Нехитрий уланівській бренд
Вже 74 роки виповнилося страві, яка прославила Уланів, що в Хмільницькому районі, на весь колишній Радянський Союз. Готується вона всього 20 хвилин та потребує мінімальну кількість інгредієнтів, зате задоволення від її споживання отримує навіть той, хто ніколи не був ярим прихильником страв із картоплі.
Вигадала цей нехитрий рецепт сільська кухарка Глафіра Дорош майже спонтанно. А після того, як страва потрапила до столу «поважного» керівництва, її спробували і по достоїнству оцінили – пропозиції про зміну робити та численні листи з проханнями поділитися рецептом чи не з усього СРСР щодня надходили на адресу скромної кухарки. Однак жінка до останнього дня свого життя залишалася вірною роботі в місцевому кафе, рідному селу та Україні, не промінявши її на «лаври та почьот» в Московії.
Мешканки Уланівської сільської територіальної громади Марина Городинська та Інна Павлюк й досі дбають та бережуть пам’ять про свою землячку та славетну кухарку. Бібліотекарки, маючи чимало інформаційних стендів, які розповідають біографію Глафіри Дорош, колекцію особистих речей уланівчанки та силу-силенну вигаданих нею рецептів.
Пані Марина працює бібліотекарем 7 років, зізнається, що дуже любить свою роботу, адже книги і читання завжди були її хобі, а зрештою стали справою всього життя.
– Я з Глафірою Дорош сусідствувала, наші городи були поруч, – пригадує пані Марина. – Пам’ятаю, що старенька навіть у дуже похилому віці все встигала – і город в ідеальному стані утримувала без жодної бур’янинки, і подвір’я у неї було зразкове, і смачною їжею з її кухні пахло за кілометр.
Уланівська кухарка понад усе любила квіти, а тепер її пристрасть до садівництва перейняла внучка. Глафіра Дорош працювала лише в одному закладі харчування – вже тепер культовому кафе «Мінутка». Авторський рецепт її картоплі й досі дає можливість кожній господині на домашній кухні та кухарю на професійній – досхочу віддатися експериментам, створюючи на його основі власний кулінарний рецепт із додаванням різних поливок, трав чи прянощів.
Пані Інна трудиться в бібліотечній сфері три десятки років. Любить працювати з дітьми, вигадувати та організовувати для місцевого населення пізнавальні та розважальні заходи, аби бібліотека не була місцем нудьги, а стала осередком збору активної молоді та дорослих.
– Наш бібліотечний заклад регулярно реалізує спільні проєкти та літературні вечори з місцевою поетесою Світланою Гавриловою, пошукові квести, творчі майстер-класи, екскурсії для дітей молодшого та старшого віку та багато іншого, аби заохотити молодь читати та розвиватися. У нашій читальні навіть є повністю укомплектована дитяча кімната з іграшками та цікавою періодикою для малюків. Вони із задоволенням проводять там час, граються, інтелектуально зростають, спілкуються, товаришують, – розповіла директорка комунального закладу «Публічна бібліотека Уланівської сільської ради» Інна Павлюк.
Пропонуємо і вам на власній кухні приготувати рецепти авторства Глафіри Дорош.
Картопля по-уланівськи
Інгредієнти: картопля 1 кг,олія – 400 мл, часник – 8 зубчиків, сіль, перець.
Приготування. Почистити картоплюі порізати навпіл, або розрізати вздовж на чотири частини (якщо картопля велика). Помити і обсушити. У сковорідку налити олію і добре розігріти. В киплячу олію висипати картоплю і обсмажити її до золотистого кольору. Для часникової підливки потрібно подавити або розтерти у макітрі часник. Влити олію, посолити і поперчити. Має вийти густа підливка. Покласти картоплю в миску та полити часниковим соусом і накрити кришкою, аби картопля увібрала аромат часнику.
Смажені карасі з родзинками
Інгредієнти: на 1 кг карасів – 100 г рису, 100 г родзинок, 70 г вершкового масла, одна чайна ложка цукру, дрібка солі.
Приготування. Підготовлені свіжі карасі посоліть, посипте перцем. Тим часом приготуйте фарш. Відваріть рис до напівготовності та додайте родзинки, ікру з карасів, цукор, сіль та вершкове масло. Начиніть черевце карасів фаршем і смажте на вершковому маслі.
Печінка з яйцем
Інгредієнти: на 1 кг печінки 100 г олії, 100 г борошна, одне яйце, перець, сіль.
Приготування. Печінку почистити, помити та порізати тоненькими скибочками. Посоліть, посипне перцем, обкачайте в борошні. Потім обваляйте в яйці та підсмажте.
Бабка з кролика у сметані
Інгредієнти: на 1 кг кролятини потрібна склянка сметани, 2 яйця, 150 г білого хліба, 2 ложки вершкового масла, 40 г сушених грибів, 2 цибулини, 1 морквина, пів кореня петрушки, півтори столові ложки борошна, дві горошини чорного перцю.
Приготування. Тушку кролика промийте, відокремте від кісток м’ясо і наріжте дрібненькими шматочками. Кістки залийте холодною водою і зваріть бульйон для соусу, додавши коріння петрушки та моркви. Нарізане м’ясо змішайте з розмоченим у бульйоні білим хлібом і все двічі пропустіть через м’ясорубку. Для приготування фаршу додайте вершкового масла, сметани, яєць і все добре вимішайте. Фарш покладіть у змазану вершковим маслом форму, покладіть у духовку і запечіть. Подаючи бабку на стіл, полийте її грибною підливкою.
Приготування підливи. Сушені гриби промийте, зваріть і дрібно посічіть. Змішайте з підсмаженою цибулею, морквою, борошном та петрушкою. Додайте грибний відвар та перець і все добре проваріть.
Вікторія МЕЛЬНИК
Фото автора