«Рейтинг нашої служби високий»

17 вересня в Україні відзначатимуть День рятувальника. Це професійне свято працівників цивільного захисту населення, аварійно-рятувальних служб, пожежної охорони та інших спеціальних формувань, які беруть участь у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Його відзначають не лише працівники усіх аварійно-рятувальних служб, а й громадяни, які внесли свій вагомий вклад у справу ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру, а також захисту життя і здоров’я людей.

Нині всі рятувальники України підпорядковуються Державній службі з надзвичайних ситуацій, яка забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню. Представники ДСНС протистоять пожежам і повеням, епідеміям і пандеміям, буревіям і зсувам ґрунту, вибухам газу, снігопадам, автомобільним аваріям, але можуть, за потреби, і котика з дерева зняти.

Напередодні професійного свята рятувальників ми зустрілися з начальником Головного Управління ДСНС України у Вінницькій області, полковником служби цивільного захисту Русланом Богдановичем Шевчуком та поспілкувалися з ним про робочі будні вінницьких рятувальників, їхні успіхи, службу в зоні ООС, масштабні операції зі знешкодження надзвичайних подій, матеріально-технічну базу управління тощо.

– Руслане Богдановичу, охарактеризуйте, будь ласка, поточну оперативну обстановку в області?

– Обстановка стабільна. Нині виконуються планові заходи з підготовки до зимового періоду. Оскільки наша область є аграрною, то виникає потреба в оперативному реагуванні на пожежі, які трапляються на сільськогосподарських угіддях. У нас 48 підрозділів, і всі працівники забезпечені спецодягом та технікою. За останні 4 роки автопарк управління поповнився на 25 новеньких спецмашин з широким спектром можливостей.

Якщо розглянути оперативну обстановку за останній тиждень, то вінницькі рятувальники здійснили 106 виїздів: гасили пожежі, виявляли авіаційні бомби часів Другої світової війни, здійснювали аварійно-рятувальні роботи (витягували коня з погреба, доставали собаку з каналізаційного люка, знешкодили осине гніздо).  Оперативно-рятувальні підрозділи області з початку року здійснили 6754 виїзди. З них: 1675 пожеж (в тому числі в екосистемах – 480). На згарищах загинуло – 49 осіб, травмувалися – 34, врятувалися – 16 осіб. Виявили та знешкодили майже 2 сотні вибухонебезпечних предметів. Проводили аварійно-рятувальні роботи: ДТП – 70, демеркуризація – 113, вилучили1634 г металевої ртуті.

– Бійці ДСНС області постійно залучаються до несення служби в зоні ООС. Якщо не секрет, які завдання там виконують наші рятувальники?

– У зону ведення бойових дій ми відряджаємо: піротехніків, медиків та особовий склад. Піротехніки зосереджуються на розмінуванні територій (знешкодженні сучасних боєприпасів). Бійці-розміновувачі змінюються на варті кожні 2 місяці. На сьогодні 20 працівників нашого особового складу проводять в Авдіївці відновлення пошкоджених будинків і дахових покрівель мирного населення, аби ті могли повернутися в свої домівки. Це вже третя ротація наших рятувальників у відновлювально-будівельних цілях та понад десята – в якості піротехніків.

Чи були цьогоріч складні та масштабні надзвичайні події і як служба із ними впоралася?

– Пожежа на Старому місті змусила нас добряче похвилюватися, адже доїхати до місця призначення виявилося ще тим випробуванням. Профільні служби саме проводили ремонт доріг, світлофори не працювали, а дістатися пожежі потрібно було попри всі перепони. Коли на місце прибула наша техніка, то вогнем було охоплено вже понад 300 кв. м, втім оперативність зіграла свою роль, і складну пожежу вдалося локалізувати, обійшовшись без жертв. Ще складнішим виявилося займання на Бевза, де палахкотіла 1000 кв. м і загинула молода дівчина. Ціною її життя став ноутбук та людська необачність.

Як часто доводиться запобігати та ліквідовувати наслідки самовільного випалювання сухої трави, чагарників? Яку  відповідальність нині передбачає закон за спричинення пожеж в екосистемах?

– ¼ від усіх пожеж, які наші рятувальники локалізували від початку року, відноситься до займань в екосистемах. Це відбувається через те, що деякі фермери халатно ставляться до своєї після урожайної кампанії. Штрафи за навмисний підпал стерні (сухої трави, чагарників) нині зросли в десятки разів: з 350 грн до 7 тис. грн. Будемо сподіватися, що такі «нововведення» змусять аграріїв добре подумати перед тим, як «зачищати» сільськогосподарські площі після себе.

– Якщо можна говорити про захищеність населення в містах, то на селі, на жаль, відсутність місцевих пожежних команд дається взнаки. Чи є в регіоні позитивні приклади вирішення питань цивільного захисту сільського населення  і чи мають нові райони центри безпеки та добровольчі підрозділи місцевої пожежної охорони?

Щодо захисту сільського населення від надзвичайних ситуацій  є відчутні зміни, які торкнулися Гайсинського району. До прикладу, фермер із села Нараївка звернувся до нас із проханням допомогти йому у створенні місцевої пожежної команди, яка, в першу чергу, охороняє його майно і техніку та готова виїхати на виклик місцевого населення і навіть сусідніх населених пунктів. Фахівця для роботи на спецмашині навчали на навчальному пункті, який підпорядкований нашому управлінню і знаходиться у Якушинцях Вінницького району.

Нині ДСНС в області представлені: державними пожежними частинами в районних центрах, місцевими пожежними командами (їх в області 35), добровільними дружинами (4 команди) і центрами безпеки, яких в області створили вже два (у Жданівці і Бабчинцях). Рано чи пізно ми всі переформатуємося у центри безпеки, а фінансування вони отримуватимуть з бюджету територіальних громад.

– Ви задоволені обсягами фінансування служби?

– Хотілося б більше. Зокрема, потребує збільшення стаття витрат – зарплатня особового складу. Хочу відзначити, що серед жінок дана професія з кожним роком набуває все більшої популярності (лікарі, диспетчери, адмінперсонал і, звісно, рятувальниці).

– Вінниччина має чималу кількість річок, водосховищ, ставків. Чи позначилася спекотна погода цього літа на кількості надзвичайних подій на водних об’єктах? 

З початку року на території області зареєстрували 71 випадок надзвичайних подій на водних об’єктах області, у яких загинуло – 57 осіб (найчастіше в зону ризику потрапляють люди віком 40-60 років), травмувалися – 5 людей, врятували  – 15 осіб. Спекотна погода цього літа на кількості надзвичайних подій на водних об’єктах особливо не позначилася, ми щороку в цей період фіксуємо приблизно одну й ту саму статистику. Зазначу, що найбільше потопельників виявили у Вінницькому та Гайсинському районах.

– Як працює водолазно-рятувальна служба, чи достатньо вона забезпечена усіма необхідними засобами і технікою?

– Водолазно-рятувальна група аварійного загону спеціального призначення дислокується на базі річки Південний Буг. Рятувальники забезпечені всім необхідним спорядженням, використовують у своїй роботі катер на повітряній подушці та аероглісер (пересувається по льоду і воді).

– Прийти на допомогу людям – головне завдання оперативно-рятувальної служби. Чи існують в області якісь сучасні технології оповіщення та попередження про НС? Як працює в області система «112»?

– Оповіщення населення при надзвичайних ситуаціях – це прерогатива органів місцевої влади. Вона знаходиться на балансі обласної та районних державних адміністрацій. Крім того, для попередження про НС вдаються до переривання трансляцій телевізійних каналів, гучномовних засобів на об’єктах з масовим перебуванням людей (на транспортних станціях, промислових об’єктах тощо). Дана схема оповіщення далеко не нова, але модернізована завдяки цифровим технологіям.

Щодо системи «112», то будь-яка людина, яка телефонує на  цю лінію, потрапляє до наших диспетчерів, а далі здійснюється розподіл за категоріями надання допомоги. Всі виклики на службу 101 для громадян є безкоштовними.

– На рахунку управління ДСНС тисячі операцій з ліквідації наслідків надзвичайних подій. Серед них: гасіння лісових пожеж торік у зоні відчуження, а цьогоріч у Греції. Кого б серед рятувальників ви хотіли відзначити за досягнення?

– Всі достойні, всі стараються, але на даний час хочеться відзначити начальника управління реагування на надзвичайні ситуації Андрія Бабкіна, начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Євгена Кобчука, начальника Центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України у Вінницькій області Сергія Іванова, начальника групи піротехнічних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Сергія Гайдиша, начальника групи водолазно-рятувальних робіт АРЗ СП ГУ ДСНС Артема Січка, начальника Державного пожежно-рятувального загону №1 Юрія Лук’яненка,  начальника караулу ДПРЧ-м. Вінниці Богдана Кирилюка, диспетчера чергової зміни Оперативно-координаційного центру Тетяну Цвігун, командира відділення Державної пожежно-рятувальної частини №2 м. Вінниці Андрія Лещенка, водолаза-рятувальника Тетяну Мордач, диспетчера чергової зміни Оперативно-координаційного центру Ганну Ілляшенко, начальника караулу ДПРЧ-9 м. Хмільника Сергія Роздорожнюка, пожежника-рятувальника ДПРЧ-32 смт. Чернівці Богдана Шульгу, пожежника-рятувальника ДПРЧ-13 м. Немирів Олексія Інгульського.

Які інновації та зміни відбулися у вашій структурі у зв’язку з реформуванням адміністративно-територіального устрою? Це покращило  роботу чи навпаки – ускладнило можливості оперативно виконувати обов’язки?

– Після адміністративно-територіальної реформи утворилося шість районних управлінь. Крім того, діє аварійно рятувальний загін спецпризначення, а в кожному з районів є також державні пожежно-рятувальні загони, які об’єднують пожежні рятувальні частини. Раніше були районні сектори ДСНС, які тепер ліквідовані, а замість них утворили районні управління. Проміжні висновки про ефективність такого об’єднання робити зарано. Попрацюємо-побачимо.

Чи задоволені ви рівнем підготовки кадрів профільними вишами, чи відповідає вона вимогам, які нині ставить держава перед рятувальниками?

Рятувальників нині готують у трьох вишах: Харківському національному університеті, Черкаському інституті та Львівському державному університеті. У Вінниці ж готують молодших спеціалістів, прапорщиків. Рівнем підготовки спеціалістів вузами я загалом задоволений. Вакантних посад у нас в управлінні немає, і ніхто не звільняється. Плинності кадрів в ДСНС області не спостерігається. Рейтинг нашої служби дуже високий.

– Що можете сказати про співпрацю з іншими відомствами, адже, як свідчить досвід, головною проблемою при профілактиці та ліквідації різного роду непередбачуваних обставин є саме взаємодія різних служб?

– Наша служба не досягла б такого рейтингу серед населення, якби не підтримка та розуміння представників інших відомств, підприємств, організацій та органів влади. Зараз є розуміння, що служба ДСНС має отримувати достатнє фінансування, ми також відчуваємо підтримку колег з інших країн (Польщі, Молдови, Чехії). Тісно співпрацюємо з Національною Поліцією в профілактичному напрямку роботи з населенням, а у зимовий період – зі службою автомобільних доріг.

Розмовляла Вікторія МЕЛЬНИК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені