Навіщо білити дерева восени

Кора – це своєрідне захисне покриття дерев. Саме вона страждає в першу чергу від різних змін у зовнішньому середовищі, наприклад: від палючих променів сонця, морозу, різких змін температур, сильного холодного вітру, від гризунів та інших шкідників і т. д. Під впливом несприятливих зовнішніх факторів кора з часом стає дуже грубою, розтріскується, і може початися її відшарування. Щоб вам було зрозуміліше, просто порівняйте шорстку поверхню, покриту тріщинами, старої рослини і гладку тоненьку шкірку молодого деревця.

Оскільки кора дерев приймає на себе удар першою, треба обов’язково стежити за тим, в якому стані вона знаходиться. При цьому при регулярній побілці кори дерев вона надійно захищена від:

сонячних опіків взимку і навесні, адже в цей час на рослині немає листя, і його стебла і стовбур беззахисні перед палючими променями; різких змін температур, через які на ній з’являються тріщини; від шкідливих комах, які селяться у деревній корі.

Саме тому кожен досвідчений садівник знає, що до побілки стовбурів потрібно підходити з великою відповідальністю. При цьому пам’ятайте, що білити треба не тільки плодові дерева, але і декоративні.

Досвідчені садівники стверджують, що білити дерева треба 2-3 рази в рік: на початку весняного періоду, а також у літній і осінній час. При цьому восени проводиться основна побілка. Найкращий час для проведення даної процедури ― жовтень або листопад, незадовго до перших заморозків. Осіння побілка допомагає вберегти рослини від шкідливих комах і патогенних грибків, які зібралися зимувати в корі. Крім цього, побілені стовбури будуть захищені від формування полою, а голодні гризуни будуть обходити їх стороною.

У тому випадку, якщо дерева зимували небіленими, тоді провести побілку потрібно буде в кінці зими або на початку весни. Краще за все це зробити в лютому. Справа в тому, що в кінці зими в денний час невибілені стовбури можуть нагріватися палючими променями сонця до 11 градусів. А це може призвести до початку сокоруху. Однак у лютому вночі температура повітря може опускатися до мінус 10 градусів, тому сік може замерзнути. У результаті нерідко спостерігається розрив тканин рослини і формування морозобоїн, які являють собою глибокі і великі тріщини в корі. Якщо ж на поверхні стовбура та на підставі скелетних гілок буде покриття білого кольору, то воно буде відбивати промені сонця. Завдяки цьому не буде відбуватися нагрівання кори, в результаті чого сокорух не почнеться раніше часу і не з’явиться морозобоїн. Якщо восени дерева були побілені, то навесні побілку рекомендується освіжити. У цьому випадку її проводять у лютому-березні або ж у перші дні квітня.

Для побілки дерев найчастіше використовують водно-дисперсійну або водоемульсійну фарбу, а також розчин вапна. До складу розчину, використовуваного для побілки, повинні обов’язково входити такі компоненти: вапно або крейда, оскільки колір розчину повинен бути білим, щоб розсіювати палючі промені сонця; щоб розчин краще прилипав до поверхні дерева, у нього додають глину або клей;  як дезінфікуючий засіб використовують фунгіцид, причому найбільшою популярністю користується мідний купорос.

Досить великою популярністю серед садівників користуються розчини вапна. Незважаючи на те, що цей засіб використовується для побілки дерев з давніх пір, володіє простою рецептурою і порівняно невисокою ціною, у нього є один значний недолік ― воно дуже швидко змивається.

Однак перш ніж приступити до побілки, слід зайнятися підготовкою стовбурів. Виберіть для цього вологий день і проведіть очищення нижньої частини стовбура і скелетних гілок від моху, лишайників, а також старої кори, яка вже відшарувалася. Очищати стовбур потрібно виключно руками, які слід захистити садовими рукавичками з щільного матеріалу. Застосовувати для цього губки, скребки, пластикові або металеві щітки вкрай небажано, оскільки ними ви з легкістю можете травмувати здорову кору. Всі поглиблення і тріщини в корі необхідно добре прочистити за допомогою загостреного кілочка або ножика, виготовленого з дерева.

Все, що ви прибрали зі стовбура дерева під час його очищення, необхідно знищити. Після цього слід провести дезінфекцію очищеної кори. Дезінфікують дерева розчином мідного купоросу (3-5%). При бажанні замінити мідний купорос можна такими засобами, як Оксихом, бордоська суміш, ХОМ або Абига-пік. Обробляють стовбури знезаражувальним складом за допомогою дрібнодисперсійного розпилювача з близької відстані.

Коли дезінфекція кори буде завершена, закладіть рани на рослині. Садівники для цього використовують глиняну бовтанку, садовий вар або садову пасту Раннет. Після цього можна розпочати безпосередньо  побілку. Частина садівників впевнена в тому, що молоді деревця білити не можна, оскільки вапняний розчин здатний спалити їх тонку кору. Але фахівці стверджують, що восени  саджанці і деревця, яким виповнилося 1-2 роки, можна спокійно побілити водно-дисперсійною або водоемульсійною фарбою, яка абсолютно нешкідлива для них. Можна використовувати для цієї мети і вапняний розчин, але тільки в більш низькій концентрації. Якщо ж залишити молоді деревця небіленими, тоді палючі промені сонця взимку і навесні заподіють їм куди більшу шкоду, ніж вапняний розчин.

Покривати фарбою або вапном слід не тільки увесь штамб, але і нижню частину скелетних гілок (на 1/3 їх довжини). Дорослі дерева, як правило,  на висоту від 180 до 200 см. Оптимальна товщина побілки – приблизно 0,2–0,3 см. Розчин, який використовують, повинен мати однорідну консистенцію, без грудочок і білосніжний колір.

Якщо ви будете білити плодові дерева двічі в рік, то завдяки цьому вони стануть більш стійкими до хвороб, будуть давати більший урожай, при цьому якість плодів стане помітно кращою. Також помітно збільшиться і тривалість життя дерев.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені