні за ремонт шкіл, ані за поповнення матеріальної бази. Невже ви, пане Івасюк, ігноруєте документи Консультативної ради при Верховній Раді, яка, розглядаючи питання ходу децентралізації, рекомендує органам влади на місцях не передавати повноваження об’єднаним громадам, які не підкріплюються її фінансовими можливостями. І пропонує комітетам Верховної Ради закріпити це відповідними законами…

Особливо здивувала позиція пана Івасюка з приводу реконструкції дитячого садка у Сутисках. Із його слів: «такого тут не потрібно».

Зразу стало зрозумілим, чому дев’ять років йшла боротьба громади, селищної ради за відновлення цієї будівлі, і кожного разу ми отримували, і в тому числі й від п. Івасюка, відмову про включення її в програму  створення належних умов для перебування  дітей у дошкільних закладах.

Перша документація була замовлена іще у 2009 році чомусь в одному з комунальних підприємств тодішнього Барського району, за яку заплатили 166 тис. грн. Комплекс являв собою будівлю із шести корпусів, з’єднаних між собою перехідними галереями. Фактично виготовлена документація тільки на один корпус, а озвучена як ДНЗ «Пролісок», виявилась непридатною.

В той же час в обласне управління СБУ надійшов  анонімний лист, що такий дитячий садок для Сутисок непотрібний. Чи ж не співзвучні ті слова із нинішніми? І три мільйони гривень не знайшли застосування –  кошти пропали.

У 2012 році була виготовлена нова документація на весь комплекс і надвірні будівлі за 80 тис. грн. Вартість будівельних робіт сягала 16,2 млн грн.

І з того часу постійно йшла боротьба за включення дитячого садка в програму будівництва. Однак місця під сонцем для сутисківських дітей не знайшлося.

На їх щастя з’явилися в області такі люди, які почули людський стогін громади, плач дітей і їх матерів – це депутат Верховної Ради України Ірина Борзова та керівник Вінницької ОДА Сергій Борзов. Саме при їх допомозі у 2020 році розпочали роботи з реконструкції ДНЗ, а на 2021 рік виділено на першу чергу 27,6 млн грн. Так що зараз громада живе конкретною надією, а не маніпулюванням необхідності.

Натомість на першому засіданні робочої комісії п. Івасюк запропонував частину дітей розмістити у школі-інтернаті і зробити щось на зразок об’єкта «школа-сад». При цьому він чомусь забув, що Сутиски не село, де 10 дошкільнят і 15 учнів, і невже керівник такого рангу не знає вимог до облаштування дитячого садка і для школи. Як на мене, то це дві великих різниці, як кажуть в Одесі. Ми із цим зіткнулись на практиці, коли розмістили частину дітей у Сутисківській середній школі.

Пане Івасюк, ваша ідея звучить гарно, але для нас не підходить,  тому що не вирішує проблему 360 дітей. У нас є типовий дитячий садок, який відповідає усім нормативам, але який зуміла похоронити одна людина, дозволу на звільнення якої чомусь ви не давали впродовж двох років, не дивлячись на наші звернення.

Я твердо переконаний, що не потрібно ламати по частинах приміщення школи і робити садок в мініатюрі. При цьому до сліз боляче дивитися, як у Вінниці відкриваються дитячі заклади, один кращий іншого, а наших дітей ви намагаєтесь загнати  в конури.

Таке ставлення до дітей повинно бути чужим не тільки для керівника такого рангу, а просто людини. І ще така ваша утаємничена із підтекстом заява, що в сутисківській громаді на окремому рахунку є сума 2,5 млн грн, але вона чомусь не використовується. На запитання із залу «Чому?» ви відповіли: «Не знаю». На це я відповім словами підготовленої вами людини із залу: «Ви уже закерувались». Не знати, чому на сьогодні не проводяться роботи в дитячому садку?  То за що ви отримуєте народні гроші? Це ж питання вашої компетенції…

А, можливо, вже йде підготовка до виборів, і ви наслідуєте приклад свого колеги районного рівня з Тиврова? Чим це скінчилося – знаєте. До цього призвела бездумна, амбітна, провальна позиція пристосуванця, спрямована на тимчасове забезпечення власних амбіцій і певної групи людей, в яких він знаходив підтримку.

Сутисківська спеціалізована школа із колективом учителів, батьків – це ж не вся громада. Є ще значно більша частина жителів громади, діти яких навчаються в школі і харчуються за власний рахунок, крім пільговиків, і один раз в день, а не чотири, і є батьки дітей, які по 2-3 роки чекають в черзі на дитячий садок, який розрахований на 47 місць, а в ньому на даний час перебувають 97 дітей.

А ще громада хоче мати свою школу мистецтв, гарну амбулаторію, користуватися належними соціальними послугами… Але якщо її навантажити непомірним обсягом,  то це призведе до чергового перекриття дороги…

Чому не було проведено оптимізацію шкіл при вашому, пане Івасюк, керівництві до 2020 року? А зараз усе лягає на плечі новоутворених громад?

То чи виконала свою місію «конструктивна робота» вашої комісії,  не зрозуміло – проблеми залишилися…».

Леонід Дідух, голова Сутисківської селищної ради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені