СВОЄЧАСНА ДІАГНОСТИКА РАКУ ГРУДЕЙ РЯТУЄ ЖИТТЯ

20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захорюванням на рак молочної залози

Рак молочної залози – найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щороку понад пів мільйона жінок по всьому світу помирає через цю хворобу. Особливо  висока смертність у віковій категорії 30-54 роки. Як і скрізь по світу, в Україні кількість хворих на РМЗ щороку збільшується. На Вінниччині щороку реєструють від 400 до 600 вперше виявлених  випадків раку молочної залози. Причому,  своєчасно, в 1-й стадії, діагностовано лише  30-33%.  І майже половина з хворих жінок дізнаються про свій діагноз у другій стадії (50 %), а кожна четверта – в занедбаному стані. Показники за період  карантину різко погіршились.

Щороку  від РМЗ в області помирає  близько 200 жінок. Як змінити цю трагічну статистику? Онкологи повторюють: виявляти хворобу на початкових стадіях, коли вона добре піддається лікуванню, особливо за сучасних можливостей.  Як “зловити” рак грудей на ранніх стадіях? Хто потрапляє в групу ризику і які фактори особливо руйнівні для жіночого здоров‘я? Зрештою, куди звераттись за фаховою консультацією?  Ці питання обговорюємо у сьогоднішній розмові із медичним директором  з хірургічної допомоги Подільського регіонального центру онкології Олександром Гудзем.

Олександре Степановичу, нагадайте основні фактори ризику, які можуть значно збільшити шанс стикнутися з таким небажаним діагнозом. Деякі аспекти   нашого життя ми можемо змінити, інші мусимо сприймати як даність…

– Один із найбільших ризиків виникнення недуги – це вік жінки – старше 35-40 років. Не забуваймо,  що рак молочної залози – це пухлина гормонозалежна, дисбаланс жіночих гормонів, гормональні розлади  часто призводять до появи як мастопатії, так і пухлин. Інколи саме мастопатія є тим ґрунтом, на якому з часом з’являється рак молочної залози. Хоча статистика стверджує,  що лише у 25% мастопатії переростають у злоякісні новоутворення. Серед причин хвороби також перенесені травми молочної залози. Окрім того, до факторів, які можуть стимулювати рак молочної залози, належать відсутність пологів або пізні перші пологи (після 30 років), відмова від грудного вигодовування,  пізня менопауза,  а також велика кількість абортів.

Стимулювати розвиток пухлини також може і перенесений післяпологовий мастит, особливо той, який лікувався консервативно. Часто запитують, чи  правда, що гормональні контрацептиви підвищують ризик виникнення раку грудей? Скажу так, що безконтрольне застосування таких контрацептивів може викликати патологію печінки, цереброваскулярні захворювання (зміни в судинах) і низку інших патологій з боку різних органів. Однак через прийом таких засобів рак молочних залоз може виникати вкрай рідко. Щоправда,  такі гормональні контрацептиви можуть провокувати рак ендометрія, водночас ймовірність появи раку яєчників, навпаки, зменшується при прийомі таких препаратів.

– А наскільки фатальною є погана спадковість? Кому варто проходити обстеження на мутації в генах BRCA1 и BRCA2?  Де їх можна пройти?  Яку тактику, залежно від віку, повинні обрати жінки з «мутованими» генами?

– Рак молочної залози належить до злоякісних новоутворень, які найчастіше успадковуються нащадками. Якщо цю хворобу було діагностовано сестрі, мамі або бабусі, ймовірність виникнення злоякісної пухлини збільшується в рази (на 60-80%). Жінку вразливою для раку роблять успадковані зміни ДНК, які дісталися їй від рідних. Зокрема, підвищує ризик захворіти  наявність мутацій у двох генах: BRCA1 (Breast Cancer 1) і BRCA2 (Breast Cancer 2).

Коли у жінки в «сімейній історії» були родичі, хворі на рак молочної залози, яєчників, шлунку, підшлункової залози — вона в групі ризику. Відтак, потрібно пройти генетичний тест на мутацію генів BRCA 1/2. Аби його зробити, не потрібно їхати за кордон чи до столиці. На сьогодні процедуру для виявлення присутності мутованого гену BRCA1 і BRCA2 можна виконати і в Подільському регіональному центрі онкології. Якщо тестування підтвердить генетичну схильність до раку та покаже великі відсотки ймовірності розвитку захворювання, варто задуматися про профілактичну мастектомію (видалення обох грудей). У таких випадках вона дійсно виправдана. Щоправда, перед тим, як погодитися на операцію, радимо народити тим жінкам, в яких ще немає дітей. Варто розуміти, що спадково передається лише схильність до онкозахворювань, а не сама хвороба. До того ж існує безліч факторів, які додатково впливають на ймовірність розвитку злоякісних новоутворень.

Як «зловити» рак молочної залози на ранніх стадіях? Які обстеження і з якого віку проходити?

 – Кожна жінка, яка піклується про власне здоров’я, може і повинна щороку проходити обстеження грудей. До 40 років виконується УЗД молочних залоз, після  — мамографія. Профілактичні  щорічні обстеження мають проходити всі жінки, і не важливо, має жінка обтяження по генах, чи ні. Ця проста звичка  дійсно рятує життя. Адже скринінг (обстеження, коли ні на що не скаржешся  і почуваєшся цілком здоровою) –  цілком доступний, і можна знайти для цього час.

– Які досягнення в лікуванні РМЗ стали відомі останнім часом? Чи застосовують їх у диспансері?

– Вибір способу лікування залежить від багатьох факторів: стадії хвороби, віку жінки, будови та темпів росту пухлини. Сьогодні у Подільському регіональному центрі онкології застосовують методи лікування відповідно до світових стандартів. При цьому  ми завжди здійснюємо комплексний підхід, тобто оптимальне поєднання хірургічного, радіотерапевтичного і хіміотерапевтичного методів. Бувають такі випадки, коли немає іншого виходу –  і одну чи обидві молочні залози треба видаляти. Через цей факт деякі жінки  навіть відмовляються лікуватися. Однак це велика помилка, тим більше, що сьогодні у ПРЦО є все для того, щоб успішно подолати рак та зберегти жінці красу грудей. Хірурги нашого мамологічного відділення не перший рік успішно виконують мамопластику. Можливості сучасної хірургії дозволяють провести реконструкцію під час основної операції з видалення злоякісних новоутворень. У  деяких випадках, для досягнення хороших результатів, безпечніше спочатку провести видалення ракової пухлини, потім отримати медикаментозне лікування і променеву терапію, після чого хірург виконує операцію із відновлення грудей.

Якщо вам потрібна медична допомога  онколога, телефонуйте в кол-центр ПРЦО: (0432) 56-08-25, 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone). Лікарі Подільського онкоцентру мають значний досвід діагностики та лікування багатьох онкологічних захворювань.

«За минулий рік 50% хворих дізналися про пухлину під час профілактичних оглядів. На жаль,  вінничанки бояться ходити на обстеження заради профілактики. Більше того, не йдуть до мамологів і діагностику навіть тоді, коли вже самі помічають якісь тривожні симптоми. Але так жінка сама собі шкодить. Місяцями відкладаючи  похід до лікаря, вона все одно переживає і постійно боїться, її стан лише погіршується, бо молочні залози чутливі до гормонів, які виробляються під час стресу. До речі, рак молочної залози небезпечний ще й тим, що довгий час протікає без симптомів, часто вони з’являються вже на 3-4 стадії, коли лікування дається важче і менше шансів на одужання. Рятує і життя, і якість здоров’я рання діагностика. Це не теорема, яку потрібно доводити,  це  – аксіома, до якої, на жаль, у нашому суспільстві ставляться легковажно.

Не відкладайте справу на невизначений час: зробіть мамографію/УЗД, запишіться на прийом до мамолога-онколога. Адже ці прості процедури можуть врятувати життя. На сьогодні такі діагностичні огляди кожна жінка Вінниччини може пройти безкоштовно в нашому Подільському онкоцентрі. Адже і УЗД, і мамографія (після 40 років) входить до переліку безоплатних гарантійних медичних послуг. За них платить НСЗУ. Потрібно лише взяти електронне направлення у свого сімейного лікаря і для  зручності записатися в “електронну” чергу. Крім того, сьогодні в онкоцентрі є хіміопрепарати, що входять до Національного переліку й закуплені за державні кошти. Наявність препаратів можна перевірити на офіційному сайті онкоцентру в розділі «Публічна інформація», – зазначив директор Подільського регіонального центру онкології, д. мед. наук Володимир Шамрай.

Підготувала Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені