Спільна стоянка стала «приватною»?

Стоянка для автомобілів була споруджена в цьому вінницькому дворі у 1993 році – невдовзі після заселення мешканців 14-поверхового будинку за адресою: вул. Келецька, 78А. Три десятки років вони користувались нею спільно з жителями сусідніх будинків, зокрема висотки під номером 78Б…

– Коли весь наш двір зробили, в ньому було облаштовано стоянку, тобто місце для тимчасового зберігання особистого транспорту. Цією стоянкою спільно користувались і жителі нашого будинку, і двох під’їздів будинку 78Б, і 3-го під’їзду 78В, і двох під’їздів сусіднього 9-поверхового, що на Юності, 45А, і 5-поверхового, також жителі гуртожитку (Келецька, 76) тощо. Загалом ми розміщували тут близько 18 автомобілів, – розповідає член правління ОСББ «Келецька, 78А» Микола Миколайович Пінчук.

А наприкінці минулого року, кажуть члени згаданої ОСББ (Організації співвласників багатоквартирних будинків), відбувся так званий благоустрій стоянки, внаслідок чого, за їхніми словами, ситуація не покращилась, а значно погіршилась, адже місця для автомобілів захопили жителі лише одного під’їзду будинку 78Б.

Виявляється, що ці заходи з благоустрою, які спричинили протистояння між сусідами, ще й здійснені в рамках програми співфінансування з міського бюджету за принципом «30% на 70%». Тобто профінансовані платниками податків Вінницької громади – частково і тими, хто залишився без стоянки…

– Виходить, що спільна територія раптом стала їхньою, – наголошує Микола Миколайович. – Нас дивує, що вони, мешканці одного під’їзду, які становлять менше 10% всіх решти жителів двору, якимось чином зробили цю територію своєю. Але ж ми отримували документи з департаменту архітектури і з кадастру, що ця територія належить до всіх цих будинків, тобто є ділянкою загального користування. І в 2020 році нам дали про це документ, і минулого року знову подали запит – нам надіслали ту саму схему, без змін.

Отже, автомобілісти з «ображеного будинку» кажуть, що протягом 30-и років усі разом ставили машини на тій стоянці, розташованій на ділянці загального користування, і всім вистачало місця. Навіть на початку минулорічної весни, коли прибуло багато переселенців, усі вміщалися, ніхто не паркувався на зеленій зоні, не загороджував проїзди, як це відбувається тепер. Після цього «благоустрою» стоянка переважно напівпорожня, бо сусіди встановили на кожне паркомісце металеві обмежувачі, які замикають. Порозбирали ключі, і буває, що місця не зайняті, а просто закриті, при цьому інші жителі двору не мають де ставити машини.

– І якби ж не зробили це обманним шляхом, – додає Олександр Горбачук, теж член правління ОСББ «Келецька, 78А». – Якби всім повідомили, провели якісь громадські слухання чи обговорення. Але нам не повідомляли, інформацію по проєкту нам не надають. Навіть люди з їхнього будинку, але з інших під’їздів, які теж проти цього, не можуть отримати інформацію про цей проєкт благоустрою… Це так само, як, наприклад, СТО дала б вам дозвіл перефарбувати мою машину, і на цій підставі машина стала б вашою. Це повний парадокс. Вони спочатку навіть шлагбаум встановили, ми викликали поліцію – шлагбаум зняли. Обмежувачі встановлювали вночі. Поліція приїхала – перестали встановлювати, поліція поїхала – продовжили встановлення.

– Зробили це тишком-нишком, ми й не знали, що вони подають проєкт на співфінансування з міського бюджету, – продовжує Микола Пінчук. – Дізналися, коли вже приїхала техніка і почала тут руйнувати. Може, ми помилку зробили, бо в деяких подібних випадках люди вийшли, стали і не дозволили… Вони кажуть, що вклали свої кошти, зробили стоянку. А хто їх уповноважував це робити? Стоянку не треба було робити, вона вже там була. Але знесли два палісадники, там була зелена зона, дерева росли, мешканці їх садили, доглядали. Ми подали запит, міська рада відповіла, що рішення про знесення палісадників не приймалося і що дерева знесені по ордеру. По якому ордеру? На якій підставі тоді вони їх знесли? Дерева не були хворими, їх можна було просто підрізати, якщо гілки заважали дротам… У нас хоч зелень якась була, а тепер кам’яна пустеля.

Ми знаємо, що років три тому неподалік жителі теж робили проєкт за цією ж програмою – поглиблювали стоянку і облаштовували дитячий майданчик. То вони перед цим опитували і 45-й будинок, і жителів гуртожитку, чи ті не проти. А тут все «втихаря»!

– Неправда також, що на нашій спільній стоянці до втілення цього проєкту був пошкоджений асфальт і вивернуті бордюри, – зауважують пенсіонери-автомобілісти. – Ці будинки зведені для офіцерів 43-ї армії, стоянку цю організовував покійний полковник Єгоров, який був заступником начальника штабу. Саме він прослідкував, щоб дуже добротно зробили, якісно поклали асфальт. Все було чисто, бордюри були низькі, заокруглені. А тепер встановили гострі бордюри, високі, вони виступають, і деякі водії об них пошкоджують собі машини…

Що стосується обмежувачів на паркомісцях, то не згодні з цим мешканці посилаються на рішення 52-ї сесії Вінницької міськради від 22.05.2020 р. «Про затвердження Правил благоустрою території Вінницької міської об’єднаної територіальної громади». У цьому документі є пункт про те, що «на об’єктах, елементах благоустрою» забороняється, зокрема, «встановлювати самовільно тимчасові або постійні огорожі, відгородження, шлагбауми та обмежувачі руху (паркувальні бар’єри)». Проте їхні опоненти пояснюють, що встановити обмежувачі їм «порадили в департаменті ЖКГ», адже це, мовляв, тепер їхня прибудинкова територія та саме їхні місця, в облаштування яких вони вклали кошти.

– У нас є чинна схема розподілу території двору, і на ній видно, що насправді прибудинкова територія – це метр або півтора від стіни будинку, – зазначає колишній військовий, а нині пенсіонер і власник автомобіля М. Пінчук. – У них не створено ОСББ, тому керуючого будинком призначає міськвиконком. Їм призначили керуючого на 4 під’їзди. А обслуговує їх колишній 7-й ЖЕК, тепер це фірма під егідою міськвиконкому. Вона там підмітає. І от план, який ця фірма склала для підмітання, на їхню думку, є підставою того, що це їхня територія. Але ж цільове призначення ділянки не змінюється на підставі того, хто де підмітає… Кажуть, є зміни. Ми намагались, щоб нам показали документ про ці зміни – не показують…

До розмови долучається ще один житель будинку 78А Сергій Дубровський, який каже, що «прихватизація» спільної стоянки спричинила не лише незручності, а й певні ризики для здоров’я і навіть для життя мешканців двору.

– Я пенсіонер, інвалід ІІ групи, захворювання пов’язане з проходженням військової служби. У мене хворе серце, важко ходити, тому без машини я не можу. Привіз, наприклад, овочі з дачі, а біля будинку поставити машину не можу. Далеко йти і нести вантаж, навіть кілька буряків чи відро картоплі – це загроза для мого здоров’я. Я хочу скористатися своїм правом поставити машину на території загального користування. А ці обмежувачі забрали в мене таке право. Хоча буває, що місця не зайняті, але перекриті, і нам – ставте, де хочете. Сам не гам і іншому не дам. Як собака на сіні… Одного разу там на місці для інвалідів хтось поставив машину, не інвалідну. Я викликав патрульних, ми написали заяву з вимогою вжити заходів до порушника. Але поліція надала відповідь, що це не є кримінальне порушення. Та ми й не говорили, що кримінальне – ішлося про адміністративну відповідальність.

Також, за словами Сергія Андрійовича, один із заїздів для пожежної машини тепер закритий. Якщо якісь автівки, яким не вистачило місць через підняті обмежувачі, стоять «де прийдеться» і перекривають проїзд, то пожежна або «швидка» могли б поїхати тудою, де тепер «благоустрій»… Вже і сміттєвоз кілька разів вертався назад, не забравши сміття, тому що не міг проїхати.

Отже, члени ОСББ «Келецька, 78А» (14 поверхів, 63 квартири, близько 180 мешканців) наполягають, що стоянка на ділянці загального користування має бути спільною, як і раніше. Проте поки що сподіваються вирішити цей конфлікт без суду.

До речі, це вже не перше звернення до ЗМІ учасників протистояння навколо цієї «кайдашевої стоянки».

«Це прибудинкова територія нашого будинку. В мене є копія плану. По кожному будинку такі плани щорічно погоджують в департаменті житлового господарства, і вони знаходяться в управлінській компанії «Господар Люкс». А от по будинку Келецька, 78А в «Господарі Люкс» немає плану прибудинкової території. Бо там створили ОСББ і всі документи на свій будинок забрали. Натомість люди показують якийсь план від департаменту архітектури. Що нібито ця земельна ділянка є територією загального користування», – розповідав у грудні нашим колегам із сайту «20 хвилин» один з ініціаторів благоустрою стоянки Володимир Жеребцов. Він також пояснив, що ключі від замків, якими закриваються паркомісця, є тільки в тих, «хто скидався», тобто здавав кошти на проведення ремонтних робіт…

Ознайомлення з ситуацією викликає чимало питань, зокрема й риторичних. Як відомо, влада заохочувала жителів багатоквартирних будинків створювати ОСББ. Аби, мовляв, відповідально господарювати, колективно ухвалювати рішення, наглядати за виконанням ремонтних робіт, раціонально використовувати прибудинкову територію тощо. Але виходить, що ті, хто не створив ОСББ, а лишився «під крилом» колишнього ЖЕКУ, перетвореного на «фірму», має певні переваги? А в тих, хто дослухався до агітації і пішов у «вільне плавання», створивши ОСББ, починає раптово зникати територія, яка раніше була загальною?

Спілкувався Юрій СЕГЕДА

P. S.: Редакція «Вінниччини» готова надати можливість висловитися також іншим громадянам, зокрема й посадовцям, яких стосується ця публікація.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені