Про роботу закладів культури та бібліотек у карантин, місцеві пам’ятки культури, розвиток локального туризму та літні фестивалі

розповів Віктор Замишляєв, начальник відділу культури, туризму та релігії в Ямпільській територіальній громаді.

– Мережа закладів культури нашої громади нині налічує 56 установ: Ямпільський центр культури та дозвілля з 27 сільськими філіями, КЗ «Міська публічна бібліотека» з 22 філіями, музей образотворчого мистецтва, чотири дитячі музичні школи (ми єдині в області маємо таку кількість шкіл на одну об’єднану громаду) та Державний історико-культурний заповідник «Буша», що фінансується з обласного бюджету, – почав розмову пан Віктор. – Хочеться відзначити роботу бібліотечного сектора, який навіть у період жорсткого карантину не припиняв свою діяльність, однак читачів при цьому обслуговували лише за попередніми онлайн-замовленнями. Перший квартал у бібліотеках Ямпільщини був насиченим. Проходили різноманітні культурно-пізнавальні заходи, літературні флешмоби та поетичні марафони, майстер-класи та виставки, вікторини, віртуальні та онлайн-зустрічі. Найбільш популярним каналом взаємодії з користувачами стали соціальні мережі. На сторінках сільських бібліотек-філій КЗ ЯМПБ у Фейсбук бібліотекарі постійно організовують віртуальні та онлайн-заходи.

         В Ямпільському музеї образотворчого мистецтва регулярно організовуються майстер-класи, виставки, екскурсії, пізнавальні лекції тощо. Торік у громаді в закладах культури клубного типу працювало 162 осередки, в яких були задіяні майже 1700 учасників, в тому числі: вокально-хорові колективи, музично-інструментальні, театральні, хореографічні, фольклорні, образотворчого мистецтва, декоративно-ужиткового мистецтва та інші об’єднання і клуби за інтересами.

Бібліотеки територіальної громади торік розпочали й досі продовжують працювати над реалізацією державних програм. Зокрема: інформування громадськості з питань Європейської інтеграції України та Національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи «Бібліотека ХХІ», «Програми збагачення та розвитку культури і духовності українського суспільства» та іншими. Ямпільська централізована бібліотечна система започаткувала онлайн-проєкт «Талантом окрилена молодість: молоді поети-початківці Ямпільщини» задля відкриття нових імен та популяризації їхньої творчості в літературному житті громади.

Минулоріч у місцевих музеях також просвіщали дистанційно, використовуючи для цього онлайн-трансляції. Таким чином проводили майстер-класи, виставки, екскурсії, лекції тощо. 2020 став роком капітального  ремонту другого поверху музею образотворчого мистецтва, на що витратили понад пів мільйона гривень.

– Не так давно (під егідою районної ради) ми закупили копії золотих речей сарматської доби І ст. н.е. (загальною вартістю майже 200 тис. грн) з поховання сарматського царя Інесмея, яке виявили поблизу с. Пороги колишнього Ямпільського району ще в 1984 році. В Україні є лише два таких комплекти. Ці експонати поки що не можна переглянути у вільному доступі, адже вони потребують спеціальних умов експонування та охорони, а  ми на таке ще «не розжилися», – каже посадовець.

На сьогодні під охороною держави знаходиться 180 пам’яток Ямпільщини: кургани, курганні групи та поселення, пам’ятки історії (братські могили, пам’ятні знаки, меморіальні комплекси. Крім того, пам’ятки монументального мистецтва, архітектури та містобудування тощо. Торік до переліку пам’яток культурної спадщини, які занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення, занесли Печерний оборонний монастир XVII ст., який знаходиться в селі Оксанівка, в урочищі «Мохната».

– До кінця року маємо в планах проведення міжнародних фестивалів «Мамину сорочку пригорну до серця», який проходить у селі Клембівка та «Дністрові передзвони» в Оксанівці. Нині ж триває фестиваль «Мальована хата» у Безводному, який є орієнтиром для людей, що небайдужі до вічного і прекрасного народного мистецтва та славних традицій українського народу. Хто є шанувальником каменотесного мистецтва, гончарства та ткацтва, ще може встигнути на Всеукраїнський фестиваль «Подільський оберіг», який проходитиме у Буші, – передав запрошення відвідати їхню громаду пан Віктор. 

Вікторія МЕЛЬНИК

Світлина з фейсбук-сторінки Віктора Замишляєва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені