Палац майбутніх аграріїв

Навчатися у справжньому палаці, звісно, цікаво. Але найголовніше, що здобувачам освіти у Відокремленому структурному підрозділі «Чернятинський фаховий коледж» Вінницького національного аграрного університету» дають якісні практичні знання, навчають їх на високому професійному рівні, приділяють увагу особистості студента, вчать здобувати і розвивати самостійні знання, мислити і працювати по-сучасному.

– Наш заклад унікальний тим, що нерозривно поєднує теорію з практикою, – каже директор коледжу Віталій Кучерявий, доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри технології виробництва продуктів тваринництва Вінницького національного аграрного університету. – Скажімо, послухали студенти лекцію з агрономії – й одразу вийшли на колекційно-дослідне поле, в сад чи в теплицю, аби наочно закріпити ці знання; почули про сучасну сільськогосподарську техніку – і тут же мають змогу її опанувати; дізнались на занятті про тонкощі бджільництва – одразу можуть підкріпити це практикою на пасіці коледжу… За тривалий період роботи заклад підготував понад 20 тисяч кваліфікованих фахівців і продовжує готувати кадри для аграрної та інших галузей.

Історія коледжу розпочинається з 20-х років минулого століття: спочатку садове господарство на базі маєтку Вітославських-Львових, потім школа радгоспного учнівства, плодово-ягідний радгосп-технікум і станція бджільництва, аграрний технікум… Нині це ВСП «Чернятинський фаховий коледж Вінницького національного аграрного університету». Сьогодні тут навчають за чотирма спеціальностями: облік і оподаткування, агроінженерія, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва та агрономія. У 2020 році розпочато впровадження освітньої діяльності за спеціальністю садово-паркове господарство, яка сьогодні є досить перспективною.

Раніше ми готували молодших спеціалістів, тепер – фахових молодших бакалаврів. Здійснено набір студентів за освітньо-професійним ступенем «Молодший бакалавр» за спеціальністю «Агроінженерія», це вже початковий ступінь вищої освіти, – розповідає заступник директора коледжу з навчальної роботи Валентина Білоус. – Спеціальність «Агроінженерія» в коледжі є досить актуальною.Тут студенти вивчають технічне обладнання в сільському господарстві, на ній у нас навчається найбільше здобувачів освіти.

Отже, ті, хто обрав агроінженерію, отримують кваліфікацію технік-механік. На агрономії, відповідно, вчаться агрономи, напрям обліку й оподаткування готує бухгалтерів та обліковців (фахівців широкого профілю, бо працювати їх беруть і в бухгалтерію, і в банк, і касирами, обліковцями, економістами…). Садово-парковий напрям випускає на ринок праці подвійних фахівців – агрономів і ландшафтних дизайнерів. Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва має два напрями – бджільництво та новий, але теж актуальний – рибництво.

На базі коледжу готують професійні кадри з 5 робітничих професій: оператор комп’ютерного набору, квітникар, слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, водій автотранспортних засобів (категорія «С»), тракторист-машиніст сільгоспвиробництва (категорії «А-1», «А-2», «В-1»).

За словами Валентини Білоус, ВСП «Чернятинськийфаховий коледж ВНАУ» почувається впевнено завдяки підтримці Вінницького національного аграрного університету, відокремленим підрозділом якого він є.

Університет нас підтримує в усіх аспектах. На базі коледжу діє Навчально-консультативний центр, де вчаться наші випускники. До речі, випускники коледжу можуть продовжити навчання в аграрному університеті, вступивши одразу на 2-й курс. А також викладачі коледжу мають змогу пройти підвищення кваліфікації на базі Центру підвищення кваліфікації, післядипломної освіти та дорадництва  Вінницького НАУ,– розповідає Валентина Білоус.

Освітній процес у коледжі забезпечує 50 науково-педагогічних працівників, серед них доктор, професор, 14 викладачів-методистів, 33 викладачі вищої категорії, двоє викладачів навчається в аспірантурі Вінницького національного аграрного університету. Викладацький склад постійно поповнюється молодими викладачами. Таке поєднання досвіду та молодого ентузіазму приносить взаємну користь і позитивно впливає на удосконалення освітнього процесу.

Викладачі коледжу є активними учасниками обласних методичних об’єднань: виступають з доповідями, проводять майстер-класи, презентують свій передовий педагогічний досвід на обласному рівні. Щорічно беруть участь у Всеукраїнському конкурсі «Педагогічний Оскар», який проводить Міносвіти, Національна академія педагогічних наук, НМЦ вищої та фахової передвищої освіти. Друкуються у фахових виданнях Вінницького національного аграрного університету. Викладач Ірина Матеуш увійшла до складу Науково-методичної комісії сектора фахової передвищої освіти Міністерства освіти і науки, яка працює над розробкою стандартів спеціальності «Облік і оподаткування».

Цінний досвід наставників, чотири комп’ютерних класи, посібники та мультимедіа, затишні аудиторії та сучасні лабораторії, парк сільгосптехніки, сад, теплиці, дослідні поля і ландшафтний парк біля палацу, навіть мініферма – все це допомагає студентам здобувати теоретичні та практичні знання.

За останніх 3 роки матеріальна база поповнилася новою сучасною технікою іноземного і вітчизняного виробництва. Це трактор «Клаас» на 300 кінських сил, сівалка для широкорядного посіву «Веста-8», плуг оборотний «Лемкен», агрегат для боронування, широкозахватний культиватор тощо, – розповідає завідувач інженерно-технологічного відділу коледжу Михайло Стефанішен. Іще більше він пишається здібними студентами, такими, як третьокурсник Артем Овсяний зі Жмеринки – вчиться хлопець бездоганно, щорічний учасник олімпіад, конкурсів професійної майстерності, науково-практичних конференцій, стипендіат Верховної Ради України.

Андрій Главацький та Анна Олійник стали стипендіатами Президента України, стипендію обласної ради та ОДА отримує Тетяна Комендра. Під керівництвом викладача Богдана Шоп’яка студенти займаються технічною творчістю, конструюють корисні моделі пристроїв для полегшення роботи на присадибних ділянках, навіть мають більше 10 патентів на корисну модель. Беруть участь і в зльотах лідерів АПК XXI століття. Так, студент спеціальності «Агрономія» Олексій Губчакевич під керівництвом викладача Лілії Нечипуренко підготував наукову статтю про нішеві культури, а студентка Валентина Бігас, яка вивчає виробництво і переробку продукції, – статтю про сучасні технології у бджільництві (викладач Надія Волкотруб).

Студенти зі спеціальності «Бджільництво», крім теоретичної підготовки, проходять практику на пасіці коледжу, яка налічує понад 40 вуликів, – каже Василь Горячий. – Після 3-го курсу їдуть на практику по всій Україні. Наприклад, студент із Кіровоградщини Михайло Лісевич зараз у Закарпатті на матковивідній пасіці. Випускник Олег Сокирко організовує пасіку в курортному підприємстві на Львівщині. Також багато випускників створюють пасіки для себе, як-от Владислав Ярошенко з Олександрівки – 5 вуликів купив, 5 уже розмножив… Багато хто цілеспрямовано приїжджає до нас здобувати цю спеціальність із різних куточків України. І досягають значних успіхів: наш випускник Валерій Броварський – професор у Національному університеті біоресурсів і природокористування, там же працює Леонора Адамчук – кандидат сільськогосподарських наук, проводить активну роботу зі збереження бджіл, а Володимир Герцак керує на Хмельниччині селекційно-племінним центром Інституту бджільництва…

Значних успіхів досягли випускники, які є науково-педагогічними працівниками Вінницького національного аграрного університету та інших навчальних закладів України. Навіть Василь Малярчук, голова Северинівської ОТГ, до якої належить Чернятин, навчався у Чернятинському радгоспі-технікумі.

Науковою роботою тут опікується методист Ольга Ящук, викладач спеціальності «Агрономія». Під її керівництвом студенти втілювали проєкт «Органік – стандарт», вивчаючи вирощування капусти з використанням біопрепаратів, а також навчилися за допомогою мікроорганізмів за 2 місяці зі свіжого гною виготовляти якісний компост – чудове добриво для саду і городу. Були учасниками грантових конкурсів, у рамках одного з них облаштували теплицю, де вирощують органічні салат, цибулю, огірки – і на продаж, і для їдальні навчального закладу.

Щороку в коледжі проводиться Всеукраїнська науково-практична конференція з бджільництва, активну участь у роботі якої беруть викладачі коледжу, аграрного університету, провідні науковці України. Фахівці-бджолярі постійно вдосконалюють рецепти виготовлення лікувального питного меду на травах, а зараз працюють у стартапі «Women’s pith day» з проєктом «Використання ІТ-технологій на пасіці для вивчення впливу змін кліматичних умов на бджолині сім’ї», що бореться за перемогу вже на всеукраїнському рівні.

Звісно, не лише навчанням живе студентство. Побут і дозвілля здобувачів освіти організовує заступник директора з виховної роботи Аркадій Волкотруб. Комфорт у гуртожитках, дотримання розпорядку і здорового способу життя, співпраця з батьками, організація концертів та екскурсій, загалом уся позааудиторна робота перебуває під його контролем.

– Переважно студенти вступають до нас після 9-го класу. Іноді приходять діти,  які потребують допомоги в організації побуту та дозвілля, адже більшість із них неповнолітні, тому працюємо з ними 24 години на добу, – каже Аркадій Олексійович.

За його словами, фахове навчання в коледжі дехто успішно поєднує зі спортом чи художньою самодіяльністю. Наприклад, Володимир Блащук, Богдан Дишкант, Сергій Казіміров, Максим Коновалов, Олександр Салямон, Марина Соколюк, Анна Олійник, Богдан Трофімов, Владислав Камінський, Юліан Мартинюк, Дмитро Дудник є чемпіонами і призерами обласних спартакіад із різноманітних видів спорту – вільної боротьби, легкої атлетики, баскетболу, волейболу, футзалу… Також студенти з Чернятина є учасниками щорічного фестивалю художньої творчості «З любов’ю до батьківської землі» серед аграрних навчальних закладів області (цьогоріч онлайн), засновником якого є президент Вінницького національного аграрного університету Григорій Калетнік.

У коледжі створено належні умови для духовного і фізичного розвитку молоді, зберігаються та примножуються традиції і здобутки минулих поколінь педагогів і випускників, діє система гуртків, клубів за інтересами, спортивних секцій. Все життя коледжу підпорядковане одній меті: підготувати висококваліфікованого фахівця аграрної галузі та створити належні умови для його всебічного розвитку як особистості.

Юрій СЕГЕДА

One thought on “Палац майбутніх аграріїв

  • 13.06.2021 о 22:10
    Permalink

    Я теж навчалася в цьому навчальному закладі на бухгалтера. І працюю по спеціальності. Тут випускають гарних спеціалістів. Раджу, не пожалкуєте. Вступайте і навчайтеся.😀😀😀

    Відповідь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені