Навіщо нам Московська вулиця?

Група авторитетних вінницьких істориків звернулась до мешканців міста щодо процесу деколонізації міського простору Вінниці. Під деколонізацією науковці розуміють позбавлення від російської імперської спадщини, зокрема це стосується назв вулиць. Публічне звернення оприлюднено на фейсбук-сторінці Вінницького історичного товариства.

«Повномасштабне воєнне вторгнення Росії на суверенну територію України спонукає нас усіх визнати важливі життєві реалії, на які ми вперто і наївно закривали очі протягом довгих років. Нарешті усім громадянам України стало зрозуміло, що росіяни ніколи не були для нас братами. Наша «спільна історія» є нічим іншим, як багатовіковим жорстоким нищенням і системним приниженням української ідентичності московським колонізатором. Наше багаторічне сприйняття російського внеску у світову культуру і цивілізацію було перебільшеним.

Наївно вважати, що теперішня війна – результат політичної волі лише одного кремлівського воєнного злочинця Владіміра Путіна. Ця мерзенна війна активно чи за мовчазною згодою схвалена більшістю російського суспільства, вихованого на «великій російській культурі», яка насправді є імперською та шовіністичною за своєю суттю.

Сьогодні слід інакше дивитися не тільки на глобальні стосунки між нашими народами, але й на деталі локальної історії та локальної пам’яті. Переконані, що наш моральний обов’язок вимагає глибокого переосмислення вінницького громадського світогляду і культурного ландшафту. Насамперед, йдеться про деколонізацію наших вулиць, місць пам’яті та історичних наративів.

У Вінниці не повинно бути вулиць Московської, Алєксандра Нєвського, Стєпана Разіна, Алєксандра Суворова, Валєнтіни Тєрєшкової, як і низки інших топонімів та пам’ятників, які закріплюють у свідомості колоніальне минуле і домінування російської мови, російської культури та російської версії нашої історії. Натомість у місті мають бути гідно вшановані українські Герої минувшини та сьогодення», – йдеться у зверненні, яке підписали заслужений працівник культури України Катерина Висоцька, кандидати історичних наук Богдан Галайко, Сергій Калитко, Павло Кравченко, доктори історичних наук та професори Тетяна Кароєва, Ольга Коляструк, Юрій Легун, відповідальний секретар Ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки міста Вінниці Олександр Федоришен.

Підписанти просять вінничан надсилати ідеї та пропозиції щодо того, які вулиці варто перейменувати і як саме, на електронну адресу 1363vn@gmail.com для їх подальшого опрацювання та винесення на розгляд Ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки при Вінницькому міському голові.

До речі, у Вінниці вже є подібні ініціативи, навіть зареєстровано відповідну електронну петицію до міської влади, в якій пропонується змінити назви вулиць Блока, Павлова, Ватутіна, Бестужева, Воїнів-Інтернаціоналістів, Успенського, Грибоєдова, Московської тощо. Але до цього питання варто підійти зважено, бо дехто пропонує навіть відмовитись від вулиці Гоголя, названої на честь українського письменника, який писав про Україну, хоча й російською мовою.

Юрій СЕГЕДА

Фото Андрія ЗАВЕРТАНОГО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені