Небезпечний вовчок
Вовчок звичайний, капустянка або ведмедка. Так, ця комаха має декілька назв. Живе вона y ґрунті й рідко з’являється на поверхні, літає вночі. Добре плаває і може долати значні водні перешкоди. Природні місця поширення – вологі та багаті гумусом грунти, заплави річок, озер, боліт, зрошувані та добре угноєні поля. Живуть вони y норах довжиною до 1 м, горизонтальних ходах, розміщених під поверхнею ґрунту.
Серед багатьох шкідників, вона завдає великої шкоди рослинам. Пошкоджує фактично всі овочеві, кормові культури, найбільше заселяє городи та дачні ділянки. Вони виїдають висіяне насіння, підгризають коріння, у коренеплодах овочевих культур і бульбах картоплі шкідник виїдає великі порожнини.
Це один із найбільш небезпечних шкідників для рослин. На своєму шляху ці комахи нищать все. Крім того, вони дуже багатоплідні (за раз самка відкладає до 300 яєць), тож боротися з ними треба постійно.
Якщо ви натрапили на нору капустянки, злегка прокопайте її вглиб і залийте мильним розчином. Для боротьби з комахами можна скористатися не лише милом, а й звичайним пральним порошком.
Медведки не витримують аромату мийних засобів, тож через деякий час комаха вилізе на поверхню ґрунту. Треба дочекатися цього моменту і зловити її, а тоді – розчавити. Але пам’ятайте, що втопити її у вас не вийде.
Ще можна зробити спеціальні пастки-приманки. Для цього беруть скляну банку, краї якої обмазують медом чи варенням. Всередину також варто покласти ложку солодкої приманки, а тоді закопати банку в городі так, щоб її краї опинилися на рівні ґрунту.
Ночами капустянки виповзають зі своїх нір і повзуть на запах солодкого. Потрапляючи всередину такої пастки, комахи вже не виберуться назовні. Такі пастки краще перевіряти щодня – аби у них не накопичувалося забагато шкідників.
Одним із найцікавіших способів боротьби з ведмедкою є висадка чорнобривців навколо грядок. З коріння цих квітів виділяються особливі речовини, які відлякують комах. Садити чорнобривці можна і безпосередньо на грядках чи у теплиці.
З настанням весни при появі капустянки можна використовувати настій валеріани. Для приготування 10 л спеціального розчину треба всього 3 столових ложки валеріани. Щотижня, після основного поливу рослин, під кожен кущ і дерево на городі виливають по склянці приготованого розчину. Зазвичай, для відлякування капустянки вистачає трьох-чотирьох таких поливів.
На диво, капустянки люблять свіже пиво. Для того, щоб позбутися цих шкідників, у пляшку з широким горлом треба налити 100 г свіжого пива і закопати її у землю під кутом 45 градусів, аби верхній край горла опинився на рівні поверхні ґрунту. Після установки таких пляшок-пасток лунку оббризкують водою і прикривають яким-небудь матеріалом, а тоді насипають зверху трішечки землі.
Такі пастки дієві аж до двох тижнів, але перевіряти їх все одно варто частіше.
І насамкінець – хімічний спосіб відлякування і знищення цього гризуна. У спеціальних магазинах продають безліч засобів від ведмедки. Зазвичай отруту змішують із відвареними крупами і додають під час висаджування розсади у кожну лунку. Можна також закопати отруйні «смаколики» для капустянки у різних місцях на городі або просто їх розсипати на грядках.