Мох і лишайники на плодових деревах

Досить часто вони зустрічаються на плодових деревах, причому як на молодих, так і на старих рослинах. В дощову погоду вони особливо помітні на корі, оскільки змінюють колір і стають значно яскравіше. Лишайники (так само, як і мох) не є паразитами як такими, адже вони не харчуються силами рослини, а виживають за допомогою фотосинтезу. Відсутність коренів призводить до споживання вологи за допомогою своєї поверхні (іноді вони здатні вигідно використовувати навіть туман), а дощова вода і пил приносять поживні речовини. Тривалість життя таких мікроорганізмів варіюється від декількох десятиліть, до століть. Якщо лишайник на дереві потрапляє в несприятливе середовище (посуха або сильні морози), він консервується і відновлюється після нормалізації ситуації. Серед причин появи відзначається ослаблення дерева. Йдеться про підмерзання деревини, появу тріщин на корі і надмірне заростання крони, що призводить до недостатньої вентиляції і поганої освітленості. Шкода, що ці мікроорганізми завдають дереву, полягає в уповільненні відновлення і розвитку кори, а також у створенні сприятливого середовища для розвитку бактерій і появи більш серйозних шкідників. Якщо мох на деревах не видаляти, за 2-3 роки він повністю покриє рослину, яка почне поступово гинути. 

Є декілька способів позбутися відмоху та лишайника. Механічний. Зіскоблювання лишайника вручну вважається найкращим методом, адже робити цю процедуру можна за допомогою капронової щітки, скребачки або залізної пластини. Після, очищене місце рекомендується обробити 5% -ним розчином залізного купоросу. Важливо обдирати мох і лишайник в той період, коли сокорух вже завершено. Все повинно відбуватися дуже акуратно, без пошкоджень самої кори, інакше існує великий ризик заразити рослину паразитами або бактеріями. Перед процесом можна постелити біля стовбура плівку. Потім, зібравши все, необхідно спалити сухий мох або почекати, поки він підсохне і після спалити.

Кислота. Не виключається варіант обприскування стебел розчином щавлевої кислоти (1: 8). В результаті нарости почорніють і почнуть активно відпадати. Важливо не проводити дану процедуру часто, інакше пошкодиться сама кора.

Побілка. Покриття штамбів і основних гілок спеціальною сумішшю підвищує імунітет дерева, причому здійснювати побілку слід, як в кінці осені, так і в другій половині зими в сонячний день. Слід заздалегідь обробити всі пошкодження і порізи на дереві садовим варом і тільки після починати процес покриття. Молоді яблуні, груші, вишні з гладкою корою покривати речовиною не варто. В іншому випадку відбудеться блокування пор, і власник саду помітить порушення газообміну (призводить до повільного потовщення штамба).

Обрізка. Запущену ділянку потрібно спочатку оглянути і механічним способом видалити всі сильно пошкоджені дерева і гілки. Санітарна вирубка також супроводжується видаленням гілок крони, що позитивно відображається на притоці світла і повітря.

Існують і спеціальні засоби захисту рослин, серед яких антигрибкова речовина Скор (фунгіцид), який розводиться відповідно до інструкції і має протекційний вплив. Подібний спосіб актуальний для тих, хто не хоче, або не має можливості, використовувати більш натуральні розчини. Важливо відзначити, що не варто застосовувати Скор сильно часто, адже мікроорганізми можуть виробити імунітет до речовини і тоді обробка не принесе бажаного результату. Препарат також не особливо корисний під час активного формування наростів моху. Важливо періодично оглядати дерева і не запускати ситуацію, тоді догляд буде простіший і врожайність саду не розчарує.

Якщо ваші дерева не сильно покриті наростами моху та лишаю, можна скористатися більш простим методом очищення: змішайте 1 кг солі, 2 кг деревного попелу, натріть в цю суміш 2 шматка господарського мила, залийте 10 л гарячої води, доведіть до кипіння, вистудіть, цим розчином потрібно змастити стовбури дерев.

Можна і попередити появу моху і лишайника у вашому саду. Висадка саджанця повинна відбуватися на сонячній території, оскільки згадані мікроорганізми люблять слабоосвітлені і вологі локації. Поряд не повинно бути ніяких затіняючих об’єктів у вигляді високих будівель або старих дерев зі значною кроною. Фруктові рослини добре ростуть на незакисленому грунті, тому важливо стежити за рівнем і регулювати його. Щоб зрозуміти, чи є грунт кислим, лужним або нейтральним, необхідно взяти невелику кількість землі і полити його оцтом (9%). Поява рясної піни свідчить про лужний показник, середня кількість – про нейтральний рівень, а невелике – про підвищену кислотність. Для розкислення підійде деревна зола, причому на кожен квадратний метр потрібно вносити близько 600 г. Дбайливий садівник повинен знати не тільки, як прибрати мох з дерев, а й як захистити їх від появи несприятливих організмів. Обрізка, побілка і розкислення допоможуть позбутися проблеми і знизити ймовірність повторення ситуації в майбутньому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені