«Нашу громаду перегнули через коліно…»

Продовження теми

У попередньому номері «Вінниччини» була надрукована стаття «Взяли депутатів нахрапом…», у якій йшлося про перипетії навколо призначення старости в селі Курилівці Жмеринського району. На цю публікацію оперативно відгукнулася жителька села Маньківка Бершадської громади Людмила Прибила. Ось якого листа надіслала вона у корпункт газети.

– У нашу Маньківську сільську громаду, всупереч волі народу, призначили старостою Году Олександра Івановича, якого ніхто в селі не знає, – пише вчителька-пенсіонерка. – Ознайомившись на сайті міської ради з проєктом рішення щодо старости для нашого села, жителі були не лише здивовані, а й глибоко обурені! Адже пропозиції щодо кандидатур на цю посаду були, з відповідними анкетами, попередньо представлені міському голові.

В кінці грудня 2020 року, за ініціативи тодішньої громадської ради при райдержадміністрації та сприяння новообраної ради Бершадської ОТГ, була проведена зустріч активістів із представниками Подільського центру правової допомоги. Правники центру ознайомили присутніх із чинним законодавством щодо самоврядування та обов’язків  майбутніх  старост. А також міським головою та його заступником було запропоновано всім бажаючим подати свої кандидатури на старосту села та заповнити  відповідні анкети. З нашого села були присутні я, Ольга Тихоненко та Аня Барабаш. Ольга та Аня виявили бажання очолити сільську громаду – обидві молоді, ініціативні, освічені та добре знають проблеми села. До того ж проживають в Маньківці…

Треба сказати, що наше село красиве, має зручне розташування. Але колишній сільський голова дбав лише про свій спокій та статки, тому проблем накопичилося багато! Я два скликання була депутатом сільської ради і знаю це, як кажуть, не з чужих слів. Перспективи для розвитку села є, було б лише бажання цим займатися.

Отож обидві кандидатки, надихнувшись бажаними перемінами, гарно попрацювали над анкетами та подали до міської ради, де вказали не лише проблеми та шляхи їх вирішення, а й вказали своє бачення перспектив розвитку села.  Яке ж було здивування, коли кандидатом на посаду старости села міський голова запропонував зовсім сторонню людину. Навівши справки щодо пана Годи О. І., запропонованого нам у старости, ми дізналися, що він є жителем села Чернятка, яка належить до сусідньої Джулинської ОТГ. Про скандали у цьому селі (воно знаходиться недалеко від нашого) багато писали в пресі, є цілі ролики в Інтернеті. Пан Года був деякий час виконавчим директором сільськогосподарського підприємства, пов’язаного із цими скандалами. Тож стало зовсім незрозумілим, чому людину, яка нікого і нічого не знає в селі, нам сватають у старости. Люди були дуже обурені…

Почали збір підписів. До речі, по хатах ми не ходили, а надрукували звернення до міського голови, рознесли по магазинах і запропонували бажаючим їх підписати.

Із зібраними підписами проти Годи ініціативна група поїхала на прийом до міського голови пана Драгана. Треба сказати, що він нас уважно вислухав, розповів про плани щодо села і заявив, що це його право призначати старосту і йому треба, щоб це був саме агроном за освітою! На наше зауваження, що це ніяк не пов’язується із обов’язками старости, та й агрономи в селі є, він ще раз повторив, що йому потрібен саме цей агроном!

Таким чином наше прохання прислухатися до думки жителів та не призначати на посаду сільського старости Олександра Году, який не проживає на території громади,  а призначити людину, яка проживає в селі та знає його проблеми і переймається  ними – було проігнороване!

Оскільки призначення старост, за законом,  затверджується сесією міської ради, то ми зверталися й до депутатів, аби підтримали сільчан та не проголосували за Году.

Того дня, 28 лютого, коли на сесії міської ради розглядалося питання призначення старост, нас приїхало в Бершадь 12 чоловік. На сесію було винесено близько 50 питань! Призначення старост розглядалося в самому кінці. Народу був повний зал! Прохання перенести  питання призначення старост наперед не набрало голосів! Отож  сесія тягнулася до самого вечора. Дуже багато представників різних сіл були незадоволені…

Але нашій громаді «повезло» найбільше!  Голосували за нашого кандидата двічі.

При першому голосуванні  кандидатура Годи не набрала достатньо голосів (17 замість прохідних 18). Після того, як було розглянуто ще кілька наступних питань, відбулося переголосування, що суперечить чинному регламенту (тими ж депутатами затвердженого!). Тепер пан Года заручився підтримкою 19 депутатів…

Тоді ж, на сесії,  депутат А. М. Козоріз заявив, що таке переголосування є незаконним, оскільки порушує регламент. Після того, коли наш депутат Січак О. Г. звернувся із запитанням, чи залишається дійсним попереднє рішення,  відповіли згодою.

Таким чином, маньківчани обнадіяні повернулися додому. А навздогін нам прилетіла звістка, що в протокол вписали рішення про обрання старостою села Маньківка Году О. І.  Це є незаконним, оскільки прийнято з порушеннями – не проведено попереднього обговорення в сільській громаді та  не враховано думки жителів села!

В цьому ми вбачаємо корупційну складову, оскільки Года є рідним дядьком пана Драгана.

Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування”:

“(староста)… представляє інтереси жителів відповідного села, селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради”. То скажіть на милість, як може представляти інтереси жителів населеного пункту та особа, яку ці жителі у абсолютній більшості не сприймають, не знають та обурені таким призначенням!

Невже серед жителів трьох наших сіл Маньківка, Шумилово та Крушинівка не можна обрати старостою людину, яка б користувалася довірою селян? Тим паче, що такі кандидатури були запропоновані пану Драгану! А так – нашу громаду перегнули через коліно…

Уже місяць, як Года «працює на благо громади», але навіть не зробив спроби познайомитися із жителями, не зустрівся із активістами!

Поруч із Маньківкою розташоване село Війтівка. Там теж до цієї пори немає старости! Влада просто ігнорує думку сільської громади. Обурені й жителі сіл Яланець та Осіївка.

Ось такі наші невеселі справи.

Якщо хоча б крапельку нас підтримаєте, то будемо вдячні за публікацію у «Вінниччині».

Підготував Віктор Зеленюк

З приводу вищеописаних подій ми поспілкувалися з Бершадським міським головою Віталієм Драганом. Пославшись спочатку на зайнятість, він все-таки коротко прокоментував ситуацію: «Староста в селі Маньківка вже є, він працює. Це розумна й адекватна людина слова і діла, яка одинадцять років була керівником фермерського господарства у селі Чернятка Джулинської ТГ. І нехай трудиться на благо людей, нехай виправдовує довіру, а про результати його роботи будемо говорити через рік після призначення…».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені