Оригінальні рецепти від щирої газдині

Галина Бондар мешкає у Веселівці Теплицької громади вже понад 30 років. Для веселівчан вона вже давно стала рідною, шанованою людиною – бо всі ці роки вірою і правдою працювала фельдшером-акушером. Вона й сама поріднилась із місцевими людьми, хоча коренів своїх – а родом Галина Іванівна зі Львівщини – не забуває. Зберегла вона і свій «западенський» шарм – від підкресленої, обов’язкової до всіх людей гречності, до кулінарних вподобань. Сьогодні пропонуємо вам познайомитись із цією душевною, благородною жінкою саме в цій її іпостасі – прекрасної газдині.

– Сама про себе так сказати не можу, – посміхається Галина Іванівна, – а от матуся моя, Євдокія Михайлівна, була справді зразковою газдинею і дуже смачно готувала – саме так, як було заведено у нашій місцевості. Приміром, завжди знаходила час, щоб приготувати недільний обід, аби вся родина (у нашій сім’ї було троє дітей) могла зібратися за одним столом. Хто ріс у селі, той знає, що на щодень готувати різні витребеньки часу не було, а от правило недільного обіду залишалося незмінним. Як і набір страв: мама завжди готувала домашню локшину з куркою (готових макаронних виробів ніколи не купувала), «затертий» капусняк та вареники, – згадує добрі традиції батьківської сім’ї пані Бондар. – Я якщо був піст, то вареники з картоплею для більшої ситності присмачувались… тертим маком і великою кількістю смаженої цибулі.

Саме такий, «затертий» капусняк, за маминим рецептом, і досі готує Галина Іванівна. Його особливість у тому, що пшоно кидають у суп попередньо розтертим з яйцями та сметаною. Тоді капусняк виходить шовковистим і вигідно відтіняє кисленький смак капусти. А якщо хочете отримати пухкі, «не забиті» деруни, то скористайтесь ще однією порадою від пані Галини: частину натертої картоплі замініть домашнім кисломолочним сиром – ви самі навіть здивуєтесь, як смачно це вийде!

– Коли приїхала на Вінниччину, то першим часом дивувалась, які маленькі, акуратні голубчики тут крутять. У нас робили великі, як пиріжок, іноді їх попередньо навіть обсмажували. І часто здобрювали голубці грибною підливою – подрібнені печериці, обсмажені з цибулею та сметаною, викладають між шарів із голубцями, а на верх додають томатну пасту, – знову наводить цікавий рецепт наша героїня.

За її словами, сама вона щодо їжі невибаглива, надає перевагу простим та здоровим стравам. І донька, і онуки полюбляють все, що приготовлено добрими бабусиними руками. А ще Галина Іванівна прибічник практичності. От що, приміром, можна приготувати на всю родину з половини кілограма фаршу? Виявляється, кілька м’ясних рулетів – дехто не второпає навіть, чи то фарширована риба така смачнюща, чи то завиванець який? Цей рік щедро вродили яблука, тож два рецепти неперевершених пляцків з яблучним кремом будуть як ніколи доречними. Хіба ж даремно один із десертів назвали «небо в роті»?..

Юлія РАЗАНОВА

Капусняк «затертий»

У бульйон, зварений на ребрах, кинути покраяну картоплю і спасеровані на олії моркву та цибулю. Якщо любите більш наваристі супи, то можна обсмажити овочі на шкварках. Згодом, коли картопля буде наполовину готова, додати промиту кислу капусту, спеції.

Коли овочі будуть майже готові, додати пшоняну заправку. Для цього заздалегідь ошпарене пшоно (половину склянки на 3-літрову каструлю) кинути в макітру, додати 2-3 сирих яйця і розтерти все макогоном. У цю яєчно-пшоняну суміш додати 200 г сметани, все перемішати і кинути в каструлю. Дати покипіти ще хвилин 10. При подачі додати посічену зелень.

М’ясні хлібці з «Мівіною»

4 пачки «Мівіни» або іншої локшини швидкого приготування запарити окропом (без спецій) і залишити, поки приготується. Відцідити рідину і вкинути локшину в миску. Туди ж додати обсмажені до м’якості 2 потертих моркви та 2 покришених кубиками цибулини. Додати в миску 0,5 кг м’ясного фаршу, 2-3 яйця, 3 столові ложки манки. Посолити і поперчити за смаком. З отриманої суміші сформувати 3 рулетики середнього розміру, викласти їх на застелене пергаментом деко, змастити збитим жовтком і запекти в духовці за температури близько 200оС приблизно годину. Увага: різати охолодженим, бо гаряче буде кришитися.

Скумбрія по-домашньому

У риби (рецепт розраховано на 4 штуки) відрізати голову, хвіст, випатрати і промити під холодною водою.

Приготувати маринад: для цього змішати 1 л води, 3 стол. ложки солі, 2 стол. ложки цукру, 2 стол. ложки сухої чайної заварки чорного чаю і пів жмені сухого цибулиння. Кілька хвилин кип’ятити, остудити і залити маринадом рибу. Поставити на холод на 2-3 дні.

Пляцок «Яблучний аромат»

Тісто: 1 пачка маргарину, 1 склянка сметани, 3 єячних жовтки, 500 г борошна, сіль.

Крем: 1 склянка молока, 1 ст. ложка крохмалю, 2 стол. ложки цукрової пудри, 300 г вершкового масла.

Замісити тісто: маргарин посікти з борошном на крихту, додати сметану і яєчні жовтки, вимішати, поділити на 6-8 кульок (залежно від розміру тортовниці). Кожну розкачати у корж і спекти в розігрітій духовці.

Приготувати крем. Для цього в кипляче молоко додати попередньо розведений у кількох ложках холодної води крохмаль, зварити кисіль. Охолодити його і збити з вершковим маслом кімнатної температури, додаючи цукрову пудру.

10 яблук обібрати від шкірки, порізати тоненькими кружальцями і бланшувати в окропі 1 хвилину. Відкинути на сито.

Збираємо пляцок. На корж намащуємо шар крему, викладаємо шар яблук, накриваємо наступним коржем і так далі. Зверху торт можна прикрасити або кремом і крихтою, або будь-якою глазур’ю. Виріб має постояти хоча б кілька годин, щоб просотатись.

Десерт «Небо в роті»

Тісто: 1 яйце, 0,5 пачки маргарину, 1 склянка цукру, 0,5 склянки теплого молока, 2 склянки борошна (приблизно), 1 ст. ложка пекарського амонію (краще польського).

Крем: 0,6 кг натертих яблук, 1 склянка сметани, 1 склянка цукру, 200 г вершкового масла, кориця.

Із наведених продуктів замісити пісочне еластичне, м’яке тісто – як на вареники. Борошна можна брати більше чи менше – скільки візьме. Розкачати 6 коржів, випікати їх за температури 180оС.

Для крему 0,6 кг натертих яблук кип’ятити у сотейнику з 1 склянкою сметани і 1 склянкою цукру на маленькому вогні. Коли охолоне, можна додати корицю, якщо вона вам смакує. Яблучну суміш збити з розм’якшеним вершковим маслом. Але якщо його не маєте – то можна використати першу основу крему. Охолоджені коржі змастіть кремом і залиште хоча б на кілька годин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені