Не чують і не бачать людської біди…

Вінниця – місто, комфортне для всіх. Це кредо міської влади, і це похвально, як мовиться. Але, несподівано: інваліди у нас живуть не лише у Вінниці, а по всій області! Чи дбають про них, чи помічають, відчувають їх проблеми ті особи, чий службовий статус зобов’язує до цього? Я хочу  повести мову  хоча б про одну категорію  інвалідів  – людей з вадами слуху.

Хтось може закинути, що то не така  уже й біда, мовляв, руки-ноги є, очі бачать. Воно то так, але спробуйте зробити один маленький експеримент. Включіть телевізор, але вимкніть звук на 5-7 хвилин. Ну що, вам комфортно?

А таких людей нині в області  більше двох тисяч (і це лише ті, що перебувають на обліку  в обл. УТОГ). Обласна організація Українського товариства глухих  – це те місце, де нечуючим надають кваліфіковану допомогу. Її структурні  підрозділи, територіальні організації в зв’язку з адміністративною реформою так укрупнилися, що з села не догукатися, не доїхати.

Як розповідає голова Гайсинської територіальної організації УТОГ Марія Грабосінська, нині у неї вісімнадцять первинних організацій. Ні фізично, ні матеріально два працівники не можуть відвідати усі села п’яти районів, що входять до складу територіальної організації. Марія Євгенівна написала майже двадцять листів у колишні районні, селищні ради з проханням допомогти  знайти нечуючих людей (особливо в селах), щоб надати їм посильну допомогу у вирішенні їх проблем. І що ви думаєте? Відповів лише… один!

Я пригадую один із випадків. До обласної організації УТОГ приїхала  жінка з вісімнадцятирічною донькою, аби влаштувати ту на роботу. Нечуюча дівчина не лише не  вміла ні читати, ні писати, а й не знала жестової мови. І це на початку 21 сторіччя.  Мало того, що природа обділила молоду красуню, та ще й рідна мама познущалась. Свою старшу доньку вона перетворила на безплатну няньку  для молодших дітей.

А де була депутат  сільської ради, працівники соціальної служби Калинівського району, педагоги місцевої школи?

На щастя, у цієї історії щасливе  продовження. Надійку прийняли на учбово-виробниче підприємство УТОГ, невдовзі вона стала гарною швачкою, нахвалитись нею не могли. І долю свою знайшла, заміж вийшла, діток народила.

Подібну історію спостерігаю нині у селі Махнівка (колишнє Комсомольське  колишнього Козятинського району). Сергій раптом втратив матір, а кілька років тому помер батько. Молодий тридцятирічний чоловік  став зовсім безпомічним. Поки жив батько, Сергій навчався у Березовській спецшколі (Житомирська область), але не закінчив її. Мати забрала його звідти, але натомість не навчила ні працювати по господарству, ні розпоряджатися пенсією. Єдине, що рятує нині: добра сусідка тітка Катерина, але це ж не вихід зі становища!

Людмила Горобець, колишня голова Козятинської  ТО УТОГ, а нині перекладач (адже як такого Козятинського району тепер не існує), розповідає, що приїздила до Сергія, розмовляла з ним. Так, за один приїзд ситуацію не змінити, але ж є депутати (для чого тоді їх обирає громадськість)? Невже всі оточуючі будуть спостерігати, поки спритні п’янички  не «зведуть» хлопця, а то ще й без хати лишать? Невже байдужість так міцно заволоділа усіма нами?

Неля Мирончак

На фото Людмила Горобець (праворуч)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені