Скандал із вінницькою викладачкою: неуважність чи робота на Росію?

Ветеран АТО і блогер Олександр Гром поширив у соцмережі інформацію про те, що завідувачка кафедрою журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Вінницького державного педагогічного університету погодилась бути співорганізатором конкурсу, участь у проведенні якого бере навчальний заклад країни-агресора (кафедра іноземних мов Уральського юридичного інституту Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації).

Зокрема, було оприлюднено документ (положення про міжнародний конкурс наукової інфографіки), в якому зазначено, що керівництво конкурсом здійснює кафедра соціально-гуманітарних дисциплін Могильовського інституту МВС (Республіка Білорусь), а в організації конкурсу бере участь, крім згаданого російського вишу, також кафедра журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю ВПДУ ім. М. Коцюбинського. Причому підпис завідувачки цієї кафедри У. О. Лешко в документі (від 17.03.2021) розташований одразу після підпису її колеги з Уральського юридичного інституту МВС Росії.

Також у мережі розмістили скрін-копії листування завкафедрою Уляни Лешко зі своїми студентами, яких вона запрошувала взяти участь у конкурсі та обіцяла тим, хто виконає достойну роботу, «закрити будь-яку дисципліну автоматично високим балом» (очевидно, мається на увазі екзамен чи залік). «…Конкурс міжнародний (Білорусь), я в журі, треба достойно представити кафедру!», – йдеться, зокрема, в листуванні.

Отже, метою цього конкурсу, запланованого на квітень, є, як зазначено в його положенні, «системне засвоєння «обучающимися» навчальної та наукової інформації, набуття навиків самостійної візуалізації результатів наукових досліджень». Власне, сприяння курсантам силового відомства Росії та російському інститутові у навчанні та у спільному проведенні конкурсу. А чи не містить така співпраця ознак державної зради? Особливо з огляду на розв’язану Росією війну проти України з численними жертвами, яка триває вже 7-й рік…

Саме таке питання поставили небайдужі студенти та громадські активісти до завкафедрою Уляни Лешко, до Вінницького педуніверситету, до СБУ та до суспільства загалом. Офіційну позицію керівництва університету з цього приводу було оприлюднено 26 березня на фейсбук-сторінці «Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського». Зокрема, в публікації йдеться про «перевищення повноважень» Лешко Уляною Орестівною, яка «з власної ініціативи, діючи поза межами своїх посадових обов’язків, погодилася на участь у журі конкурсу білоруського навчального закладу, не з’ясувавши, що там будуть брати участь представники країни-агресора», також що «Лешко У.О. не вивчила документи цього конкурсу (положення), не з’ясувала інформації щодо інших учасників» та не повідомила про свою участь у цьому конкурсі ні керівництво факультету, ні керівництво університету.

«22 березня 2021 року цей факт було виявлено у соціальних мережах і керівництво університету його зафіксувало. 23 березня 2021 року в університеті створено комісію, яка вивчила ситуацію, що склалася. Лешко У.О. написала пояснення про свої дії, було вивчено її переписку зі студентами та виявлено факт перевищення нею своїх посадових обов’язків. Керівництво університету зобов’язало Лешко У.О. офіційно відмовитись від участі в журі конкурсу, відсторонило її від обов’язків завідувача, на що Лешко У.О. емоційно відповіла заявою про звільнення», – зазначено на сторінці педуніверситету. Від імені закладу висловлена вдячність за пильну патріотичну позицію; наголошено також, що «легковажність однієї особи» не дозволяє нівелювати патріотичну позицію колективу ВДПУ; повідомлено, що «конкурс наукової інфографіки, організатором якого є заклад республіки Білорусь, ще тільки запланований на квітень, але відбуватиметься БЕЗ участі викладачів і студентів Педуніверситету! Про що свідчить офіційне Положення про конкурс, яке додаємо нижче».

З копії оновленого положення бачимо, що серед співорганізаторів конкурсу вже нема кафедри, яку донедавна очолювала У. Лешко. Пані Уляна написала студентам, що її звільнено, також невдовзі її сторінка у «Facebook» перестала бути доступною… А обговорення цього інциденту не вщухає. Зокрема, користувачка соцмережі Коваль Раїса написала: «Вона ж активно доводила, що «я не я і коза не моя»… Чому ж, якщо дійсно ні при чому, не звернулася в СБУ? Чому університет не став на захист, а звільнив? Отже, не все так чисто…». А Громадський рух «Чесно» навіть звернувся за коментарем до Міносвіти. «У прес-службі Міністерства освіти і науки Руху «ЧЕСНО» повідомили, що згідно з чинним законодавством університети є повністю автономними, їх ніхто не контролює, тому за всі угоди відповідає виключно керівник вишу. Ректорка Наталя Лазаренко на лікарняному і ситуацію не коментує», – зазначено в публікації ГР «Чесно».

Звісно, думки щодо цієї ситуації різняться. Хтось одразу звинувачує викладачку у зраді, хтось виправдовує, мовляв, «Уляна Орестівна могла не розібратись, не знала…». Інші риторично запитують: як могла «не розібратись» очільниця кафедри, кандидат наук, наставниця майбутніх журналістів? Ще хтось зауважує, що співпраця кафедри з іноземними вишами мала бути завізована проректором з наукової роботи, а без його підпису це «фільчина грамота», а не офіційна участь кафедри… А дехто каже, що не сталось «нічого такого», бо ж і деякі українські бізнесмени, співаки, політики теж співпрацюють із російськими партнерами – напряму чи опосередковано.

Так, невдовзі після цього скандалу вінницький громадський діяч Роман Костишин звернув увагу на допис користувачки «Фейсбуку» з ім’ям «Иринка Урдзик», у якому вона пишається перемогою дитини на Міжнародному молодіжному фестивалі «IT-Архангельск». Сайт «Nа Парижі» зазначає, що Ірина Урдзік є дружиною колишнього голови Тиврівської РДА, а нині очільника Вінницької райдержадміністрації Віталія Урдзіка, депутата облради від «Слуги народу». Конкурс, про який пише пані Ірина, відбувався у жовтні-грудні 2020 р. в онлайн-форматі, організований він Північним (Арктичним) федеральним університетом ім. Ломоносова. Участь у ньому брали переважно представники Архангельська, Вінниці та Санкт-Петербургу. А науковим керівником вінницьких конкурсантів був професор Олександр Романюк із Вінницького національного технічного університету.

Юрій СЕГЕДА

P.S.: Редакція «Вінниччини» закликає не робити передчасних висновків, а фігурантам цієї статті готова надати можливість висловити свою позицію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені