Одесу заснував подолянин?

Однією з історичних пам’яток Вінниччини стала Алея вікових лип. Це об’єкт природнозаповідного фонду місцевого значення, що простягнувся на 140 кілометрів від села Дяківці Літинської громади до Тульчина.

Існує кілька версій висадки цих дерев. Їх чи то посадили за наказом імператриці Катерини ІІ-ої, чи то фельдмаршала Олександра Суворова, але факт залишається фактом: на Поділлі досі ростуть унікальні дерева, чий вік становить близько 250 років.

На жаль, більшість із цих «зелених ветеранів»  перебувають у відверто аварійному стані. Так, нещодавній буревій повалив  у населеному пункті Лукашівка Вінницького району понад 50 дерев. Довелося навіть тимчасово перекрити рух трасою. 

Громади, через які проходить Алея вікових лип, роками намагаються отримати дозволи на вилучення аварійних дерев. Про аварійний стан насаджень знає також екоінспекція, але через природоохоронне зобов’язання нічого вдіяти не може. Хоча історія з липами – це лише частина імперського сліду в Україні.

На  одній із головних площ міста Одеса стоїть пам’ятник російській імператриці Катерині ІІ, що офіційно називається «Засновникам Одеси», хоча всі знають його саме як пам’ятник Катерині.

Установлений 1900 року, демонтований на початку 20-х, але в часи незалежної України у 2007 році – відновлений.

 28 червня цього року громадянкою Стефанією Цегельник створено петицію до Президента України щодо демонтажу монумента, яка 13 липня набрала більше 25 тисяч голосів підтримки і буде розглянута.

У петиції зазначається, що Катерина сприяла геноциду українського та кримськотатарського народів і знищила Запорізьку Січ, тому шансів на позитивне вирішення питання чимало. На утримання пам’ятника з одеського бюджету щорічно виділяють більше одного мільйона  гривень.

І тут виникає історичне питання: а хто ж тоді справжній засновник Одеси? Отже, в  указі Катерини про «заснування Одеси» від 1794 року йшлося саме про заснування Хаджибея, вперше згаданого 1415 року.

 І лише наступним указом цариця змінює назву Хаджибея на Одесу. В  праці історика Яковлева «К истории заселения Хаджибея» (1889) було також доведення органічного зв’язку Хаджибея та Одеси.

Як пише історик: «С сим последним (тобто з Хаджибеєм) неразрывною нитью связана история Одессы и, что еще важнее,  связана генеалогиею жителей».

Згідно з версією Яковлева, шляхтич Коцюба-Якушинський скористався ситуацією і переселив у цей край власних селян та заснував нове поселення. І поселення спершу називалось Коцюбіїв, яке турки пізніше «перехрестили» на Хаджибей.

Відповідно до досліджень подільського етнографа, професора, уродженця села Якушинці Степана Килимника дізнаємося, що родина польських шляхтичів Якушинських (чи не вони, часом, стали засновниками і селища Якушинці, що під Вінницею?) проживала тривалий час на території Вінницького району (повіту) і володіла 9 селами, проте за невідомих обставин трагічно загинула у 1602 році.

Отже, якщо в Одесі і має колись стояти пам’ятник засновнику свого міста, то споруджений на честь подільського шляхтича Коцюби-Якушинського, який заснував місто Хаджибей.

На дане питання в Управлінні охорони культурної спадщини Одеської міської ради відповіли коротко, що розберемося після війни, треба зараз подумати про живих…

А поки на Поділлі стоять напівмертві катеринині (чи суворовські) липи, одесити готуються до повалення пам’ятника російській «злій мачусі», як називав її Кобзар.

Тому в цих історіях все ще попереду…

Юрій КРАКІВСЬКИЙ

Вінницький район

На фото: ті самі віковічні липи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені