Обов’язковий РРО
У цій статті поговоримо про тих підприємців, для кого застосування РРО/ПРРО стане обов’язковим з 1-го січня цього року.
Майже всіх ФОПів, які здійснюють розрахункові операції, зобов’яжуть застосовувати РРО/ПРРО незалежно від видів діяльності та обсягу доходів. Винятки становитимуть лише ФОПи 1 групи.
Закон України №265 визначив, що застосування РРО/ПРРО є обов’язковим для суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій/безготівковій формі, продаючи товари (надаючи послуги) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжних операцій. З нового року платники єдиного податку 2-4 груп, здійснюючи будь-які розрахункові операції, повинні застосовувати РРО/ПРРО. Однак використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при гуртовій/роздрібній торгівлі пальним забороняється.
Є норма Закону, яка звільняє підприємців у сільській місцевості від використання РРО. Але якщо місцева влада своїм рішенням не запровадить обов’язковість його використання. Проте таке звільнення не поширюється на ФОПів, які торгують технікою, що підлягає гарантійному обслуговуванню, торговців підакцизною групою товарів, «ювелірки» і медобслуговування. Ці платники мають обов’язково використовувати РРО.
Фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, повинні застосовувати РРО/ПРРО, здійснюючи будь-які розрахункові операції на загальних підставах. Винятком є ті суб’єкти господарювання, які визначені у ст. 9 ЗУ № 265.
Посилаючись на ст. 298 ПКУ, суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування, подавши для цього заяву до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Особи, які до припинення підприємницької діяльності (переходу на сплату інших податків та зборів) перевищили встановлений обсяг доходу, а потім повторно зареєструвались платниками єдиного податку, зобов’язані застосовувати РРО у всіх наступних податкових періодах протягом їх реєстрації незалежно від подальших змін обсягів доходу.
Зазначимо, що днями податківці Вінницької області на чолі з начальником Миколою Суржиковим зустрілися з представниками сервісних центрів РРО та провайдерами ПРРО. Фахівці фіскальної служби прискіпливо вивчали переваги та недоліки безкоштовного продукту ДПС України порівняно з платними програмними продуктами, які з’явилися на ринку. А ще детально розбиралися, чи дійсно використання РРО представляє собою «надскладний» процес. Адже сучасні вимоги зазначення в розрахункових документах коду згідно з УКТ ЗЕД та передачі копій розрахункових документів із зазначенням усіх обов’язкових реквізитів, викликають у суб’єктів господарювання певні побоювання. Крім того, суб’єкти господарювання з острахом очікують на впровадження нововведення з наявності у розрахункових документах цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку.
У результаті зустрічі домовилися створити групу, яка забезпечить оперативне вирішення питань, пов’язаних з експлуатацією суб’єктами господарювання РРО та ПРРО.
Підготувала Вікторія МЕЛЬНИК