Скандальний суддя Чаус «знайшовся» у селі на Вінниччині
Увесь світ облетіла новина, що суддя, який був оголошений у міжнародний розшук, а згодом нібито викрадений українськими спецслужбами в Молдові, днями сам прийшов до старостату (колишньої сільради) в селі Мазурівка.
Микола Чаус – колишній суддя Дніпровського районного суду м. Києва. Ще у 2012 р. проти нього було порушено дисциплінарну справу, але тоді пан Чаус залишився у кріслі. У 2014-му він ухвалював вироки у справах проти активістів-автомайданівців, і чимало правозахисників вважають ці справи сфальсифікованими, а вироки упередженими. Також цей суддя зняв із розшуку Юрія Іванющенка (мільярдера, якого не без підстав називають кримінальним авторитетом) та заборонив вести проти нього слідчі дії, внаслідок чого Іванющенко спокійно перебрався з Росії на свою віллу в Монако…
У 2015 р. спецкомісія вирішила, що М. Чаус порушив присягу і має бути звільнений із посади, але його «чомусь» так і не звільнили. А в серпні наступного року суддя Чаус «прославився» тим, що був затриманий під час отримання хабаря (150 тис. доларів) за «потрібний» вирок у справі про наркоторгівлю. Як тоді повідомив голова НАБУ Артем Ситник, суддя підозрював, що він «на гачку», тому зажадав збільшити суму на 50 тисяч, а отримані гроші закопував у себе на городі в літрових банках.
Заарештувати Чауса тоді не змогли, бо Верховна Рада «не встигла» дати на це дозвіл. Наступного дня після скандалу з хабарем суддя на роботі не з’явився. Натомість поширилась інформація, що він незаконно приїхав до Молдови, де попросив політичного притулку. За поданням України Інтерпол оголосив його у міжнародний розшук, а невдовзі Молдова відмовила йому в наданні притулку. Суддя чекав розгляду питання про його екстрадицію до України, сподіваючись, очевидно, оскаржити це рішення або спробувати знайти прихисток в якійсь іншій країні. До того ж Інтерпол у вересні минулого року зняв його з розшуку, мотивуючи це недостатністю наданих українськими правоохоронцями документів.
І от 3 квітня цього року в Кишиневі Миколу Чауса викрали троє невідомих. За два дні молдовські правоохоронці затримали одного з учасників викрадення та повідомили, що інші викрадачі виїхали до України. Генпрокурор Молдови заявив, що до викрадення Чауса причетні «державні установи України», також з’явилась неофіційна інформація, що Президентка Молдови Мая Санду запитувала Президента України Володимира Зеленського про долю Чауса і висловлювала обурення щодо цієї спецоперації українських силовиків на території суверенної і дружньої Молдови. Молдовські політики та опозиційні українські політики теж зазначали, що «негарно» викрадати людину, навіть якщо вона підозрюється у злочині. Мовляв, це псує міждержавні стосунки та кидає тінь на Молдву, яка не змогла гарантувати безпеку іноземного громадянина. Також у соцмережах висловлювалась думка, що якщо українські силовики «такі хитрі», то нехай би викрадали злочинців з території Росії…
«Свідчення, надані незаконно викраденою особою (якщо ми визнаємо, що Чаус був викрадений українською державою), не можуть мати жодної юридичної сили. Який інтерес української держави, враховуючи такі обставини, викрасти Чауса, навіть якщо ми визнаємо, що Президент Зеленський хоче отримати від Чауса свідчення проти Петра Порошенка?» – казав депутат парламенту Молдови Оазу Нантой, член слідчої комісії щодо викрадення українського судді.
Проте МЗС України заперечувало причетність українських силовиків до зникнення Чауса і заявляло, що тут замішана якась «третя сторона».
Нова дія цієї дивної драми відбулася 30 липня, коли ЗМІ повідомили, що до старости села Мазурівка Чернівецької громади Могилів-Подільського району прийшов чоловік із голим торсом, у шортах і капцях, представився викраденим суддею Миколою Чаусом і нібито попросив викликати СБУ… Звісно, на цьому скандали не завершились, адже невдовзі було оприлюденено репортажі про те, як дві різні силові структури України – Національне антикорупційне бюро та СБУ – мало не билися за віднайденого Миколу Чауса під час його перевезення з Мазурівки до Києва.
«НАБУ ідентифікувало автомобілі, якими працівники СБУ перевозили розшукуваного суддю Чауса, однак на законні вимоги детективів зупинитись та передати їм підозрюваного співробітники Служби безпеки не реагували, після чого незаконно доставили його на вул. Володимирську, 33», – повідомили в Телеграм-каналі НАБУ.
Юрій СЕГЕДА
Фото «Цензор.нет»