«Корінний» мешканець лісів

Благородний олень – один із найбільших ссавців, що з давніх-давен населяє територію Центральної Європи. На Вінниччині цей вид теж дуже популярний. Його вважають «корінним» мешканцем подільських лісів. Для відновлення популяції оленя благородного у наших лісництвах вдаються до вольєрного господарства.

У 2018 році у вольєр для напіввільного утримання диких тварин Сумівського лісництва ДП «Бершадський лісгосп» завезли 3 особини оленя – 2 самки та самця. Для успішної адаптації тварин до нових умов проживання та збільшення чисельності мисливських звірів, які утримуються у вольєрі площею понад 50 га, лісівники та єгері створили комплекс біотехнічних споруд, облаштували штучні водопої, налагодили догляд, охорону та підгодівлю тварин. «Перепис» диких звірів у «Бершадському лісгоспі» цьогоріч зафіксував 5 оленів благородних.

Ця тварина має струнке тіло та пропорційну будову. Під хвостом благородного оленя є характерна біла пляма. Роги – елемент, яким можуть похвалитися лише самці. У цього виду оленя вони характеризуються особливою гіллястістю. Щороку олені скидають роги, а навесні – відрощують нові. Їхні розміри та вага залежать від віку тварини, її фізичного стану та генетичних особливостей. Роги оленя можуть важити понад 10 кг. Щорічно у світі проводяться виставки та конкурси на найбільші роги із значним призовим фондом.

Оленячі роги в фазі їх зростання називають пантами. У цей період вони ще молоді, не встигають ствердіти. Панти оленя покриває шкіра з тонкою шерстю. Тому вони візуально здаються оксамитовими. Цікаво, що молоді роги відрізняються своєю м’якістю і навіть відчувають укуси комах. Саме через їх чутливість олені дуже бережуть нові роги. Протягом осені шкірка відмирає, і відкривається гола кістка. Роги молодого оленя тоді стають схожими на ті, які прикрашають голови дорослих особин. Однак ці вирости відрізняються значно меншим розміром і кількістю відростків. Як тільки олені входять у зрілий вік, розгалуження пантових рогів закінчується, і відростки перестають рости.

Найактивніший ріст пантів у оленя припадає на квітень-травень. У цей період вони виростають на 2 см за добу (такої швидкості регенерації немає більше ні в кого). Панти служать сировиною для отримання лікарського засобу – пантокрину, який допомагає впоратися з багатьма хворобами, омолодити організм, підвищити загальний імунітет і життєвий тонус. Для отримання цієї цінної лікарської сировини оленів розводять на спеціальних фермах.

Підготувала Вікторія МЕЛЬНИК

за матеріалами Пресслужби Вінницького ОУЛМГ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені