Перша зелень – на стіл!
«А, знову трава!» – дехто з презирством нехтує пряними травами та першою весняною зеленню. Як же принципово вони помиляються! Адже свіжа зелень у всьому своєму розмаїтті має бути у вашому раціоні щодня. У середині весни внутрішні запаси вітамінів, накопичені з осені, зазвичай вичерпуються. Організм виснажується і потребує відновлення. Тому медики наполягають, щоб у весняний раціон була неодмінно включена перша весняна зелень. Кропива, шпинат, салат, кульбаба тощо. Два тижні щоденних салатів, супів, соусів чи пюре відновлять імунітет, пришвидшать обмін речовин, покращать стан шкіри і нігтів, повернуть бадьорість і активізують розумову діяльність.
Переваги першої зелені – максимум вітамінів і біологічно-активних речовин, а також рослинної клітковини. Додавати зелень слід не лише в салати, а й максимально у перші та другі страви. Такі страви слід вживати одразу після приготування. Щоби убезпечити себе від нітратів, зелень можна на годину замочити у воді – вона «витягує» шкідливі речовини.
Навесні треба якомога більше вживати в їжу молодої зелені диких рослин, бадилля овочів, бруньки та молоде листя дерев, кропиву, листя буряка і моркви, черемші, подорожника, споришу, малини, бруньки берези, корінь лопуха, листя смородини, барбарису, яблуні, клена, квіти кульбаби та її листя тощо. Також слід звернути увагу на скоростиглі овочі – редиску, салат, руколу, крес-салат, бораго, щавель, петрушку, – конкретизує Любов Кіндратюк.
У рецептах весняних салатів використовують зелень та інші рослини, які багаті на вітамін С – він просто незамінний для життєво важливих процесів у людському організмі. Наприклад, вміст вітаміну у щавлі – 80 мг%, зелені черемші – 260 мг%, кропиві – 200 мг%. У кропиві та шипшині є вітамін К, у листі м’яти, смородини, щавлю – провітамін А (каротин). Вітаміни групи В містяться в черемші, кропиві та щавлі. У материнці, м’яті перцевій, майорані, кінзі, окрім вітамінів та мікроелементів, багато корисних ефірних олій. Білок є в спориші, коренях кульбаби, лопусі – ці рослини є лікувальними.
Рецепти із зеленню, як правило, дуже прості. Це суміші зелені, заправлені сметаною чи олією. Не слід вживати із зеленими «фабричний» майонез. Можна додавати варене яйце, лимон. Від оцту теж краще відмовитися. Крім того, із зеленню можна готувати перші та другі страви, запіканки, робити начинку для пиріжків, готувати пюре. З молоденьких листочків і гілочок заварюють вітамінні чаї.
Петрушка. Пучок вагою 50 г містить добову норму вітаміну С і чверть добової норми фолієвої кислоти, яка не міститься більше ніде, лише в молодій зелені. Також в петрушці є кальцій, фосфор, що зміцнює кістки і збільшує силу м’язів, і «антидепресант» магній.
Кріп. Забезпечить вітаміни групи В, солі заліза, ефірне масло, багате олеїновою і лінолевою кислотами, які регулюють обмін амінокислот і прискорюють обмін речовин. Для тих, хто прагне покращити фігуру, це незамінна зелень.
Шпинат. Це справжній полівітамінний комплекс, що зміцнює судини і регулює травлення. Рослина містить білки, корисні жири, цукри. Крім того, є в ній каротиноїди, або вітамін А, який зміцнює зір.
Листя салату. Містить необхідну для зниження рівня холестерину клітковину, мікроелементи і вітаміни груп С, Е і В. Користь буде максимальною, якщо поєднувати салат з м’ясними та рибними стравами.
Кропива. Збирають і вживають в їжу верхівки молодих пагонів або молоді листки. Перед тим, як дрібнити, кропиву «парять» – обливають окропом, після чого вона не жалить. Молоду кропиву називають «коморою вітамінів». Вітамін Д має протизапальний ефект, лігніни і полісахариди целюлози виводять токсини. Багата кропива і на вітаміни групи В і на вітамін С.
Селера. В цьому випадку йдеться не про корінь, який уже збіднів на вітаміни, а про молоді листки. У листі селери містяться холін, протеїн і каротин, які стимулюють роботу нирок і мають протимікробну дію. Органічний натрій підвищує засвоюваність поживних речовин.
Черемша. Використовується як зелень і приправа до м’яса. Містить аскорбінову кислоту, білок, ефірну олійку, лізоцим та фітонциди, що мають сильну антибіотичну дію. Покращує апетит, збуджує перистальтику кишечника. Вважається ефективним засобом проти глистів.
Кульбаба. Забезпечує основні вітаміни – А, С, групи В, очищує організм від токсинів, прискорює обмін речовин, допомагає у травленні. Постійне вживання покращує потенцію. Містить мікроелементи – залізо, калій, фосфор. У салати збирають перші молоді листки до утворення бутонів, інакше вони гірчать. Із суцвіть заварюють вітамінні чаї.