Син емігранта з Могилева-Подільського став знаменитим художником у США

У 1863 році в «Могилеві на Дністрі» народився батько майбутнього художника – Мехл (Міхаель) Філмус. Певно, його дружина Хова (Єва) була родом із сусіднього містечка Атаки, тому родина Філмусів переселилась туди, на протилежний бік Дністра.

Отже, Таллі Філмус (до еміграції його також звали Нафтулі або Анатол) з’явився на світ 1903 р. в Атаках (нині це Молдова, а тоді – Сорокський повіт Бессарабської губернії Російської імперії), коли його батькові виповнилося 60. Були також старші сестри – Анна, Фейга, Етель… І от у 1913 р. вся велика родина Філмусів перебралась до США, в місто Філадельфію. Того ж року батько помер.

Таллі Філмус закінчив Пенсильванську академію мистецтв. У 1927-1929 роках стажувався в Парижі у знаного на той час художника Андре Лота. Згодом жив у Нью-Йорку, викладав у Школі американських художників та в художньому коледжі «Купер Юніон». До 1991 року мешкав на Лонг-Айленді, в останні роки – у місті Грейт Баррінгтон (штат Массачусетс). Як художник відомий тим, що створив велику серію оригінальних картин на тему життя євреїв-хасидів, також малював портрети американських знаменитостей, зокрема першої леді США Елеонори Рузвельт.

Перші персональні виставки робіт Таллі Філмуса почали організовувати ще з 1937 року. У 1980-му та 1985-му було влаштовано спільні експозиції із синами Стівеном та Майклом, які теж стали художниками… Помер Тіллі Філмус 25 лютого 1998 року на 95-му році життя.

Звісно, в Україні про нього знають значно менше, ніж у Сполучених Штатах. Але нещодавно інтерес до творчості Таллі Філмуса прокинувся у соцмережах – завдяки публікації про те, що нібито радянський художник Володимир Сєров скопіював у Філмуса композицію своєї картини «Ходоки у Леніна». Для порівняння публікується картина Т. Філмуса «Зустріч у рабина», і не треба бути експертом, аби помітити, що герої цих картин зображені в ідентичних позах.

Навколо такої схожості розгорілись активні дебати. Одні стверджують, що Сєров «украв» композицію у Філмуса. Інші ж заперечують, бо картина «Ходоки у Леніна» датована 1950 роком, тоді як цикл подібних чорно-білих робіт Філмуса створено в 60-х роках. Є також гіпотеза, що Таллі Філмус, маючи чудове почуття гумору (це видно з багатьох його робіт), міг просто спародіювати картину Сєрова, перетворивши Леніна на рабина. Зустрічається ще одна версія: що це класична композиція, яку обидва митці підглянули у якихось давніх голландських живописців. До речі, коли згадана картина Філмуса (під назвою «On the Rabbins Study») виставлялась на аукціоні, дату її створення в описі лоту не було вказано.

На жаль, повноцінного портрета американського художника і нашого «майже замляка» Т. Філмуса знайти не вдалося. На сайтах є хіба що картина, де він зобразив себе за спиною натурниці.

Чи були знайомі з творчістю один одного Володимир Сєров і Таллі Філмус – наразі невідомо. Але достеменно відомо, що син єврея з Могилева-Подільського увійшов в історію американського та світового живопису. Його картини зберігаються в Метрополітен-музеї, Музеї американського мистецтва Вітні, Національній галереї мистецтв у Вашингтоні, також у приватних колекціях.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені