Свято без наслідків
Новорічний стіл зі здоровим шлунком та гарним фізичним самопочуттям. Чи можливо насолодитися святковими наїдками і не переїсти? Покуштувати улюблені страви і не потерпати потім від розладів травлення чи загострення хронічних недуг? Наближаються новорічні свята, які традиційно асоціюються зі щедрим столом, важкою їжею, смачними десертами та алкоголем. Чи витримає такий удар шлунок та печінка? – питання риторичне. Ми зібрали поради дієтологів, які знають, як підготуватися до застілля та в чому себе обмежувати. Адже статистика свідчить, що розлади будь-яких органів травлення, холецистити, панкреатити, гастрити, виразкові хвороби, які вже були в минулому, загострюються саме після святкового січневого марафону. Здоровий глузд стане в нагоді: якщо людина знає про свої хвороби — Новий рік треба зустрічати обережно. Причому, це стосується не лише дорослих, але й дітей, які радіють зимовим канікулам і не знають обмежень у солодощах і газованих напоях.
- Їжте впродовж дня. 31 грудня намагайтеся зберігати свій звичний режим харчування. Основна помилка – нічого не їсти, готуючи шлунок до застілля, або навпаки – “хапати все підряд” під час приготування олів’є, курки, бутербродів з ікрою.
- Краще сісти за стіл раніше. З 18 до 20 години спокійно вечеряйте, а якщо кортить зустріти Новий рік, просто випийте келих о 24-й годині, не перевантажуючи шлунок.
- Якщо вам не вдалося поїсти протягом дня, випийте склянку води або з’їжте фрукт перед застіллям. Це зменшить апетит, і ви не зможете переїсти.
- Значно зменшує апетит контрольованість порцій. Якщо ви зустрічаєте Новий рік у вузькому колі, не обов’язково готувати «тазики» і величезну кількість страв. Спробуйте також замінити важкі салати легкими, зменшити кількість майонезу. Тішити себе їжею можна і потрібно, але краще розділяти складні страви на різні прийоми. А під час трапези пам’ятати про почуття міри, зупиняючись у той момент, коли ви відчуєте фізичне насичення.
- Велика кількість білка і жиру в поєднанні з алкоголем істотно підвищує ризики гострого панкреатиту. Краще зупинити свій вибір на свинячій вирізці, яловичині або індичці. Те ж саме стосується і риби – щука або судак несуть менше навантаження на організм, ніж той же лосось.
- Також варто бути обережним із сіллю. Наприклад, у 100 г оселедця може міститися 4 добових норми хлориду натрію для людини. Вживання такої кількості солі в їжу призводить до набряку судин, внаслідок чого підвищується тиск.
- Не запивайте їжу алкоголем і більше пийте негазованої води.
- Не змішуйте виноградні спиртні напої із міцними злаковими (горілка, текіла тощо).
- Корисно трохи прогулятися або потанцювати після застілля.
Для дітей
- Обмежуйте кількість солодкого, яким багаті новорічні подарунки.
- Замість газованих напоїв та дитячого шампанського запропонуйте компот, чай, звичайну воду або ж сік.
- Більше фізичної активності – санчата, лижі, прогулянки на вулиці.
Веселого і легкого вам застілля!