Минуло лише 102 роки…

Анатолій Бондар: «Лісівники Вінниччини лише за роки Незалежності України створили майже 38 тис. га нових лісів».

У далекому 1919 р. УНР прийняла «Закон про ліси». А під час першого перебування Уряду Української Народної Республіки у Вінниці 14 лютого того ж таки року прийняли «Тимчасовий Закон про губерніяльних та повітових лісничих» і утворили першу в Республіці інституцію Подільського губернського лісничого. З того часу минуло лише 102 роки, а це пора дозрівання і стиглості дуба – символу лісового господарства України.

Лише за роки Незалежності лісівники Вінниччини створили майже 38 тис. га нових лісів. За цей час лісистість області виросла з 11% до майже 14%. А з середини 40-х років минулого сторіччя держпідприємства лісового господарства області створили 177 тис. га лісових масивів.

70% лісів Вінниччини – рукотворні діброви, які з’явилися завдяки плідній співпраці лісівників різних поколінь і жителів області. Лише торік під час весняної лісокультурної кампанії створили 1071 га лісів. Для закладки нових масивів держпідприємствами лісового господарства щорічно вирощується 10-12 млн шт. сіянців та саджанців більш як 60 видів деревних порід та чагарників, понад 500 тис. шт. декоративних деревних та чагарникових порід.

Можна з впевненістю стверджувати, що Вінниччина завжди буде з лісами, ця справа перебуває у надійних руках професіоналів. Хочеться, зокрема, відзначити працівників ДП «Тульчинське ЛМГ» (директор М. Дан, головний лісничий Г. Кілимник), ДП «Вінницький лісгосп» (В. Попельнюк, Є. Ільченко), ДП «Бершадський лісгосп» (М. Краснєєв, В. Сташенко).

Держпідприємства лісового господарства області створюють і оберігають державний лісовий фонд, підвищують продуктивність лісів, стійкість лісових насаджень, покращують їх породний склад, проводять поступову заміну малопродуктивних лісових насаджень на високопродуктивні, забезпечують українського товаровиробника сировиною, підвищують ефективність і рентабельність лісогосподарського виробництва.

Найбільша увага приділяється питанням поліпшення екологічних функцій лісу і ощадливого використання лісових ресурсів. Штучні дубові насадження створюються та вирощуються з участю інтродукованих і аборигенних лісових порід. До складу насаджень вводяться горіх чорний, черешня звичайна, груша звичайна, берека лікарська, бархат амурський, гікорі білий, гікорі гіркий, модрина європейська, модрина японська, псевдотсуга. Усі ці породи вводяться чистими рядами до 20–25% загальної кількості посадкових місць.

При таких новітніх технологіях є можливість у достатній кількості визначити перспективні дерева майбутнього і вести господарство на отримання високоякісної деревини: у віці стиглості досягти в перспективі запасу 500-600 м3 на одному га.

В умовах глобального потепління, масового всихання лісів вінницькі лісівники успішно створюють та формують лісонасадження за участю більш посухостійких деревних порід. Вінниччина є полігоном передового досвіду з підвищення продуктивності лісів та збагачення їхнього породного складу. Для досягнення мінімальної оптимальної лісистості 15% в області необхідно ще створити близько 30 тис. га лісів, в майбутньому лісівники області готові довести лісистість до 20%.

Підготувала Вікторія МЕЛЬНИК

за матеріалами пресслужби Вінницького ОУЛМГ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені