«Ми за копійки працюємо, але й ті гроші затримують»,
або Чому виник конфлікт між власниками і орендарями землі?
У селі Строїнці Тиврівської громади місцеві жителі піднялися на бунт проти керівництва ТОВ «Строїнецький сад», яке затримує зарплату і має борги за оренду паїв. Дійшло вже до того, щоб отримати кілька тисяч зароблених гривень, треба людям чергувати під конторою господарства з ночі. Подібного тут не було навіть у складні часи «реформаторського дерибану» відомого на всю Україну садівничого радгоспу «Шлях до комунізму».
Про минуле, звісно, люди на мітингу не говорили, їм дошкуляють теперішні гризоти.
–Ми не знаємо, як команда теперішніх власників «Строїнецького саду» стала правонаступником ФГ «Еко-Ніка», СТОВ «Поділля» і ТОВ «Строїнецький сад», – сказав кореспонденту «Вінниччини» 50-річний учасник АТО Андрій Фоміч. – Ніяких зборів ніхто не проводив, навіть невідомо, хто керівник господарства. Договори укладали з Володимиром Красніцьким, а потім нам сказали, що він вже не директор…
Відсоткову ставку за оренду паїв поставили занижену – три відсотки, тоді як у сусідніх господарствах давно вже немає такої схеми розрахунків, а є 8-14 процентів. На роботу робітників ніхто офіційно не оформляє: хочеш – ходи так, а не хочеш – сиди вдома…
Терпець у людей увірвався 3 лютого. За дзвінком на «102» вони викликали наряд поліції і хотіли таким чином побачити та познайомитися з керівництвом господарства… Але перед ними з’явився чоловік, який представився юристом і почав переписувати прізвища присутніх людей. При цьому він не назвав свого прізвища і не уточнив, від кого прийшов на перемовини. Процедуру із списками йому полегшили самі організатори зібрання – вони передали поліціянтам список присутніх…
На другий день, коли в село до страйкарів на їх прохання приїхали журналісти, той самий «юрист» уже представився директором товариства Майданевичем Леонідом Олександровичем. Ця обставина змінила тактику спілкування. Люди почали ставити перед керівником конкретні питання: чому не оформляють їх офіційно на роботу? чому не виплачують вчасно зарплату? чому не розраховуються вчасно за паї? де в селі заробити трудовий стаж?
На що Леонід Олександрович відповів, що вони взяли господарство у занедбаному стані, що в ньому нічого не було і довелося все піднімати з нуля…
Така позиція керівника людей не задовільнила. Вони парирували: у нас все було і все працювало – три плодосховища, трактори, холодильне обладнання, цех із переробки плодів, ставок для поливу садів…
- Після двох годин емоційно напруженого спілкування пан Майданевич розвернувся і пішов до себе в контору і більше не виходив до людей, знімав подальші події мобільним телефоном через вікно, – додав Андрій Фоміч. – Зате нам вдалося частково добитися уступок на свої вимоги – сорок з нас отримали гроші за паї. Приїхала з Вінниці працівниця і видала по півтори тисячі гривень за платіжною відомістю, а за шість з половиною тисяч ми розписувалися в якомусь окремому журналі. На мою думку, це якась темна комбінація з податками і відрахуваннями в Пенсійний фонд…
- Ми за копійки працюємо, але й ті гроші затримують, за годину роботи нам платять тридцять одну гривню, хіба це зарплата? – висловили загальне невдоволення Світлана Газдрик і Лариса Яковенко. – І все тому, що в селі немає іншої роботи, і цим користуються наші роботодавці… Я давно просила оформити мене офіційно, щоб отримувати субсидію, то у відповідь постійно чую тільки обіцянки… На обрізку ходимо і не маємо ніякого договору. Уявіть собі, вилізла людина на дерево, впала, і чим вона доведе, що сталася травма саме в саду – вони скажуть, що ми тебе туди не посилали… Що б не просили, треба йти і принижуватися, на коліна падати…
Пан Майданевич погоджувався, що є борги перед працівниками, але вони утворилися через непередбачувані обставини з подорожчанням енергоносіїв та низьку ціну на яблука. «На сьогоднішній день заборгованість складає майже два мільйони гривень. І постає вибір: що в першу чергу треба зробити? Виплатити зарплату робітникам, тому що земля потребує постійного догляду, чи може спочатку заплатити за електроенергію? Людям даємо гроші, коли вони просять на похорони чи на лікування…».
В договорах на оренду паїв досвідчений адвокат Володимир Білан виявив багато помилок. Він каже, що на сьогоднішній день договори оренди земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення сільськогосподарського товарного виробництва укладаються строком не більше як на 5 і 10 років з метою захисту інтересів самого власника земельної ділянки, так і безпосередньо орендаря.
В даному випадку договори оренди земельних ділянок між жителями Строїнець та підприємством «Строїнецький сад» укладені на невигідних для власників цих земельних ділянок умовах – на 25 років. Тому вони мають всі підстави для звернення до суду з приводу розірвання цих договорів, хоча в орендаря є можливість вирішити даний спір шляхом мирного урегулювання, а саме: повний розрахунок за використання земельної ділянки, а також перегляд істотних умов цих договорів.
Напруга пристрастей у Строїнцях, можливо, найближчим часом втихне, але початок зроблено – терпіння у людей не безмежне, і вони показали свою згуртованість у «вибиванні» своїх грошей.
Віктор Зеленюк,
власкор «Вінниччини»
Тиврівська громада