«Королева квітів» готується до зими

Звісно, мова йтиме про троянду,  улюблену багатьма квітку. Адже до настання холодів потрібно встигнути підготувати цю прекрасну рослину до зими.

Наскільки успішно перезимують троянди, багато в чому  залежить  від стану самої рослини,  підготовленості її до зими, від погодних умов і способів укриття. І, звичайно ж, від морозостійкості конкретного сорту. Різні сорти вимагають різного догляду і відповідної підготовки до зимівлі. Адже недаремно говорять: колір троянди розповість про її морозостійкість. Найкраще переносять зиму сорти з червоними і рожевими квітками. Менш зимостійкі білі троянди, а найбільш уразливі – жовті.

Перш ніж укривати на зиму кущі, потрібно підготувати їх і обрізати. Не обрізають однократно квітучі паркові троянди та гібриди троянди зморшкуватої, їхні пагони не пригинають до землі (за невеликим винятком), тому що укриття вони не вимагають. А повторно квітучі кущові троянди, плетисті крупноквіткові за вегетаційний період можуть досягти висоти 1,5 м і більше.

На початку листопада   їх обрізають на третину. Плетисті дрібноквіткові троянди не підрізають, але на початку осені прищипують точку росту.

Всі інші троянди, які вимагають укриття, потрібно обрізати. Обрізку варто виконувати тільки гострим секатором. Висота пагонів після обрізки повинна бути не більше 40-50 см. Зверніть увагу: листя краще зрізати (тому що неакуратний обрив може спровокувати бруньку в ріст) спочатку на нижніх, а потім і на інших гілках, видаляючи і недостиглі пагони. Таким чином, рослина втрачає природне дихання і здатність живитися через листя. Полив і розпушування теж скоротіть до мінімуму, а відцвілі квітки не обрізайте – з тієї ж причини, щоб не стимулювати подальший ріст пагонів.

Обережно зберіть листя під кущами, там можуть таїтися джерела захворювань, але в жодному разі не згрібайте землю, щоб ненавмисно не оголити і не ушкодити корені рослин. Листя й обрізані гілки видаліть з ділянки і спаліть.  Потім, щоб убезпечити на зиму і самі кущі, і землю під ними, обприскайте їх 2%-м розчином бордоської рідини або мідно-мильним розчином (300 г зеленого мила, 30 г мідного купоросу на 10 л води).

Кущі троянд рекомендують укривати поступово і не за один прийом. Після перших заморозків їх підсапують, а за стійкої   низької   температури (-5…-7°С) утеплюють тирсою, торфом і вкривають здоровим опалим листям (краще дубовим) і лапником.

Довгостеблові, «кучеряві» троянди пригинають до землі й укладають на «підстилку» з лапника або сухого листя (краще дубового). Всі матеріали мають бути сухими. Спочатку стовбур троянди пригинають на приготовлену підстилку, збирають гілочки і «пришпилюють» дерев’яними рогульками. Потім накривають все це шаром толю або поліетиленових пакетів (обов’язково цілими). Зверху – ще шар землі або тирси, підійде і сухе листя.  

Для кущів троянд, які не можна пригнути, можна влаштувати і справжні «будинки». У них троянда не постраждає ні під вагою снігу, ні від сильного вітру. У землю застроміть кілки так, щоб вони утворили над трояндою конусоподібний острів, угорі зв’яжіть його м’яким дротом, а місце в «курені» заповніть хвоєю. Потім усе скріпіть ще раз дротом. І вже поверх укритої рослини натягніть «чохол» із грубої тканини, наприклад мішковини. Акуратно його обв’язавши, краї до землі придавіть камінчиками або присипте землею.

Або простіше: при настанні перших заморозків обріжте і підсапайте кущі, а коли наступлять морози «одягніть» на них мішки з-під цукру і зав’яжіть.

А можна й так: обрізані старі гілки застроміть навколо підготовленої до зими троянди, перев’яжіть їх і зверху вкрийте мішковиною.

Надійним вважається і повітряно-сухе вкриття. Правда, воно більше підходить для клумб із трояндами правильної форми. Над кущами установіть каркаси висотою 50-60 см, зверху та збоку укладіть утеплювальний матеріал, потім накрийте конструкцію поліетиленовою плівкою. Торцеві сторони укриття не закривайте, поки не наступлять сильні морози (нижче -10°С).

Зверніть увагу: якщо взимку буде хоча б кілька днів із плюсовою температурою, терміново провітрюйте укриття з трояндами. Якщо ж цього не зробити, то кущі рослини напевно зароблять інфекційний опік і загинуть.

У тих районах, де регулярно щозими чергуються відлиги і сильні морози, останнім часом радять взагалі не підсапувати кущі землею, а застосовувати тільки тирсу, щоб уникнути випрівання рослин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені