Меланома при ранній діагностиці ефективно лікується

Онкологи ще раз наголошують: із сонцем треба бути на «ви»

Щороку в другий понеділок травня відзначається Всесвітній день меланоми. Він має привернути особливу увагу до значної поширеності меланоми у світі – злоякісної пухлини, яка є одним із найнебезпечніших видів раку. Не випадково про цю хворобу згадують і проводять різні заходи саме у травні. Адже травень передує літу – періоду високої сонячної активності, літньому відпочинку, засмазі, тому проведення заходів у цей період є найбільш доцільним для профілактики надмірного впливу сонячного опромінення і пов’язаними з ним ризиками захворіти на меланому. Хто перебуває в групі ризику, чи можна самостійно виявити недугу і, зрештою, як максимально убезпечитись від можливого розвитку меланоми – розповідає в сьогоднішньому інтерв’ю ЛОР-онколог вищої категорії ПРЦО, к. мед. н. Ігор Феджага.

Ігоре Павловичу, чому світова медична спільнота стільки уваги приділяє меланомі, зокрема, було визначено спеціальний міжнародний день у травні?

– Така увага пов’язана зі значним зростанням захворюваності за останній час, агресивним перебігом хвороби, який в окремих випадках може швидко призвести до загибелі пацієнта. І це попри те, що захворювання звичайно виникає на поверхні шкіри, легко доступне для огляду, може і повинно бути своєчасно виявлене і вилікуване. Відомий американський дерматоонколог Хейс Гледстоун зазначив, що захворюваність на рак шкіри зростає в усьому світі, тому що багато людей дсі вважають його досить доброякісним станом, мало не просто незручністю.

Захворюваність на меланому та рак шкіри на Вінниччині наближається до середньоукраїнського показника, в той же час смертність від меланоми в Вінницькій області в 2019 році, в так званий «доковідний період», була однією із найнижчих в Україні, що безумовно є результатом роботи Подільського регіонального центру онкології, в тому числі і організації та проведення дня меланоми у Вінницькій області, як невід’ємного компонента всеукраїнської та світової акції. Зрозуміло, що ситуація значно погіршилася в період пандемії Ковід-19, і ми очікуємо суттєве збільшення кількості занедбаних випадків, як не прикро.

Зазвичай від появи перших симптомів до звернення минає 1-2 місяці. Тривалість цього періоду нерідко залежить від віку, соціальної активності пацієнта, у літніх людей від контактів із дітьми та їх ставлення до необхідності лікування. Попри те, що в запущеній формі меланома може призводити до летальних випадків, але при ранній діагностиці ефективно піддається лікуванню. Люди похилого віку нерідко вважають, що лікування раку проходитиме тривалий час у стаціонарі, бояться надовго розлучитися з родичами, які їх доглядають. Роз’яснення їм можливостей провести лікування раку шкіри в короткі терміни – 1-2 дні – ефективно переконує більшість людей літнього віку.

Чи може звичайна людина запідозрити у себе цю недугу?

– Оскільки меланома і рак шкіри виникають на поверхні шкіри, доступні зовнішньому огляду, то в абсолютній більшості випадків поява пухлини, темної плями, виразки, в тому числі з виділеннями, зміна родимки, – швидкий ріст, зміна забарвлення та ін. – завжди є підставою для консультації онколога. І лише після того, як онколог виключив злоякісне захворювання, можна спостерігатися або лікуватися у фахівців інших спеціальностей.

Для більшої зручності, щоб ознаки переродження родимки було виявити максимально просто, медики розробили певний алгоритм огляду, який зібрали в абревіатуру АККОРД.

А – асиметрія. Якщо умовна вісь ділить родимку на дві нерівні половинки;

К – край. Якщо він є нерівним, рваним, з зазубринками;

К – кровоточивість. Якщо родимка без попередньої травми раптово починає кровоточити;

О – окрас. Поява змін кольору, вкраплень більш темного або світлішого, зникнення забарвлення можуть свідчити про переродження;

Р – розмір. Збільшення родимки в ширину або в висоту може бути небезпечним симптомом;

Д – динаміка. Поява кірочок, тріщинок, випадання волосків теж будуть нагадувати про небезпеку.

“Сорочка, крем, панама” – нагадують про захист від сонця на пляжах Австралії

Зазначу, що ймовірність переродження однієї родимки в меланому шкіри є дуже невеликою. Але наявність великої кількості родимок, а також дія інших провокуючих факторів можуть призвести до розвитку захворювання. Крім того, ніколи не потрібно заклеювати родимки для захисту від ультрафіолету, тому що наклейка створює термічний ефект і може спровокувати активізацію невуса.

Назвіть основні «провокуючі» фактори, які можуть викликати цю хворобу.

– Провідним фактором, який провокує розвиток раку шкіри і меланоми, є ультрафіолетове опромінення – природне (сонце) та штучне (обладнання для засмаги в соляріях). Важливе значення має пов’язаний із спадковістю фототип шкіри – в осіб із білою шкірою, світлим волоссям, рожевими веснянками та голубими очима та схильністю до сонячних опіків – ризик захворіти на меланому і рак шкіри є значно вищим, ніж у осіб із смаглявою шкірою.

Наявність понад 50 невусів (родимок), особливо таких, які піддаються змінам, часто травмуються, значно збільшує ризик захворіти на меланому.

Безумовно, має значення спадковість: наявність меланоми у кровних родичів, перенесена тим же пацієнтом меланома раніше. Суттєвим фактором є вік пацієнта: у групі ризику люди старше 50 років; має значення і стать – у жінок меланома шкіри трапляється в 1,3 раза частіше.

Чи буде спадковість в цьому випадку фатальною?

– Далеко не у всіх людей з обтяженою по меланомі і раку шкіри спадковістю розвиваються ці захворювання, що зрештою підтверджують результати досліджень про підвищену сприйнятливість людей із обтяженою спадковістю меланоми і раку шкіри до дії ультрафіолетового опромінення. Тому саме ця група людей потребує ретельного дотримання заходів гігієни сонячного освітлення.

У пацієнтів з уже встановленим діагнозом меланоми і раку шкіри генетичні дослідження мають велике значення для досягнення кращих результатів лікування. Дослідження у конкретного пацієнта з метастатичною меланомою мутацій гена BRAF, c-Kit, NRAS в розвинених країнах стало рутинною практикою і дозволяє призначати лікарські препарати, які блокують білки, що утворюються при таких мутаціях, що в свою чергу значно покращує перебіг і виживання хворих із метастатичною меланомою.

Куріння викликає генетичні мутації в шкірі, що згодом можуть вирости у рак?

– Достовірно з’ясовано зв’язок між курінням і ризиком виникнення плоскоклітинного раку шкіри; причому підтверджено кількісний зв’язок між кількістю викурених цигарок і ризиком захворювання. Достовірно не з’ясовано зв’язок куріння з захворюваністю на меланому шкіри, хоча встановлено, що у курців з меланомою при первинному зверненні частіше виявляються метастази, ніж у некурців, в тому числі частіше виявляються метастази у внутрішні органи протягом перших 2 років після встановлення діагнозу меланоми. Ймовірність смерті від меланоми у курців у 2 рази більша, ніж у некурців. Куріння є статистично достовірним критерієм, який збільшує ризик загибелі пацієнтів вже в І стадії.

Попри наведені вами факти беззаперечного згубного впливу на шкіру надмірної інсоляції, кількість прихильників бронзової засмаги та відвідування соляріїв навряд чи стане меншою. Порадьте, як все-таки насолодитися пляжним відпочинком, погрітися під сонцем та водночас не завдати шкоди здоров’ю?

– Акцентую увагу ще раз: надмірне ультрафіолетове опромінення є доведеним фактором розвитку меланоми і раку шкіри. Для того, щоб запобігти його негативному впливу, рекомендується зменшити перебування на сонці в період з 10 до 16 години, коли активність сонячного опромінення є найвищою. Рекомендується застосування сонцезахисних кремів, носіння одягу, головних уборів для захисту від сонця, потрібно уникати сонячних опіків та досягати помірної засмаги в час, коли сонце має меншу активність.

Перебування на сонці становить особливу проблему для підлітків, які з меншою ймовірністю користуються сонцезахисними засобами або застосовують інші захисні заходи, але їх сьогоднішні звички та мода на засмагу, в тому числі штучну, отриману за допомогою соляріїв, вплинуть на захворюваність на рак шкіри в наступні роки.

Чи можуть сонячні опіки, отримані в дитинстві чи ранній юності, стати провокуючим фактором для ракових захворювань шкіри у дорослому віці? Чому така вразлива шкіра у дітей до 3 років, і чи доречна їхня присутність під відкритим сонцем на пляжах?

– Клітини, з яких може виникати меланома – меланоцити – виконують захисну роль. Вони виробляють пігмент меланін, який блокує проникнення і пошкоджуючу дію ультрафіолету. В ранньому дитячому віці функція меланоцитів здійснюється недостатньо, і тому діти у віці до 3-х років є особливо вразливими до дії ультрафіолету. Саме тому більшість дерматологів та педіатрів не рекомендує тривале перебування дітей під відкритим сонцем, як і відпочинок з дітьми до 3-х років на морських курортах. Адже такий відпочинок, крім негативної дії ультрафіолету, також супроводжується різкими кліматичними перепадами, після чого діти нерідко хворіють гострими респіраторними захворюваннями, отитами, ангінами та ін.

До нас доходять два види ультрафіолетових променів: ближній ультрафіолет УФ-А та середній УФ-Б. Ближній ультрафіолет діє переважно в поверхневих шарах шкіри, значно змінюючи біохімію клітин шкіри, викликаючи значні зміни в будові ДНК. У клітинах напрацьовані механізми хімічного відновлення таких порушень, але якщо їх багато, запускається процес самознищення, який ми можемо спостерігати у вигляді сонячного опіку і злущування шкіри. Якщо частину “зламаних” клітин імунна система не виявляє і процес самознищення не запускається, то накопичені “поломки” зберігаються і поступово відтворюються. На певному етапі життя каскад відтворення таких “поломок” активує гени, які блокують самознищення “поломаних” клітин, і запускає розвиток раку. Весь цей процес може бути дуже розтягнутим у часі, саме тому пошкодження, які відбуваються в дитячому і юнацькому віці, реалізуються вже у зрілому і старшому віці. Бережіть себе та рідних! Необхідно регулярно оглядати шкіру та своєчасно звертатися до лікаря при будь-яких змінах!

Підготувала Юлія РАЗАНОВА

Один із негативних наслідків пандемії – скорочення звернень людей із онкологічними хворобами за медичною допомогою. Їх логіка до банального проста: терплять, поки можуть, до останнього, аби тільки «не підхопити в лікарні коронавірус». Такі тенденції притаманні і для мешканців нашої області, – констатує головний лікар Подільського регіонального центру онкології Володимир Шамрай.

«Онкохворі, а також пацієнти з підозрою на рак, що потребують дообстеження, – не виняток. Наприклад, в минулому, 2020, році первинних раків шкіри було виявлено на 30% менше, ніж у попередні два роки. Значно зменшилася кількість діагностованих меланом торік. На жаль, це зовсім не означає, що люди почали хворіти менше. Це результат того, що хворі вирішують: краще сидіти вдома, ніж «підхопити» коронавірус. При цьому дають шанс новоутворенню розвиватися і прогресувати. За рік такого «сидіння вдома», наприклад, меланома переходить із першої стадії в занедбану, метастазує.

Крім того, у зв’язку із особливостями медичної реформи, укрупненням районів і створенням ОТГ значно погіршився зв’язок між первинною ланкою, лікарями районних лікарень, де онкологів майже не залишилося, та фахівцями спеціалізованих центрів. Від цього страждають в першу чергу люди. Адже ніхто не спостерігає та не проводить планові обстеження вінничан із групи ризику. Здебільшого пухлину діагностують за самозверненням пацієнта, коли рак точно уже не на ранній стадії. Ще одним фактором збільшення кількості пацієнтів із злоякісними новоутвореннями на пізніх стадіях є низька онконастороженість, у силу різних причин, медиків на «первинці». Сімейні лікарі, до яких ідуть в першу чергу, упускають чи не помічають пухлин, в тому числі злоякісних новоутворень на шкірі, а це також стає причиною пізнього звернення хворих у профільні лікарні до спеціалістів-онкологів. А тому, якщо є щонайменші сумніви, закликаємо сімейних лікарів проконсультуватися із онкологами ПРЦО чи одразу, не втрачаючи часу, направляти пацієнта в заклад, який спеціалізується на лікуванні і діагностиці пухлин. У ПРЦО вже готові до такої співпраці та готові надавати консультації сьогодні», – зазначив Володимир Шамрай.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені