«Соціальне житло для атовців – не бізнес-проєкт»

За даними сайту АрміяІnform, у гарнізонах ЗС України у черзі на житло перебуває понад 47 тисяч сімей військовослужбовців. З них близько семи тисяч в очікуванні новосілля з 2000-х років. Наразі військовослужбовці прирівнюють свої шанси отримати ордер на власну квартиру до гри в лотерею. Одним із «рятівних кіл» для декого стало пільгове кредитування учасників АТО/ООС. Вінничани ж вирішили діяти за власним планом…

П’ятсот чоловік згуртувалися навколо гарної ідеї побудувати омріяні квадратні метри за пільговою ціною в сто умовних одиниць. Здається, захмарно низька ціна… Але подібні соціальні проєкти вже стартували в різних куточках України і отримали позитивне рішення. Упродовж п’яти останніх років своє житло вже мають сотні родин в Івано-Франківську та Яремчому. Проєкти знайшли своє продовження у Житомирі, Львові, Хмельницькому, Ужгороді, смт Гостомель та Вінниці.

Проте саме у рідному місті така добра справа забуксувала. Влітку вінничани спостерігали за пікетом атовців перед стінами міської ради. Тоді організатори протесту вимагали від мера дозволити будувати їм таку поверховість будинків, аби потім вони могли викупити квартири за пільговою ціною.

Яка ж на сьогодні ситуація навколо проблеми? Коментує голова житлово-будівельного кооперативу Валентин Ковальський.

  • Хочу нагадати, як усе починалося… На Всеукраїнському форумі ветеранів АТО у місті Яремче, що відбувся ще в жовтні 2018 року, ми ознайомилися з втіленими ініціативами щодо полегшення життя атовців, – згадує Валентин Дмитрович. – Такі ж бойові хлопці, як ми, після війни на Сході розпочали втілювати програму «Житло воїнам АТО», яка передбачала створення власного кооперативу. Завдяки чому іванофранківці безкоштовно забезпечили квартирами інвалідів АТО, багатодітні та малозабезпечені родини. Їх наступний проєкт — «Соціальна можливість придбання пільгового житла учасникам АТО» – дав можливість в чотири рази здешевити одно- та двокімнатні квартири від ринкової ціни. Вінничан теж згуртувала така ідея.

Так утворився ЖБК «Захисник-Вінниця». Наразі ми єдині в Україні, хто за власний кошт придбав, а не отримав земельні ділянки. Ми не випрошували землю у можновладців, стомившись чути: «Ділянок нема!». А самі знайшли і викупили, оформили документи, вибігали в «архітектуру», добилися містобудівних умов. За два роки – сотні нарад, зустрічей, консультацій із представниками різних департаментів, заступником мера, з мером… Ми погодилися на всі висунуті умови: викупили землю для забудови доріг, школи й дитячого садочка та готові передати місцевій громаді Вінниці. Запланували дворівневий паркінг, де паркомісце передбачене під кожну квартиру. Підписали договір із забудовником. Чому ж пікетували? Детальний план передбачав забудову від 4 до 7 поверхів. З них же – дворівневий паркінг. Цього, звичайно, замало, щоб забезпечити родини вояків квартирами за доступною ціною. Тому відбулися перемовини. Нам запропонували увійти в коригування детального плану. Це дозволяло змінити розташування будинків, збільшити поверховість та територію благоустрою, що повністю відповідало державним будівельним нормам. Замовником виступила міська рада. Так ми стали одним із інвесторів коригування, сплативши за це відповідні кошти. І втратили рік часу, почувши остаточне рішення міськради повернутися до старого детального плану. Це й призвело до «бунту». Станом на сьогодні ми надали пропозиції і очікуємо з дня на день відповіді мера, сподіваючись на підтримку та шану до учасників бойових дій. Підкреслюю, це не бізнес-проєкт, як дехто думає. Але однозначно атовці заслужили гідного ставлення до себе та розуміння їхніх житлових проблем.

Спілкувалася Лілія ШЕВЧУК

На фото: Вінницькі атовці під час акції протесту

Для довідки: Валентин Ковальський один із п’яти організаторів житлово-будівельного кооперативу. Має статус інваліда російсько-української війни під час оборони Донецького аеропорту, єчленом ради ветеранів від Вінницької області при Міністерстві у справах ветеранів. Побратими схвально відгукуються про нього і всіляко готові підтримати в будь-який момент.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені