Про підвищення, перерахунки та втрачені трудові…

І знову шквал дзвінків і запитань: заздалегідь, безпосередньо під час гарячої лінії та певний час опісля. Ця незмінна традиція повторюється раз у раз, коли з нашими читачами в прямому ефірі спілкується начальниця Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Олена Корчака. Цього разу людей найбільше цікавила додаткова виплата для людей, які досягнули віку 75 років, було одразу кілька запитань про втрату трудової книжки, не раз телефонували пенсіонери-військові тощо. Відповіді на ці та інші запитання читайте нижче. І чекайте наступної гарячої лінії з Оленою Корчакою в нашій газеті!

Втрачено трудову. Як підтвердити стаж при виході на пенсію?

Запитання. Моя доля складалася так, що багато разів переїздила, змінювала місце проживання і роботи. У цьому вирі подій сталася прикрість: я загубила трудову книжку. Чим це мені загрожує? Чи зможу я оформити пенсію?

Катерина Д.

Вінниця

Відповідь. Відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком мають громадяни, які досягли пенсійного віку та набули необхідний страховий стаж.

Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. З 1 січня 2004 року дані про сплату внесків відображаються в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду.

Тож, якщо Ви розпочали свою трудову діяльність після цього часу і втратили свою трудову книжку, така ситуація не є критичною – вся інформація уже є в Пенсійному фонді і не потребує підтвердження.

Що ж робити, якщо втрачено трудову книжку з записами про періоди роботи до 1 січня 2004 року?

До 1 січня 2004 року основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли у трудовій відсутні необхідні записи, для підтвердження стажу приймаються:

– довідки з підприємства (правонаступника), архівних установ з обов’язковим посиланням на первинні документи;

– виписки з наказів;

– особові рахунки та відомості на видачу заробітної плати;

– дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб;

– трудові договори і угоди;

– інші документи, що містять відомості про періоди роботи.

У випадку, коли документи про трудову діяльність не збереглись, стаж можливо підтвердити на підставі показань не менше, ніж 2-х свідків, які знають заявника по спільній роботі на одному підприємстві і мають документи про власну роботу за період, щодо якого вони свідчать.

Перерахунок пенсій громадянам 75+

Запитання. Наприкінці листопада мені виповниться 75 років. Читала, що з 1 жовтня всім громадянам, які досягнули такого віку, будуть доплачувати 400 гривень. Але чи всім призначається це підвищення – люди говорять  різне? Розкажіть детально.

Світлана Коломійчук,

Лука-Мелешківська

Вінницький район

Відповідь. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому», 75-річним пенсіонерам, до досягнення 80-ти років призначається компенсаційна виплата в розмірі до 400 грн.

З 1 жовтня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області проведено перерахунок пенсій особам, яким виповнилось 75 років.

Варто зазначити, що доплата пенсіонерам 75+ встановлюється у випадку, коли сума усіх складових їх пенсійної виплати не досягає розміру середньої зарплати в Україні за 2020 рік – 10340,35 грн.

Разом з тим, особам які досягли 75 років, до 80-річного віку встановлюється мінімальний розмір пенсійної виплати 2500 грн за наявності у них страхового стажу 20/25 років і більше.

Щомісячна компенсаційна виплата особам, які отримують пенсію та досягли 75 років, після 1 жовтня 2021 року встановлюється і виплачується з дати досягнення ними зазначеного віку.

На Вінниччині такий перерахунок проведено для 41260 пенсіонерів, додатково на виплату підвищених пенсій спрямовано 16,7 млн грн.

З 1 січня 2022 року зростуть мінімальні пенсії сім’ям загиблих в АТО/ООС

Запитання. Чи передбачене в наступному році  збільшення пенсійних виплат сім’ям загиблих в АТО/ООС

 О.Т.

 Теплик

Відповідь. 11 жовтня 2021 року урядом прийнято постанову № 1052, якою внесені зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2020 року № 674 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”. Відповідно, зростуть розміри пенсій непрацездатних батьків та подружжя загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції/операції об’єднаних сил.

З 1 січня 2022 року розмір пенсійної виплати осіб, які отримують пенсію в разі втрати годувальника, з урахуванням передбаченої постановою державної адресної допомоги, не може бути нижчим 7 800 гривень. Вказаний розмір пенсійної виплати буде встановлений незалежно від наявності інших непрацездатних членів сім’ї загиблого (померлого) учасника АТО/ООС.

Станом на 01.10.2021 року по Вінницькій області пенсії у зв’язку з втратою годувальника отримує 291 особа з числа сімей військовослужбовців Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби та Служби безпеки України за 175 загиблих в зоні АТО. Середній розмір пенсії на кожного утриманця складає 6325,21 грн.

Зарахування періодів навчання до страхового стажу

Запитання. Ніяк не можу розібратися, чи зараховується до стажу період навчання в інституті? Чула про це суперечливі дані. Сама я закінчила університет у Вінниці у 1998 році. Навчалась стаціонарно 5 років.

 Олена П.

 Гайсин.

Відповідь. До 01.01.2004 року до періодів трудової діяльності  зараховується лише період навчання за денною формою, що підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і містять відомості про період навчання.

Після 01.01.2004 р. до страхового стажу  зараховуються періоди навчання в училищах, вищих, середніх та інших навчальних закладах лише за умови добровільної сплати єдиного соціального внеску.

Документи, які підтверджують періоди навчання за денною формою, в т.ч. після 1 січня 2004 року, можна надавати органам Пенсійного фонду для оцифрування такого періоду трудової діяльності.

Відомості про трудову діяльність подаються через веб-портал ПФУ у вигляді скан-копій передбачених законодавством документів з обов’язковим накладанням кваліфікованого електронного підпису.

Підготувала Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені