«Незалежність – це відповідальність кожного з нас за власні дії»

На запитання кореспондента «Вінниччини» відповідає голова Жмеринської міськради Анатолій Кушнір

Довідка. Анатолій Петрович Кушнір народився у Жмеринці 10 листопада 1961 року. Закінчив міську середню школу №4 та Барський автодорожній технікум. Після служби в армії розпочав трудову діяльність майстром із ремонту доріг Жмеринської дорожньо-експлуатаційної дільниці. Потім працював майстром, начальником цеху заводу «Сектор», механіком Жмеринського управління газового господарства, в кооперативі «Нектар», директором ПП «Час», директором ПП «Корунд». У 2014 році був обраний головою Жмеринської міськради. Після спланованого у 2018 році «депутатського перевороту» був незаконно звільнений з посади міського голови,  але не здався на милість обставинам і продовжував добиватися торжества правди. Це сталося 4 червня 2020 року, коли Верховний Суд України задовольнив касаційну скаргу Кушніра А. П. та поновив його на роботі з 23 травня 2018 року. Рішенням Верховного Суду України був поновлений на роботі також перший заступник міського голови Костянтин Тимунь та визнане незаконним рішення сесії міської ради про «розпуск» виконавчого комітету Жмеринської міськради.

  •  Отже, Анатолію Петровичу, що означає для вас у конкретних діях «незалежність України»?
  •  Українці завжди були волелюбним народом. Ще від часів козацтва та становлення Київської Русі ми відчували прагнення мати власну державу, мову, культуру, хотіли жити і господарювати на власній землі, через це не раз доводилося підніматися на боротьбу за її захист та відродження. Це ж саме ми бачимо і сьогодні на Сході держави. Наші хлопці-захисники героїчно стали на захист цілісності держави і обороняють її суверенітет. Незалежність – це перш за все відповідальність кожного з нас за власні дії. За чесно виконану роботу,  небайдужість до справи, яку виконуєш, до рідного села чи міста, до долі держави в цілому. Багато залежить від нашої свідомості, адже часто українці звикли скаржитися, як живемо погано, але в цю ж мить викидають сміття у себе під носом, ламають лавки в парку та крадуть квіти з клумб… Ми повинні шанувати історію нашого краю, цінувати героїв, які захищають наш мир і спокій, та розвивати економіку рідної держави, яка б змогла стати конкурентоспроможною.

– Ви єдиний в області керівник громади, який пройшов «сім кіл пекла» і довів свою правоту…

  •  Є багато притч та прислів’їв у народі, які говорять: «Правда завжди буде зверху!». Жмеринчани знають, що я сам не просився у мери. Я самодостатня людина, яка усього у своєму житті досягла своєю працею. Я гордий своєю сім’єю і родиною, кожен з якої працює і знає ціну заробленій копійці. У такому ж дусі виховую своїх п’ятеро онуків! Коли у 2014 році під час революції в країні і в нашому місті люди стояли на площі під мерією і самі мені запропонували: «Йди на міського голову, ми тебе знаємо, ми тебе підтримаємо!», я не міг відмовити. Добре усвідомлював відповідальність, та й розумів, що це шанс самому довести свою принциповість та зробити місто більш сучасним та затишним. А те,  що депутатський корпус спробував піти проти волі людей, то ми бачимо результати їхніх дій. І жмеринчани це добре бачать. Коли я за рішенням Верховного Суду України повернувся до своїх повноважень, то в бюджеті міста був дефіцит, а зарплати «керманичів» були за сотню тисяч гривень. Сьогодні ми знову зуміли досягти перевиконання бюджету за результатами І півріччя, і ці кошти на сесії вже спрямували на ремонти доріг, благоустрій, на реалізацію програми «Розвиток плавання в Жмеринській громаді», на капітальні ремонти в освітній галузі та співфінансування великих проєктів.

– З якими показниками зустріла громада 30-річчя Незалежності України?

  •  За 7 місяців поточного року доходи громади фактично виконано на  110,2 %, і становлять 262,2 млн грн. На сесії міської ради разом із депутатами ми затвердили Стратегію  розвитку Жмеринської міської територіальної громади до 2030 року – основний дороговказ напрямків розвитку нашої громади. За результатами чергового рейтингу інституційної спроможності і сталого розвитку малих та середніх громад України з чисельністю населення до 150 тисяч, сформованого Фондом «Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу», Жмеринська міська територіальна  громада  визнана   лідером  і посіла перше місце у рейтингу серед 20-ти громад. Це свідчить про те, що ми постійно шукаємо можливості для розвитку, залучаємо додаткові кошти для розвитку громади. Так лише за 2020 та 2021 роки нам вдалося залучити 34,5  млн грн на реалізацію проєктів  по впровадженню  енергозберігаючих заходів, проведення  капітальних ремонтів закладів соціальної сфери та інфраструктури.

У 2017 році Жмеринка була на вустах у всіх центральних телеканалів, адже ми зуміли залучити найбільший на той час у всій Вінницькій області європейський грант на утеплення шкіл і дитячих садочків – понад 700 тисяч євро. Ми демонструємо не лише зменшення споживання традиційних видів палива та викидів вуглекислого газу (СО2) у навколишнє середовище щонайменше на 20%, а й радіємо, що діти навчаються у затишних і нових класах, з сучасною системою рекуперації.

Сталий енергетичний розвиток Жмеринської міської територіальної громади було розпочато ще у 2009 році, після підписання Угоди мерів. У результаті виконання усіх заходів, станом на 31.12.2020 року, скорочення викидів CO2 складає 15,77% від рівня викидів у базовому 2011 році.

У грудні 2020 року за результатами конкурсної комісії Жмеринська міська територіальна громада стала партнером Проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що впроваджується в Україні компанією «GIZ GmbH» за дорученням урядів Німеччини та Швейцарії. Ми отримали можливість співпраці у сфері енергоефективності та енергоменеджменту. У рамках проєкту планується спільна діяльність на період 2021-2025 років.

Для того, щоб сприяти досягненню амбітних цілей своєї громади  та забезпеченню потреб місцевих жителів без шкоди для майбутніх поколінь, 1 червня 2021 року після підписання Угоди мерів Жмеринська міська територіальна громада приступила до підготовки Базового кадастру викидів і проведення Оцінки ризиків і вразливості до змін клімату та розпочала розробку Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК) до 2030 року. У результаті впровадження заходів Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК) до 2030 року наша громада  посилить динаміку скорочення CO2 на своїй території, поліпшить якість життя своїх жителів, отримає розширені можливості від залучених джерел фінансування, інвестицій та партнерських зв’язків.

Окрім грантових європейських коштів, наша громада щорічно залучає кошти Державного фонду регіонального розвитку. Так, у 2020 році з Державного фонду  було виділено 4231,1 тис. грн із співфінансуванням бюджету громади у сумі 1124,8 тис. грн на проведення капітального ремонту приміщення будівлі (корпусу 2) дитячого садочка №7 «Ромашка». У цьому році завдяки субвенції на соціально-економічний розвиток територій та спільно у співфінансуванні з місцевого бюджету ми завершимо благоустрій території та встановимо сучасні дитячі майданчики поруч із будівлею. Це дає змогу створити додаткових 50 місць для дітей дошкільного віку та забезпечити  в повному обсязі доступ до якісної дошкільної освіти.

За рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку у сумі 10,0 млн грн та з місцевого бюджету 1,0 млн грн проводиться реконструкція спортивно-оздоровчого комплексу «Авангард» в смт Браїлів.

За рахунок державної програми «Велике будівництво» та співфінансування з місцевого бюджету завершено роботи з реконструкції першого поверху головного корпусу Жмеринської центральної районної лікарні під відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги та реанімації. На роботи  з державного бюджету виділено 8368,9   тис. грн, з місцевого   бюджету – 5253,0  тис. грн.

У поточному році  громада отримала 1886,2 тис. грн субвенції з державного бюджету на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення доступу до інтернету в сільській місцевості. Це дозволить забезпечити швидкісним інтернетом усі соціально важливі об’єкти у всіх селах нашої громади.

У 2021 році  громада також отримала  субвенцію з обласного бюджету  на капітальний ремонт дорожнього покриття  по вул. Островського  у Браїлівському старостинському окрузі  та вулиці  Набережна у Рівському старостинському окрузі.

Залучаємо також кошти і з обласного природоохоронного фонду. У 2020 році було проведено реконструкцію напірного каналізаційного колектора від КНС по вул. Гастелло до камери гасіння по вул. І.Франка. Витрачено з місцевого бюджету 384,91 тис. грн, з обласного природоохоронного фонду  – 1055,5 тис. грн.

Активно беремо участь в обласному конкурсі розвитку територіальних громад та конкурсі «Комфортні громади». У 2020 році  реалізували проєкт «Ресурсна кімната – крок до успішної соціалізації дітей з особливими освітніми потребами» в опорній школі № 5, з фонду конкурсу залучили 190,0 тис. грн. Для безпеки жмеринчан розпочали реалізацію проєкту «Безпечне місто» – монтаж системи  відеонагляду на в’їздах у місті Жмеринка. З  фонду обласного конкурсу залучили додаткові 350,0 тис. грн.

З метою реалізації новацій Нової української школи щорічно здійснюємо активні заходи для створення сучасного освітнього середовища.

Усі першокласники мають змогу навчатися у відремонтованих класних кімнатах, з одномісними партами, які регулюються під зріст дитини, із сучасним мультимедійним і комп’ютерним обладнанням. З початку реалізації НУШ ми вже облаштували 88 класних кімнат для першокласників, обладнали 6 кабінетів математики зі спеціальним комп’ютерним та програмним забезпеченням.

Багато уваги приділяємо для забезпечення інклюзивності і доступності: у соціальних закладах передбачені пандуси, у школах і садочках, де навчаються діти з інвалідністю, облаштували сучасні ресурсні кімнати із необхідним методичним забезпеченням, спеціальні вбиральні та зони для терапії. Усього відкрили 8 ресурсних кімнат.

Можемо пишатися тим, що ми одні  із перших в Україні започаткували новий підхід до системи безпечного харчування в закладах освіти. Про це не раз розповідали в сюжетах національних телеканалів. Приготування їжі школярам відбувається за рецептами Євгена Клопотенка, а кожна дитина має право самостійно обрати страву до смаку. Це стало можливим  завдяки тому, що в 2019 та 2020 роках було проведено капітальні ремонти шкільних їдалень та харчоблоків в школах №2, №3, №4 та №5, сьогодні триває капітальний ремонт у школі №6. У всіх закладах роботи здійснено комплексно із заміною всіх комунікацій та придбано нове, сучасне технологічне та кухонне обладнання.

Одночасно зазначу, що ми одні із перших в області відкрили  Інклюзивно-ресурсний центр, де на сьогодні безкоштовні якісні освітні послуги отримують понад 500 дітей із різних куточків нашої громади та сусідніх громад. Для зручності фахівців і проведення занять на віддаленій роботі з особами, що потребують особливих освітніх послуг, придбано спеціалізований автомобіль. Завдяки залученій державній субвенції та частковому співфінансуванню придбали новий шкільний автобус для проїзду учнів до опорних закладів освіти.

Переможцями  державної  програми  «Спроможна школа для кращих   результатів»  став проєкт  «Від сучасного харчоблоку до здорового та безпечного харчування» Браїлівського ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. В.О. Забаштанського (загальна вартість проєкту – 1939,8 тис. грн) та проєкт «Пожежна сигналізація в закладі освіти – необхідна умова створення безпечного освітнього  простору» школи №5 (загальна вартість проєкту – 1155,5 тис. грн).  

Якщо говорити про розвиток спорту, то варто сказати, що у цьому році розробили програму «Розвиток плавання Жмеринської громади», яка має на меті зробити відвідування спортивно-оздоровчого комплексу доступним для пільгових категорій населення. Вперше за 15 років на базі нашого басейну провели обласні змагання з плавання. Це дійсно те, чим сьогодні можемо пишатися. Завжди підтримуємо ініціативи наших жмеринчан, які подають ідею розвитку громади на конкурси. Творчі педагоги змогли залучити грант на відкриття гуртка робототехніки, у школі №1 вдалося відкрити сучасний мотузковий парк. Проєкт також писали і подавали на конкурс освітяни.

Щороку встановлюємо нові дитячі ігрові та спортивні майданчики у різних мікрорайонах нашого міста. У минулому році облаштували мультимедійний майданчик на базі школи №6, футбольне поле із штучним покриттям на базі школи №2, нещодавно встановили спортивні тренажери та майданчик для вуличного виду спорту, воркауту.

Тримаємо на контролі питання благоустрою громади, проводимо роботи з капітальних ремонтів мереж вуличного освітлення у сільських населених пунктах, які приєдналися і до цих пір не мали освітлених вулиць.

Виходячи з можливостей бюджету, проводимо поточні ремонти дорожнього покриття та прибудинкових територій. Цьогоріч капітально відремонтували покрівлю музею, завершуємо капітальний ремонт системи опалення у дитячому садочку №2.

– Чи можна умовно поставити знак «дорівнює» між роботою у «самостійному плаванні» та у складі приєднаних сільських громад?

 – Звісно, ні. Жмеринська міська територіальна громада є найбільшою громадою за чисельністю населення у Вінницькій області, до якої  входить місто обласного значення Жмеринка, смт Браїлів  та 32 сільських населених пункти у 12-ти старостинських округах: Жуковецький, Коростівецький, Рівський, Леляцький, Браїлівський, Біликовецький, Дубівський, Кармалюківський, Куриловецький, Лисогірський, Людавський та Почапинецький. Ми розуміємо, що перед нами стоять нові виклики, адже більшість інфраструктурних об’єктів у сільській місцевості знаходяться у дуже занедбаному стані. Ми отримали на баланс комунальні підприємства із заборгованістю у зарплатах та за енергоносії. Потребують ремонтів заклади освіти, культури, охорони здоров’я, дороги… Але більшість із приєднаних населених пунктів не мають стільки податків та зборів, щоб вирішити усі проблемні питання і забезпечити той комфорт, якого прагне кожен з нас. Ми зіткнулися з такою проблемою, як утримання сільських шкіл, у яких навчається від 5-ти до 40 дітей. У разі неукомплектованості класів держава перекладає утримання таких шкіл на місцевий бюджет, а це десятки мільйонів на зарплати освітян, енергоносії та забезпечення освітнього процесу. Ми не можемо собі дозволити такої розкоші. Та це й без розвитку закладу, а лише утримання у такому ж стані, як і до цього часу, без ремонтів та сучасного обладнання… Тому на сесії прийняли рішення забезпечити курсування шкільних автобусів до опорних шкіл, де діти зможуть на рівні з іншими дітьми відвідувати гуртки, займатися плаванням в басейні, харчуватися у нових шкільних їдальнях, користуватися мультимедійним та комп’ютерним обладнанням.

– Якими настроями «дихає» депутатський корпус? Чи не зріє в ньому, раптом, новий «заколот»?

– У депутати йдуть амбітні люди, які прагнуть досягти певних цілей та намірів, про які вони заявляють перед виборами. Так, у нас бувають гарячі дискусії щодо тих чи інших питань, але обговорювати проєкти рішень намагаємося під час засідань постійних депутатських комісій. Чи не зріє «заколот»? Ні, не зріє. Депутати розуміють, що проти волі людей не підеш, а втратити довіру населення – куди гірше. Найкращий спосіб роботи – чути один одного та вибудовувати таку модель співпраці, від якої у виграші будуть усі жителі громади. І я говорю не лише про співпрацю виконавчого органу з депутатським корпусом, тут має бути тісна співпраця з громадськістю, дорадчими органами – політико-консультативною радою, Громадською радою, молодіжними організаціями, головами квартальних комітетів та старостами старостинських округів, які приєдналися. І в такому разі усім потрібно на другий план відставляти свої політичні амбіції і разом виконувати роботу на результат.

– Чи  виправдовує довіру мера сформована «команда»?

– Так, виправдовує. Серед них є як молоді та ініціативні представники, так і ті, що мають кілька десятків років життєвого досвіду. Розумію, що об’єднання громад ставить перед нами нові виклики і вимагає певних рішучих кроків, але, знову-таки, лише у діалозі з усіма можна дійти до істини і правильного рішення.

– І на завершення – кілька слів про плани на перспективу.

–  Як людина з бізнесу я добре розумію, що розвиток економіки громади  неможливий без інвестицій та розвитку підприємництва, створення нових робочих місць. Тому плануємо створити сприятливі умови для діяльності суб’єктів господарювання та залучення інвесторів. З соціальних проєктів плануємо  в найближчий час розпочати реконструкцію міського стадіону та інших спортивних об’єктів в парку культури і відпочинку.

Продовжити впроваджувати енергозберігаючі заходи у бюджетних закладах, провести термомодернізацію  та утеплення фасадів будівлі школи №5, а в подальшому і школи №6. У місті є багато проблем із застарілими комунікаціями водопостачання і водовідведення, тому є наміри залучати кошти і замінювати старі мережі, а потім здійснювати асфальтування.

– Ваше ставлення до теперішнього диспаритету цін…

  •  Диспаритет цін зумовлює зниження рівня рентабельності виробництва сільськогосподарських товаровиробників, зменшує стимули до інвестування в аграрну сферу економіки, знижує рівень життя сільського населення. Проблему диспаритету неможливо розв’язати без державної підтримки сільського господарства, враховуючи низьку купівельну спроможність переважної більшості населення. У свою чергу ми відкрито і прозоро працюємо з інвесторами, пропонуємо співпрацю на вигідних умовах задля створення нових робочих місць та розвитку нашої громади.

Підготував Віктор Зеленюк.

Фото Жмеринка-сіті.  

P.S. Коли цей матеріал було підготовлено до друку, із Жмеринки надійшло нове приємне повідомлення. 16 серпня на базі Жмеринської центральної районної лікарні було відкрито сучасне приймальне відділення, реконструкція якого відбулася  відповідно до вимог брендбуку Міністерства охорони здоров’я України в рамках реалізації державної програми «Велике будівництво».

Від імені усіх земляків Анатолій Кушнір подякував народному депутату України Ірині Борзовій та голові облдержадміністрації Сергію Борзову за потужну підтримку медичної галузі громади.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені